آخرین اخبار

24. فروردين 1395 - 10:49   |   کد مطلب: 289986
سراب روانسر: در حالی بیماری تب برفکی به شدت در شهرستان روانسر شیوع پیدا کرد و بسیاری از دام ها تلف شدند که رئیش دامپزشکی شهرستان روانسر از ابتلای تنها دو رأس دام در این شهرستان به تب برفکی خبر داد.

به گزارش سراب روانسر، پیشه ی اصلی مردم روستاهای روانسر کشاورزی و دامداری می باشد، عموم مردم روستاهای این شهرستان دامدار می باشند و منبع اصلی درآمد آنها همین چند رأس دامی می باشد که امسال گرفتار تب برفکی شدند.

 

 

 

 

همانطور که در گزارش قبلی تحت عنوان " تلفات چند صد رأسی دام های سبک و سنگین در روانسر بر اثر تب برفکی/ اظهار بی اطلاعی اداره دامپزشکی روانسر از میزان تلفات/ بیماری کماکان در حال شیوع است " مطرح شد،  تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دامها می باشد، که متأسفانه با شیوع بی سابقه ی در میان دام های شهرستان روانسر صدها دام سبک وسنگین را از پای درآورد.

 

 

در حالی رئيس دامپزشكي شهرستان روانسر یا به دلیل بی اطلاعی و یا بدلایل دیگر از اعلام آمار تلفات خودداری می کند و از ابتلای تنها 2 رأس دام به تب برفکی در شهرستان روانسر خبر می دهد که طبق گزارشات واصله به این پایگاه خبری در چندین روستا از جمله، سمنگان، خراجیان، آهنگران، ماخوشین، شاینگان، فیروزه و خرم آباد سفلی بالغ بر 300 رأس دامِ سبک و سنگین تلف شده اند و بیماری کماکان در حال شیوع می باشد.

 

در ادامه متن مصاحبه ی رئیس دامپزشکی شهرستان روانسر را با خبرنگار ایرنا مشاهده می نمایید.

 

روزبه محمودي روز دوشنبه به ايرنا افزود: با ورود اين بيماري به روانسر، كانونهاي آلوده سطح شهرستان از طريق مراقبت و پايش بيماري شناسايي شد.

 

وي اظهار داشت: در دامهاي مشكوك به اين بيماري نمونه برداري هايي انجام شد و پس از انجام آزمايش هاي موردنظر ابتلاي دو راس دام در شهرستان مثبت اعلام شد.

 

رئيس شبكه دامپزشكي روانسر اضافه كرد: در 16 منطقه واكسيناسيون دامها عليه بيماري تب برفكي انجام شد و در اين راستا بيش از 9 هزار راس دام گوسفند و بز و دو هزار راس گاو گوساله عليه اين بيماري واكسينه شده اند.

 

محمودي گفت: همچنين آموزش كانون هاي درگير اين بيماري در دستور كار اداره دامپزشكي است.

 

وي رعايت نكردن بهداشت، رعايت نكردن قرنطينه و كنترل ورود و خروج دامها به شهرستان، عدم اخذ گواهي سلامت از دامپزشكي مبدا هنگام انتقال و جابجايي دام را از علل اصلي ورود اين بيماري به شهرستان روانسر عنوان كرد.

 

رئيس دامپزشكي روانسر گفت: گزارش نكردن به موقع بيماري از سوي دامداران و دفن غيربهداشتي و خودسرانه دام هاي تلف شده از ديگر علل شيوع اين بيماري است.

 

به گزارش سراب روانسر رئیس دامپزشکی شهرستان روانسر عمده دلایل شیوع بیماری تب برفکی را از جانب مردم و دامداران می داند، و در این میان خودِ دامپزشکی شهرستان روانسر حتی از اعلام آمار و ارقام خودداری می کند، امید است مسئولان شهرستان روانسر در این راستا چاره ای اندیشیده و مسند و جایگاه فعلی را بر وضعیت و معیشت مردم برتری ندهند.

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی