11. خرداد 1394 - 8:03   |   کد مطلب: 284426
سراب روانسر: پدیده تصرف سودجویانه اراضی ملی و منابع طبیعی و جولان عناصر فرصت طلب و سودجو در منطقه اورامانات خصوصا در دامان شاهو چند وقتی است که به صورت گسترده مشاهده می شود.

به گزارش سراب روانسر، چند وقتی است که ساخت و سازهای غیر مجاز و ویلاسازی در دل مزارع و زمین‌های کشاورزی بخش شاهو در روانسر گسترش یافته است. این افزایش بی رویه سکونتگاه‌ها و تغییرکاربری باغ‌های مجاور روستاها به یک معضل اساسی در اراضی کشاورزی این منطقه تبدیل شده که نیازمند رسیدگی مسئولین مربوطه است.

 

پدیده تصرف سودجویانه اراضی ملی و منابع طبیعی و جولان عناصر فرصت طلب و سودجو در منطقه اورامانات خصوصا در دامان شاهو که مبادرت به ساخت و ساز می کنند، زخمی کهنه و فرسایشی است که در سال های اخیر عمیق‏ تر و وسیع‏ تر شده است.

 

جامعه ما بیش از هر زمان دیگری دچار یک نوع بی تفاوتی آزاردهنده نسبت به بسیاری از پدیده ها و فرایندهای روزمره شده است که در این اثنا پدیده زمین خواری و تخریب اراضی ملی و منابع طبیعی از این قاعده مستثنی نیست.

 

 

بر اساس قانون اراضی زراعی تنها برای کار زراعت به زارع داده شده است و باید برای زراعت مورد استفاده قرار بگیرد. با توجه به ماده 3 اصلاح قانون حفظ كاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب 1/8/85  مجلس شوراي اسلامي، كليه مالكين يا متصرفين اراضي زراعي و باغها كه بصورت غير مجاز و بدون اخذ مجوز از كميسيون تبصره يك ماده يك قانون (دبيرخانه مستفر در مديريت امور اراضي استان) اقدام به تغيير كاربري نمايند علاوه بر قلع و قمع بنا به پرداخت جزاي نقدي از يك تا سه برابر  قيمت روز زمين بيش از تغيير كاربري محكوم مي شوند و در صورت تكرار جرم، به حداكثر جزاي نقدي و حبس از يك ماه تا شش ماه محكوم خواهند شد.

 

در این میان مسئولان ارشد قضایی استان از برخورد خود با متخلفان در آینده نزدیک خبر می دهد. محمدرضا عدالتخواه اخیرا در جلسه شورای پیشگیری از وقوع جرم استان کرمانشاه که با محوریت برخورد با تعرض به اراضی بیت المال و تخریب محیط زیست در سالن جلسات شهید قدوسی دادگستری کرمانشاه برگزار شد، بر لزوم بیان واقعیت ها از سوی مسئولان تاکید کرد و گفت: بیان این واقعیت ها باعث می شود که کارگزاران رفتار خوبی با مردم داشته و وظایف خود را به درستی انجام دهند.

 

 

وی در ادامه بر لزوم برخورد قاطعانه با تعرض کنندگان به جنگل ها و مراتع به بهانه ساخت هر گونه مکانی تاکید کرد و افزود: ما مسئول هستیم که اقدامات لازم را در این خصوص انجام دهیم.

 

 

عدالتخواه خواستار برخورد جدی با متخلفان در تمامی زمینه ها شد و گفت: باید به صورت جدی در این راستا وارد عمل شده و قاطعانه برخورد کرد.

 

 

در این بین خبرنگار سراب روانسر به سراغ سرپرست اداره منابع طبیعی شهرستان رفت و شرح حال برخی از تصرف اراضی و تغییر کاربری ها را از وی جویا شد.

 

 

حمید رضا نیازی مسئول اداره منابع طبیعی شهرستان روانسر در ابتدا ضمن ابراز تأسف عدم برخوردبا متخلفین ساخت و ساز در ادوار گذشته، به خبرنگار سراب روانسر گفت: از سال 92 تاکنون 48 فقره پرونده در دادگستری شهرستان آماده حکم نهایی هستند که با پیگیری های مکرر در آینده نزدیک حکم تخریب صادر و طبق دستور مراجع قضایی با متخلفین برخورد خواهد شد.

 

وی در ادامه تصریح کرد: عدم آگاهی مردم از ساخت و سازهای غیر مجاز و خرید و فروش زمین های کشاورزی در بین خود اهالی بدون استعلام از مراجع ذی ربط و معاملات دست نویس در سطح بنگاه های سطح شهرستان باعث رشد بیش از حد ساخت و ساز های غیر مجاز در اراضی شده است.

 

نیازی با اشاره به اینکه شهرستان روانسر حدود 89 هزار هکتار اراضی ملی طبیعی دارد، افزود: از این وسعت 26 هزار هکتار آن در بخش شاهو می باشد که بیش از 25 هکتار آن تخریب شده و جزو همان 48 فقره پرونده تخلف شهرستان است.

 

حسین ویسمرادی، فرماندار شهرستان روانسر در گفتگو با خبرنگار سراب روانسر، با بیان اینکه جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز اولویت کاری وی است، از تشکیل کارگروهی با مشارکت دستگاه‌های قضایی و اجرایی و نیروی انتظامی برای رسیدگی به این موضوع خبر داد و افزود: تمام واحدهای ساخته شده بدون مجوز در شهرستان در حال شناسایی است تا پس از شناسایی، و دستور مراجع قضایی کار تخریب صورت گیرد.