آخرین اخبار

24. خرداد 1395 - 13:10   |   کد مطلب: 290568
سراب روانسر: بیکاری در میان جوانان روانسری موضوعی است که مدت هاست آزار دهنده است و قابل انکار هم نیست.

به گزارش سراب روانسر، بیکاری معضلی بزرگ و غیر قابل انکار است و هر روز بر تعداد جمعیت بیکار جامعه افزوده می شود و از طرفی این جمعیت بیکار روز به روز پیرتر می شوند.

 

 

 

 

چندین سال است که چرخ اقتصاد کشور لَنگ می زند و از طرفی دانشگاه ها با پذیرش بی پایان خود، بیکارانی تحصیل کرده را روانه صنعت و بازاری می کنند که نه تنها رونقی ندارد، بلکه آنهایی را که پیش تر از اینها شغل داشتند بیکار کرده است.

 

بی شک یکی دو دهه پیش که خانواده‌ها فرزندان خود را برای ادامه تحصیل در دانشگاه‌های کشور تشویق می‌کردند هرگز فکر نمی‌کردند که در آینده‌ای نه چندان دور، تحصیلات دانشگاهی به معضلی برای ورود جوانانشان به عرصه اجتماع تبدیل خواهد شد.

 

پذیرش بسیار زیاد دانشجویان در مراکز تحصیلات دانشگاهی نیز خود مزید بر علت شده تا "مدرک به دستان بیکار" در حسرت یافتن شغل باید فرسنگ‎ها از شهر و دیار خود به مرکز کشور و یا کشورهای دیگر کوچ کرده و رنج دوری و غربت و ... را به دوش بکشند.

 

ابتدایی ترین و مستقیم‌ترین نتیجه بیکاری، نبود درآمد و فشار اقتصادی بسیار زیاد برای کسانی است که فاقد کار هستند. تبعات بیکاری در میان اقشار مختلف جامعه و خصوصاً فارغ التحصیلان به مانند سرطانی پیش رونده منجر به افزایش آسیب های اجتماعی در این افراد می شود و تله های اجتماعی بی شماری را برای آنها رقم می زند.

 

رنج استان کرمانشاه از بیکاری

 

استان کرمانشاه یکی از استان های مرز نشین کشور است، که شاید خیلی ها مرز را برگ برنده  برای آن بدانند  که طبق مستندات و گزارشات، اغلب نرخ بی‌کاری در استان‌های مرزنشین از دیگر نقاط ایران بالاتر است و آمار بیکاری در کرمانشاه بالاتر از همه استان های کشور است.

 

طبق سرشماری نفوس و مسکن سال 1390، شهرستان روانسر دارای 2357 نفر (زن و مرد) با تحصیلات عالیه و 1377 نفر (زن و مرد) در حال تحصیل بوده است. با وجود سه دانشگاه موجود در شهرستان (پیام نور، آزاد و علمی کاربردی) و پذیرش جوانان روانسری در دیگر دانشگاه های کشور هر ساله تعداد بسیار بیشتری با مدارک دانشگاهی می تواند به این جمعیت افزوده شود. جمعیتی که بخش عظیمی از آنان علی‎رغم داشتن مدارک عالیه دانشگاهی نمی توانند در سطح شهرستان و حتی استان جذب بازار کار شوند.

 

به گزارش سراب روانسر، نبود کارخانجات صنعتی و تولیدی، عدم ورود سرمایه‎گذاران به استان، عدم استفاده از نیروهای متخصص بومی در راه‎اندازی پروژه‎های مختلف، نبود برنامه‎ریزی بلندمدت و مدون از سوی دستگاه‎های ذیربط برای ساماندهی جوانان بیکار و همچنین عدم پیگیری مشکلات جوانان از سوی نمایندگان استان و بی‎توجهی‎های دولت، همه و همه بیکاری را در کرمانشاه و منطقه اورامانات خصوصاً در روانسر به مرز بحران کشیده است. امری که خود می تواند تبعات جبران ناپذیری را بر پیکره خانواده‎ها و اجتماع وارد می کند.

 

فرماندار روانسر: به دنبال اشتغال در بخش خصوصی هستیم

 

حسین ویسمرادی فرماندار شهرستان روانسر در گفت و گو با خبرنگار سراب روانسر در خصوص راهکار رهایی از بیکاری عنوان داشت: در صدد هستیم در بخش سرمایه گذاری خصوصی بیشترین اشتغال را داشته باشیم و تنها راهکار، پرداخت تسهیلات است که متاسفانه فعلا در بخش خصوصی نتوانسته ایم سرمایه گذار جذب کنیم.

 

فرماندار شهرستان روانسر افزود: با توجه به عدم ابلاغ بودجه دولت، در سال 95 اشتغالی در سطح ادارت صورت نگرفته است و این در حالی است که در بخش دولتی سال گذشته غریب به 700 تا 800 نفر ایجاد شغل شده است و ما بایستی دنبال سرمایه گذار بخش خصوصی باشیم.

 

ویسمرادی عنوان داشت: با توجه به اینکه قریب به 600 نفر فرش باف در روانسر وجود دارد، پیگیر توسعه صنعت فرش و صادرات آن هستیم که به امید خدا در قالب شرکت توسعه و تعاون روستایی بتوانیم این تعداد را شاغل و این صنعت را رونق دهیم و زمینه های اشتغال هرچه بیشتر را فراهم کنیم.

 

وی گفت: امسال نیز در بحث تسهیلات دولتی بیش از 400 تا 500 نفر در شهرستان با دریافت تسهیلات خوداشتغالی شاغل می شوند.

 

ویسمرادی با عنوان اینکه درآخرین سرشماری دستگاه های متولی 3400 نفر بیکار در شهرستان روانسر وجود دارد که بعضا بدون حرفه و فاقد مدارک عالی هستند افزود: به دنبال معرفی افراد فاقد حرفه در مراکز فنی حرفه ای شهرستان برای یاد گیری شغل های کارگاهی و خود اشتغالی هستیم.

 

بیکاری در روانسر غیر قابل انکار است

 

رسول جوانرودی رئیس اداره کار و تعاون اجتماعی روانسر در گفتگو با سراب روانسر اظهار داشت: متأسفانه بیکاری در میان جوانان شهرستان روانسر امری غیر قابل انکار است که در این میان تنها کاری که می توان انجام داد اعطای وام های خود اشتغالی به جوانان می باشد تا خود بتوانند در قالب کارگاه های اقتصادی کوچک فعالیت کنند.

 

جوانرودی در بخشی از سخنان خود تصریح کرد: از اول اسفند 92 تا اول خرداد 95، 282 نفر (174 نفر مرد و 108 نفر زن) به عنوان جویندگان کار در موسسه کاریابی و مشاوره شغلی ثبت نام کرده اند که 30 نفر (20 نفر مرد و 10 نفر زن) به فرصت های شغلی اعلام شده و مرکز کاریابی معرفی شدند و تنها یک نفر خانم به کار گمارده شد.

 

به گزارش سراب روانسر، شهرستان روانسر سرمایه گذاران بنامی را دارد که در صورت حمایت مسئولان و تشویق و ترغیب آنها به سرمایه گذاری در داخل شهرستان، می توان بیکاری را نه در میان فارغ التحصیلان دانشگاهی، بلکه در میان دیگر جوانان که دارای سطوح پایین تر تحصیلی هستند نیز معالجه کرد.

 

در مجموع امیدواریم مسئولان استان و شهرستان برای کاهش بیکاری و جلوگیری از مهاجرت جوانان این شهرستان چاره ای بیندیشند و تنها به شعار و وعده های واهی و برگزاری جلسات بی مورد که منجر به هدر رفتن سرمایه و اتلاف وقت می شود اکتفا نکنند و آستین همت را راسخ و استوارتر بالا زده و برای این امر چاره ای بیندیشند تا شاهد مرگ تدریجی جوانان در همین نزدیکی نشویم.

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی