2. دى 1395 - 8:50   |   کد مطلب: 291811
سراب روانسر: چهره ی شهر روانسر با وجود متکدیان مهاجر، می تواند آسیب هایی را بهمراه داشته باشند که به نوعی همه ی شهروندان را درگیر می کند.

به گزارش سراب روانسر، تکدی گری در فرهنگ فارسی، به معنای گدایی کردن آمده است و در واقع متکدی کسی است که در پی کمک و یاری مادی از دیگران است و دست را پیش این و آن دراز می‌کند و گاه با سماجتِ تمام خواستار کمک می‌شود.

 

 

 

تکدی گری يكي از نابهنجاري هاي اجتماعي است كه نمايي از بحران در ساختار جامعه می باشد. بعبارتی مسئله ی تكدي گري تنها يك پديده و معضل اقتصادي و مرتبط به بحران در اين حوزه نيست، بلكه ارتباط تنگاتنگ و استواري با مساله فرهنگي و اجتماعي جامعه دارد.

 

در واقع تکدی گری پيش از آن كه بيانگر اوضاع نابسامان اقتصادي و بحران آن باشد، بيانگر وضعيت نابهنجار و نابسامان فرهنگي و اجتماعي جامعه می باشد که علل و عوامل مختلفی می تواندموجب این امر شود چرا که تمامی افرادی که اقدام به تکدی گری می کنند نیازمند نیست.

 

به بیان ساده تر اینگونه می توان گفت که یک زمانی فردی که تکدی گری می کند واقعا نیازمند است و خداوند به این موضوع اشاره نموده است و می فرماید: «وَ فی أَمْوالِهِمْ حَقٌّ لِلسَّائِلِ وَ الْمَحْرُومِ» اما یک زمانی فرد متکدی هیچ گونه نیازمندی به کمک دیگران ندارد و صرفأ در جهت عادت اقدام به این کار می کند و در واقع از احساسات مردم سوء استفاده می کند که همین موضوع مردم را در کمک به افرادی که واقعأ نیازمند می باشد سرگردان می نماید.

 

شهرستان روانسر همواره جایگاهی امن برای متکدیان مهاجری می باشد که نه تنها از تعداد آنها کم نمی شود بلکه به نوعی بر تعداد آنها افزوده خواهد شد.

 

اغلب متکدیان در شهرستان روانسر  در درب مساجد و در مسیر های پر تردد این شهرستان قرار می گیرند.

 

با این وجود عواملی بسیاری در وجود پدیده ی تکدی گری می تواند دخیل باشد اهمیت این موضوع موجب شد تا با یکی از کارشناسان علوم اجتماعی به بررسی این موضوع بپردازیم.

 

مرتضی سعیدیان عضو هیئت‌علمی و کارشناس مسائل علوم اجتماعی در گفت و گو با خبرنگار سراب روانسر،عنوان کرد: به نظر می رسد از نظر آماری و کمی هر روز بر تعداد متکدیان در شهرهای مختلف افزوده می شود. و بر خلاف گذشته که تکدی گری بیشتر ناشی از شرایط واقعی فرد متکدی بود، امروزه این امر به صورت حرفه ای و بعضاً باندهای متکدی سازماندهی می شوند که برای اقناع کردن دیگران به انواع شیوهای بسیار پیچیده و پیشرفته تری متوسل می شوند.

 

این کارشناس مسائل اجتماعی در خصوص علل تکدی گری عنوان داشت: بدون شک همچون سایر مسائل و آسیب های اجتماعی که همیشه چند علتی هستند، تکدی گری نیز ناشی از منظومه ای از علل بوجود می آید که می توان به کمک روش های پیشرفته تر در تحلیلهای کمی تعیین نمود که سهم عوامل مختلف چه اندازه می باشد.

 

سعیدیان تصریح نمود: ناتوانی اقتصادی و فساد اقتصادی دولت مردان یک جامعه در سطح کلان، ناتوانی سیستم تأمین اجتماعی در یک کشور برای حمایت از قشرهای آسیب پذیر، مهاجرت روستاییان به شهرها و در نتیجه رشد روز افزون جمعیت شهری، اعتقادات و باروهای دینی و مذهبی مردم و کمک به هر فردی و ... می تواند موجب تکدی گری شود.

 

کارشناس مسائل اجتماعی افزود: در کنار علل ذکر شده که مربوط به مسائل بیرونی می باشد روانشناسان تأکید خاصی بر ویژگی های شخصیتی افراد در گرایش آنها به تکدی گری دارند و در سطوح خردتر و فردگرایانه تر به این موضوع می پردازند.

 

مرتضی سعیدیان عضو هیئت‌علمی و کارشناس مسائل علوم اجتماعی در پایان به خبرنگار سراب روانسر، گفت: تکدی گری از طرفی خود معلول وضعیت نابسامان اجتماعی و ناکارآمدی نهادهای مختلف اجتماعی در تأمین افراد و از طرفی خود می تواند علت دیگر آسیب های اجتماعی باشد. چون افراد متکدی احیاناً از هر فرصتی برای کسب درآمد بهره می برند و ممکن است به خرید و فروش مواد، تن فروشی و فحشا، قتل، جیب بری، سرقت و .... اقدام کنند.

 

اکبر کلانتری معاون خدمات شهری شهرداری روانسر در گفت و گو با خبرنگار سراب روانسر، عنوان داشت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 140 نفر از متکدیان مهاجر و غیر بومی شهرستان به مراکز استان منتقل شدند.

 

معاون خدمات شهری شهرداری روانسر عنوان داشت: مجموعه‌ی شهرداری درجمع‌آوری متکدیانی که باعث مخدوش شدن چهره وسیمای شهر می‌شوند درحد توان و اختیارات خود، از هیچ اقدامی دریغ نخواهد کرد.

 

 

خبرنگار سراب روانسر، در ادامه به سراغ مولود مظفری رئیس بهزیستی شهرستان روانسر رفت. وی در این خصوص به خبرنگار ما گفت: جمع آوری متکدیان در هر شهر بر عهده چندین و چند اداره و ارگان است و به نوعی یک کار گروهی در کنار همکاری و همراهی شکل خواهد گرفت.

 

رئیس سازمان بهزیستی شهرستان روانسر عنوان کرد: نهادها و سازمان مربوطه، بایستی با هم تعامل و همکاری داشته باشند چرا که اگر هر نهادی کار خودش را انجام دهد به دلیل نبود حلقه وصل، کارها به سرانجام مدنظر نخواهد رسید.

 

مظفری در پایان با اشاره به اینکه مردم نباید فریب ظاهر متکدیان را بخورند عنوان داشت: شایسته است مردم هر گونه کمک و مساعدت را به مراجع رسمی تحویل دهند و از پرداخت وجه به متکدیانی که قصد فریب مردم را دارند اجتناب ورزند.