4. اسفند 1394 - 9:03   |   کد مطلب: 289469
سراب روانسر: با حضور چهار نامزدِ دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی مهترین علل حضور در انتخابات، عمده مشکل و مطالبه برحق مردم در منطقه اورامانات بررسی شد.

به گزارش سراب روانسر، کمتر از سه روز تا انتخابات خبرگان رهبری و مجلس شورای اسلامی باقی مانده و حال و هوای جامعه انتخاباتی شده، به طوری که از در و دیوار خیابان‌ها تا صدای رادیو داخل تاکسی و گفت و شنود عامیانه مردم، همه و همه، حاکی از آن است که انتخابات روز جمعه به مانند ادورا گذشته برای کشور و ملت بسیار با اهمیت و تعیین کننده است.

 

 

با توجه به اهمیت و جایگاه انتخابات در میزگرد این ماه بر آن شدیم تا با چند تن از نامزدهای دهمین دور مجلس شورای اسلامی حوزه پاوه و اورامانات میزگزدی را تشکیل دهیم قبل از مشاهده متن کامل این میزگرد اسامی افراد حاضر را مشاهده نمایید.

 

انور بگامیری، نورالدین یوسفی، شهاب نادری و نوری کریمی چهار نامزدی هستند که ما را در این میزگرد همراهی کرده اند.

 

 

نظر شما بعنوان نامزد دهمین دور انتخابات مجلس شورای اسلامی در مورد انتخابات چیست؟

 

یوسفی: انتخابات به عنوان یکی از بارزترین راه های مشارکت مردم در تدبیر سرنوشت خویش ، مهمترین نماد دمکراسی در هر کشور است و مردم از این طریق پویایی جامعه خویش را به نمایش می گذارند.

 

 در انتخابات عده ای از کسانی که شرایط را در خود ببینند، در چهار چوب قوانین و مقررات انتخاباتی کشورشان، خود را در معرض آراء مردم قرار می دهند و انتخاب شدگان ، بر اساس برنامه ها یی که مردم به آنها رای داده اند به اداره امور و انجام وظایف محوله می پردازند.

 

 لذا برای داشتن انتخاباتی موفق وجود این مولفه ها ، یعنی افراد دارای شرایط مورد نظر، رعایت چهار چوب و فرآیند قانونی، انتخاب فرد یا افراد بر اساس شایستگی و برنامه ها از ضروریات است.

 

در فرایند انتخابات همواره پایبندی به قانون را مهمترین اصل دانسته و می دانم و معتقدم تمامی طرف های انتخابات؛ داوطلبان، رای دهندگان و مسئولین اجرایی و نظارتی حق دارند از اختیارات قانونی خود استفاده نمایند و هر یک از آنها اگر بخواهد عرصه را بر دیگری تنگ نماید سلامت کل فرایند انتخابات زیر سوال خواهد رفت. نکته مهم در اینجا این است که مصلحت جامعه بر منفعت شخصی و گروهی ترجیح داده شود.

 

لازم است نامزد انتخاباتی قبل از ورد به انتخابات دارای وجه اجتماعی بالا، تخصص و تعهد کاری تحصیلات دانشگاه و فعالیت های اجرای باشد و وظیفه مردم انتخاب اصلح است و بنظر بنده رأی زمانی سوخته می شود که به فرد غیر اصلح رأی داده  شود چه بعنوان نماینده  معرفی شود و چه باز بماند.

 

بگامیری: انتخابات یعنی سرنوشت، و این تکلیف است که در سرنوشت خود دخالت داشته باشم و نوع سرنوشت حضور در انتخابات با انتخاب فرد اصلح است، انتخابات یک کار فردی نیست و نیازمند کار گروهی و همکاری است و بایستی در انتخابات مشارکتی همه جانبه داشته باشیم.

 

در این راستا وظیفه ی یک نماینده جدای از قانون گذاری نظارت بر کار دستگاه اجرای بایستی پیگیر حق و حقوق همه اقوام و مذاهب که به صورت مساوی در کشور داده شده است باشد اما بسیار از آنها اجرای نشده است و نماینده برابر همان قانون پیگیر مسئله خواهد شد و کسی بایستی خود را نامزد کند و انتخاب شود که قانون گذار باشد تا ثمره انتخابات دیده شود.

 

کریمی: اهمیت و جایگاه انتخابات و نقش حضور مردم در عرصه انتخابات بر کسی پوشیده نیست. هر چه از عمر پربرکت نظام مقدس جمهوری اسلامی می گذرد. مردم انقلابی و متعهد ایران اسلامی به اهمیت حضور و نقش تعیین کننده خود در همه عرصه های انقلاب آگاهتر می شوند و راز بقاء انقلاب خود را بهتر در می یابند.

 

از بدو پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون یکی از اهداف شیطانی استکبار جهانی دور کردن مردم از صحنه های انقلاب و بی تفاوت کردن مردم از حق تعیین سرنوشت خویش است که با تمسک به انواع ترفندها و بکارگیری جنگ روانی و نبرد تبلیغی اهداف خویش را تعقیب می کند . ولی به لطف خداوند منان ملت مسلمان و شریف ایران با حضور گسترده خود همواره این حقیقت را به اثبات رسانده اند که از اتحاد و انسجام آنان چیزی کم نشده و استکبار و مزدوران آنان تا ابد حسرت گسستن اتحاد و یکپارچگی ملت ایران را به گور خواهند برد، با این اوصاف این اهمیت زمانی پر رنگ تر و حساس تر می شود که مردم بر اساس بیش و بصیرت تصمیم بگیرند که خوشبخاته همیشه اینگونه بوده است و امیدواریم هر کسی در هر جایی که به مجلس راه یابد قدردان این بصیرت باشد.

 

نادری: نیاز جوامع به جلوگیری از هرگونه هرج و مرج و بی نظمی، ایجاب می کند که عده ای به نمایندگی از سوی مردم، اداره امور کشور و تعیین چارچوب اداره آن را بر عهده بگیرند. در کشورهای مدعی حکومت مردمی، این عده با حضور مردم و از طرف آنان انتخاب می شوند. در نظام جمهوری اسلامی ایران بر اساس اصل ششم قانون اساسی، امور کشور باید به اتکای آرای عمومی اداره شود، از راه انتخابات، انتخاب رئیس جمهور، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شوراها و نظایر اینها، یا از راه همه پرسی در مواردی که در اصول دیگر این قانون تعیین می گردد.

 

در انتخابات بایستی دو نکته را مدنظر داشت يكى اصل شركت در انتخابات و انداختن رأى در صندوق، دوم شناخت و تشخيص كانديداى اصلح مى‏باشد مادامی که این دو نکته رعایت شود ارزش و جایگاه انتخابات و مجلس بیش از پیش حفظ خواهد شد.

 

چه مشکلاتی را در منطقه اورامانات دیدید که باعث شد پا در این عرصه بگذارید؟ بعبارت دیگر، مهمترین مطالبات برجای مانده ی منطقه اورامانات در بحث اقتصادی، سیاسی ، فرهنگی و اجتماعی را در چه میدانید؟

 

نادری: منطقه اورامانات بخش وسیعی از مسائل و مشکلات سایر مناطق کشور و نیز بسیاری از مسائل بومی را در خود جای داده است مشکلات فراوانی از قبیل  مسائل اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی و سیاسی در این منطقه به وضوح مشاهد می شود از جمله در زمینه مشکلات اقتصادی وجود کارخانجات و کارگاه های تولیدی و بنگاههای اقتصادی در خور باعث شده که اغلب مردمان این منطقه به سراغ مشاغل کاذب و غیر رسمی از قبیل قاچاق کالا و فروش اجناس وارداتی که بعضا از مبادی غیر رسمی وارد کشور می شوند روی بیاوند

 

این درحالی است که در این منطقه با توجه به شرایط اقلیمی و موقعیت جغرافیایی خاص و شباهت های فراوان فرهنگی با اقلیم کردستان می بایست در شمار مناطق مرفه کشور قرار می گرفت

 

زمین های وسیع و دشت های حاصلخیز، مناطق بکر و زیبا که تاکنون به درستی از  سوی مسئولان شناسانده نشده است و برون داد این رویکرد غیر فعالانه مسئولان روی آوردن مردمان منطقه به مشاغل کاذب و غیر رسمی بوده است،

 

کریمی: مسائل و مشکلات زیادی در جامعه امروز اورامانات وجود دارد از مشکلات در زمینه های بهداشتی تا بی تفاوتی نسبت به مباحث فرهنگی و عدم بهره گیری از پتانسیل های گردشگری عظیمی که در گوشه و کنار شهرستان های اورامانات وجود دارد و حتی عدم تهیه بروشور و مستند چند دقیقه ای از این منابع، عدم گسترش بخش های گردشگری، از یاد بردن نخبگان و جوانان و نوجوانانی که قلب تپنده و مغر متفکر هر جامعه ای می توانند باشند

 

یوسفی: برای پیشرفت اهداف نباید توجهات را به یک شهرستان در منطقه اورامانات معطوف کرد شهرستان های اورامانات در تمامی زمینه ها از زیر ساخت های جاده ای و شهری گرفته تا مشکلات اجتماعی و آموزشی مشکلات محسوسی دیده می شود و لزوم رسیدگی به این موارد همتی همگانی را می طلبد.

 

از طرفی وضعیت نگران کننده ی بیکاری در میان جوانان منطقه اورامانات باعث می شود با توجه به پتانسیل های موجود در زمینه های گردشگری راه را برای اشتغال جوانان فراهم کرد و یکی از مطالبات اصلی در زمینه اقتصادی می باشد.

 

در زمینه های فرهنگی مسائل زیادی هست که نادیده گرفته شده است و در زمینه ی فرهنگ سازی و با استفاده از رسانه های جمعی و اختصاص کانل زبان کردی در صدا و سیما استان گوشه ی از توانی های و آداب و رسوم مردم منطقه را به دیگر نقاط  نشان داد در واقع یک نماینده بایستی آنقدر ظرفیت داشته باشد که به یک چشم به تمامی اقشار جامعه نگاه و تمامی جوانب را در نظر بگیرد.

 

بگامیری: یکی از اصلی ترین مطالبات علاوه بر مباحث بیکاری، و اشتغال جوانان بحث آب سیروان است که به سمت جنوب قرار است برود و ما خود بایستی بی نصبی باشیم از طرف دیگر بعد از مشکلات بیکاری که ذکر شد، بسته بودن مرزها برای تجارت آزاد می باشد که می تواند کمک شایانی به توسعه منطقه بکند در زمینه های گردشگری و توریسم هم چندان کار مناسبی صورت نگرفته است متاسفانه در طول جنگ تحمیلی منطقه اوامانات در سکون حرکت کرد و این رویه هنوز تغییر نکرده است و همچنین عدم توجه به اجرایی نمودن اصل ۱۵ قانون اساسی مبنی بر تدریس زبان و ادبیات کردی در مدارس حوزه انتخابیه و دانشگاه ها منطقه.

 

 

برنامه های شما در صورت انتخاب شدن و راه یابی به مجلس، برای آینده ی منطقه اورامانات و توسعه ی شهرستان های این حوزه چه می باشد؟

 

 

کریمی: تمرکز روی بخشهای اقتصادی در پسابرجام و پیگیری وضعیت معیشتی مردم بخصوص قشرمستضعف جامعه.توجه بیشتر به نخبگان  که درواقع امیدهای نظام میباشند،  عنایت ویژه به حقوق شهروندی کلیه ی مردم ایران زمین.توجه به بخشهای فرهنگی-ورزشی( به ویژه دربخش بانوان )، تلاش برای تجهیز و نوسازی مساجد، توجه ویژه به وضعیت دانشجویان و فرهنگیان، توجه به صنعت گردشگری وتلاش برای جذب گردشگران خارجی باتوجه به ظرفیتهای موجود و توجه بسیار ویژه به محیط زیست، توجه به بخش بهداشتی-درمانی شامل تجهیز و بروزرسانی بیمارستانها و اماکن درمانی و پیگیری وضعیت کلیه ی بیمه های خدماتی درمانی.پیگیری وضعیت فناوری اطلاعات وارتباطات وتلاش درجهت ارتقای آن.پیگیری جدی وضعیت بیکاری جوانان که مهم ترین علل آسیبهای اجتماعی و روانی درسطح جامعه می باشد وتلاش برای ایجاد فرصتهای شغلی بیشتر.پیگیری وضعیت ازدواج جوانان که هرسال شاهد افزایش سن ازدواج  هستیم.تلاش برای بهبود وضعیت خدمات شهری.

 

و دربخش خارجی، تلاش درجهت تنش زدایی در روابط منطقه ای و بین المللی، و عادی سازی روابط

 

بگامیری: اهداف ما در چندین زمینه متمرکز می باشد که در این میان توجه به ظرفیت های فعلی منطقه با رویکرد ظرفیت سازی جدید در اورامانات به منظور تحقق برنامه های عملیاتی یکی از اصلی ترین برنامه ها می باشد. در همین راستا روشن است که خشت اول توسعه پایدار اقتصادی در منطقه را ایجاد و توسعه زیرساخت ها تشکیل می دهد و این مهم از وظایف اصلی حاکمیت در هر جامعه ای می باشد. از ابتدایی ترین زیرساخت ها می توان به مواردی همچون امنیت اقتصادی، توسعه جاده ها و راههای ارتباطی، فناوری ارتباطات مجازی، توسعه تاسیسات شهری و غیره اشاره کرد. با وجود زیرساخت های مناسب که پتانسیل های اقتصادی هر منطقه ای متناسب با ظرفیت های بومی امکان بروز و به فعلیت رسیدن را خواهد یافت و این امر به نوبه خود موجبات بسترسازی مناسب به منظور جذب سرمایه جدید و به تبع آن رشد اقتصادی در منطقه خواهد شد.

 

یوسفی: یکی از اصلی ترین برنامه ها، منطقه آزاد تجاری و طرح توانمند سازی مردم و الگوی گیری از طرح موفق در روستای زردویی، طرح گردشگری و صنعت اکوتوریسم، مشکلات مردمان مرز نشینی و معایب مرزنشین، چرا که اولین کسانی که متضرر شدن همین مردمان بودند، چه در زمان جنگ و چه اکنون و اگر قرار باشد مرز سودی داشته باشد، بایستی مردم ما بی نصیب نباشند و منطقه آزاد تجاری در اورامات ایجاد کنیم

 

طرح توانمندسازی مردم آموزش و تهیه مخارج مردم و ضمانت نامه و فروش آن( نمونه این کار در روستای زردویی انجام شده است)، همچنین درکنار این مسائل دغدغه فرهنگی و سیاسی وجود دارد و تلاش در جهت حضور صدا و سیما در اورامانات که با بهره گیری از خرد جمعی می توان موفق بود.

 

نادری: اهم برنامه های اجرای در صورت انتخاب که اجرا و پیگیری میگردد عبارتند از زمینه سازی لازم جهت فراهم کردن بستر های لازم برای تبدیل منطقه به منطقه آزاد تجاری، رونق صنعت گردشگری در راستای جذب گردشگران داخلی و خارجی، چاره اندیشی برای مشکلات شهری هر چهار شهرستان،حل معظل آبرسانی و پیگیری امر گازرسانی، سروسامان دادن به وضعیت مرزهای منطقه،تشکیل مرکزی تحت عنوان مرکز مطالعات استراتژیک اورامانات جهت انجام مطالعات کراشناسی در راستای چشم انداز آتی منطقه، پیگیری کمبودهای و زیرساخت های لازم در راستای ارتقاء سلامت و راه اندازی دانشکده بین المللی بهداشت و درمان،طرح توریسم درمانی، توسعه روستایی و رفع موانع و مشکلات  روستائیان و در پایان گسترش بنگاههای کوچک اقتصادی زودبازده هر چند تاکید بنده همسویی با قوانین می باشد و معتقدم هر اقدام اصلاح ساختاری ممکن و میسر نخوهد بود اگر برخلاف قانون مصوب باشد

 

در راستای انجام این مهم نباید با تمرکز بر بهبود وضع اقتصادی از مسائل مهم فرهنگی و اجتماعی و حتی سیاسی غافل ماند، چرا که بستر مناسب برای سرمایه گذاری در منطقه و بهبود معاش مردم میسر و ممکن نخواهد شد مگر اینکه زمینه های فرهنگی و اجتماعی لازم فراهم گردد.