آخرین اخبار

20. فروردين 1395 - 13:24   |   کد مطلب: 289959
سراب روانسر: همه ساله در ایام نوروز مسابقات مختلفی در روستاهای شهرستان روانسر تحت عنوان " جام نوروز " برگزار می شود که کاری پسندیده و درخور تقدیری است، اما اینبار این مسابقات در روستای "مردآباد" روانسر به نوعی برگزار شد که خاطره بسیاری از جوانان را مکدر ساخت.

به گزارش سراب روانسر، نوروز بهانه ی می شود برای جوانان و نوجوانانِ سطح شهرستان روانسر و روستاهای این شهرستان تا به دور از هر نوع تفریحات ناسالم و پرخطر، به برگزاری مسابقات ورزشی در سطح روستاها، روی آورند.

 

 

 

 

برگزاری مسابقات "جام نوروز" در شهرستان روانسر همه ساله به میزبانی چند روستا در دهستان های مختلفِ این شهرستان برگزار می شود و میزبانی از این مسابقات با توجه به وسعت حوزه جغرافیایی و پراکندگی روستاها به عهده یکی از روستاهایی می باشد که علاوه بر دارا بودن زمین مناسب بتواند به نحو احسن شرایط میزبانی را برای میهمانان فراهم نماید.

 

در شهرستان روانسر و در سطح روستاها به مانند سال های گذشته در نوروز 95 در چند روستا از جمله دولت آباد، گرگآبی، مردآباد و ... مسابقاتی با حضور روستاهای مختلف برگزار شد.

 

موضوع این گزارش مربوط به مسابقات برگزار شده در سطح روستای مردآباد با حضور 12 تیم می باشد که هر تیم برای حضور در این مسابقات بعنوان ورودی بایستی 2 میلیون ریال معادل 200 هزار تومان پرداخت می کردند، با توجه به اینکه 12 تیم در این مسابقات حضور داشته اند و هر تیم 200 هزار تومان بعنوان ورودی پرداخت کرده است مبلغی معادل 2 میلیون و 400 هزار تومان جمع آوری می شود.

 

حال با توجه به اینکه از روستای مردآباد دو تیم در این مسابقات حضور داشته اند و با توجه به میزبان بودن 200 هزار تومان ورودی را پرداخت نکرده باشند، مبلغی معادل 2 میلیون تومان جمع آوری می شود.

 

با توجه به اینکه مسابقات زیر نظر اداره تربیت بدنی شهرستان روانسر برگزار می شود مبلغی تحت عنوان حق بیمه از هر بازیکن دریافت می شود، و فرض بر اینکه هر تیم 15 نفر باشد مبلغی کمتر از 400 هزار تومان جهت حق بیمه از کل بازیکنان شرکت کننده در مسابقات مرادآباد اخذ می شود که با این حساب یک میلیون و ششصد هزار تومان از کل مبلغ جمع آوری شده باقی می ماند.

 

همانطور که ذکر شد این مسابقات زیر نظر اداره تربیت بدنی شهرستان روانسر برگزار شده است، زمانیکه به بررسی ابعاد آن خواهیم پرداخت متوجه خواهید شد که اداره تربیت بدنی یا هیچ نظارتی بر بازی ها نداشته است، و یا به نوعی خودِ اداره ی مذکور موجبات اتفاقاتی می شود که بویی از ورزش نبرده است.

 

در این مسابقات و پس از پایان نیمه ناتمام آن، تنها به تیم اول یکدست لباس ورزشی اهدا شده است، به فرض هر تیم 15 نفر باشد، مبلغی معادل 500 هزار تومان جایزه برای تیم اول در نظر گرفته شده است و با توجه به حق بیمه ی دریافت شده از سوی اداره تربیت بدنی مبلغی بیش از یک میلیون تومان از کل مبالغ جمع آوری شده باقی می ماند،که با توجه به خرید توپ [ هر چند اداره تربیت بدنی مؤظف به در اختیار قرار دادن توپ به برگزار کنندگان مسابقات می باشد ] یک میلیون تومان از کل مبلغ جمع آوری شده باقی می ماند که معلوم نیست در کجا هزینه شده است.

 

هدف از تهیه ی این گزارش و پیگیری تیم های شرکت کننده در مسابقات مردآباد تنها منوط به بررسی وضعیت یک میلیون تومانِ باقی مانده نمی باشد، بلکه هدف اصلی بررسی چرایی و علت این امر می باشد که چرا مسابقاتی که بایستی زیر نظر اداره تربیت بدنی برگزار می شود بایستی سرنوشتی اینگونه داشته باشد، که نه تنها نیمه نا تمام به پایان برسد بلکه به تیم های رده دوم و سوم جایزه ی تعلق نگیرد.

 

هر چند طبق عرفِ برگزاری مسابقات ورزشی و در جهت ایجاد انگیزه و ترغیب و قدردانی از دیگر ورزشکاران جوایزی به رسم یاد بود نه تنها به تیم های برتر در رده های اول، دوم و سوم اهدا می شود بلکه جوایزی به بازیکن اخلاق، بازیکن برتر، و حتی "آقای گل" مسابقات اهدا می شود، که در مسابقات روستای " مرادآباد " تنها به تیم اول یکدست لباس داده می شود.

 

اداره تربیت بدنی شهرستان روانسر بایستی به این امر واقف باشد که روی آوردن جوانان این شهرستان به ورزش منوط به نظارتِ آن اداره به نحوه و چگونگی برگزار مسابقات می باشد حال این مسابقات بخواهد در هر سطح و رده ای برگزار شود، چرا که اینچین نظارت های "آبکی" نه تنها موجب ترغیب جوانان به  ورزش نمی شود بلکه جوانان و دوست داران ورزش را از خود به دور می دارد.

 

در پایان امید است اداره تربیت بدنی شهرستان روانسر در رابطه با این موضوع پاسخگو باشد و تا احقاق حقوق تیم های شرکت کننده مسئله را پیگیری نماید.

 

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی