آخرین اخبار

19. خرداد 1394 - 9:23   |   کد مطلب: 284568
سراب روانسر: سایت دفع زباله غیر اصولی شهرستان روانسر علاوه بر آلودگی های مخرب زیست محیطی موجبات آتش سوزی های متعدد را فراهم می آورد، اهمیت این موضوع به حدی است علاوه بر مدیران شهرستان روانسر، مسئولین استانی در رابطه با دفع اساسی آن باید چاره ی بیاندیشند.

به گزارش سراب روانسر، طبیعت و محیط زیست، موهبتی خداوندی است که از مجموعه موجودات، منابع و عوامل و شرایط هماهنگی که در اطراف هر موجود زنده وجود دارد و ادامه حیات به آن وابسته است به وجود می آید.

 

 

 

آلودگی محیط زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی اثر می گذارد و پیآمدهای زیان باری برای زندگی انسان، حیوان، گیاه و ... دارد و انسان حق ندارد با آلوده کردن و ویران ساختن طبیعت، به آسایش برسد.

 

 

 

طبیعت، برای بقای نسل بشر آفریده شده است و پیوندی ناگسستی میان انسان و طبیعت وجود دارد در جهان امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهم ترین و حادترین مشکل تمدن انسانی است و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشم گیر است.

 

 

 

با تمامی این اوصاف یکی از مشکلات عدیده ی شهرستان روانسرمشکل محل دفن زباله شهرستان می باشد که فارغ از هر گونه اصولی در حال نابودی محیط زیست می باشد.

 

 

 عمده‌ ترین مشکل محل دفن مواد زائد شهری، شیرابه و گاز تولیدشده در اثر تجزیه زباله‌های دارای ترکیبات آلی است که اکسیداسیون شیمیایی مواد، حرکت شیرابه در اثر نیروی ثقل، انحلال و نشت مواد آلی و معدنی به ‌وسیله آب و شیرابه، جابه‌جایی مواد محلول که در اثر تغییرات فشردگی و عمل اسمزی پدید می‌آید بیشتر روستائیان پایین دست سایت دفن زباله را به طور جد تهدید می کند

 

 

 

با وجود همه این موارد متاسفانه، روزانه بخشی از عرصه‌های منابع طبیعی در اثر دفن غیراصولی زباله و رهاسازی آن در کوهپایه اراضی روستای خرم آباد موجبات نابودی محیط زیست و اخلال در کارکرد اکولوژیستی را به بار می آورد.

 

 

 

حفظ محیط زیست یک وظیفه ملی است

 

 

 

همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند: " حفظ محیط زیست یک وظیفه ملی است "  باید با نگاهی جامع تر به این موضوع پرداخت. اهمیت این موضوع به حدی است که مسئولان عالی استان و شهرستان باید وارد عمل شده و وظیفه دفن اصولی زباله را برعهده دستگاه متولی آن قرار دهند تا خیال مردم، علی الخصوص کشاورزان از این معضل که سلامت جامعه در گرو آن است، راحت شود.

 

 

 

در همین رابطه محمد حسین فلاحتی رییس اداره محیط زیست شهرستان روانسر ضمن ابراز تاسف از وضعیت موجود و گلایه از مسئولان در برابر این فاجعه زیست محیطی ،مشکلات ناشی از دفن غیر اصولی زباله شهرستان و جایگاه دفن را اینطور عنوان کرد

 

- هیچ گونه دفن بهداشتی در خصوص زباله های شهرستان صورت نمی گیرد و بصورت غیر بهداشتی در محل بالا دست شهرک صنعتی تلمبار می شود که خود باعث بوجود امدن آثار ذیل می شود:

 

 

تلمبار زباله در جهان منسوخ گردیده و شهرداری روانسر کماکان از این روش استفاده می کند

 

عدم حصار کشی پیرامون جایگاه باعث پخش شدن زباله ها در طبیعت اطراف محل و بد منظره شدن کوهستان بالا دست گردیده

 

هر ساله سوختن زباله ها باعث آتش سوزی در منابع ملی و زمینهای زراعی اطراف می گردد.

 

با توجه به عدم آماده سازی و کمپکت زمین محل دفن ، نفوذ شیرابه زباله سبب آلودگی آبهای زیر زمینی گشته و امراض را در جامعه گسترش میدهد.

 

شهرداری در راستای آموزش و فرهنگ سازی و تفکیک از مبدا و کاهش تولید زباله بایستی وارد عمل شود که ما تا اکنون هیچ گونه حرکت مثبتی  شاهد نبودیم

 

وی در پایان افزود: اگر مجموعه شهرداری بخواهند نامی از آنها در آینده در شهرستان به یادگار بماند بایستی اقدامی اساسی در خصوص مدیریت پسماند انجام دهند از جمله آموزش به مردم در خصوص تفکیک از مبدا ، کاهش تولید زباله و از همه مهم تر احداث سایت بازیافت زباله در مکانی مناسب

 

حسین ویسمرای فرماندار شهرستان نیز در این خصوص گفت: بحث سایت دفن زباله و مشکلات عدیده تنها مربوط به شهرستان روانسر نیست و ما در تلاش هستیم حداقل سه شهرستان روانسر، جوانرود و پاوه را به صورت تجمیعی و کاملا مکانیزه در حد فاصل مانبع طبیعی بخش شاهو که هر سه شهرستان دسترسی داشته باشند انجام دهیم و این نیاز به یک کار کارشناسانه دارد و نباید گذاشت تکرار وضع موجود به دیگر مکانها برسد

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی