25. بهمن 1395 - 10:42   |   کد مطلب: 292220
سراب روانسر: در این گزارش به سراغ مدیر عامل تنها تولید کننده ی توپ دست دوز در کشور رفته ایم که در اورامانات یک زمانی برای 1700 نفر ایجاد اشتغال نموده بود.

به گزارش سراب روانسر، ایجاد اشتغال در شرایط کنونی آنهم برای یک نفر از جانب دولت و دولتمردان سخت و بسیار پرهزینه می باشد و شاهد هستیم زمانیکه طرح کوچکی با ایجاد اشتغال برای یک نفر صورت می پذیرد مسئولان در بوق و کرنا می دمند.

 

 

 

دنیای ورزش، از جمله پتانسیل های عظیم هر شهر و کشور می باشد که می تواند بسیاری از خواسته های مردمانش از جمله مسائل مادی را ارضا نماید، با این وجود متأسفانه گاهی اوقات این موضوعِ مهم یا فراموش می شود و یا در سایه ی لابی گری به کلی فراموش می گردد.

 

دو موضوع اشتغال و ورزش را در بالا پیش کشیدیم تا با این پیش زمینه، موضوع اصلی گزارش امروز سراب روانسر، با عنوان "تنها تولید کننده ی توپ "دست دوز" در کشور" مطرح نماییم.

 

شاید این موضوع را بدانید که توپِ فوتبال بایستی از نوع "دست دوز" باشد و در تمامی مسابقات رسمی از این نوع توپ، یعنی "توپ دوختی رسمی" استفاده می شود که تنها شرکت تولید کننده ی "توپ دوختی" یا همان "توپ دست دوز" در کشور شرکت "آریا" یا "آرمان ورزشی" می باشد که بمدت دوازده سال در شهرستان روانسر و منطقه ی اورامانات مشغول به فعالیت می باشد.

 

این شرکت در ابتدا با 370 میلیون تومان سرمایه ی اولیه شروع به فعالیت نمود و در همان سالهای ابتدایی تا سال 85 موفق به ایجاد اشتغال برای 1700 نفر در سطح روستاهای اورامانات به ویژه روانسر و پاوه شد.

 

با این وجود متأسفانه شرایط در ادامه برای این تنها واحد تولید کننده ی توپ دست دوز در کشور به گونه ای رقم خورد که از بعد سال 85 شاهد خروج بسیاری از دوزندگان توپ بود که به گفته ی مدیر عامل شرکت "یارانه" عامل این موضوع بوده است.

 

با توجه به این پیش زمینه از مبحثِ گزارش امروز شما را در ادامه به گفت گو با خسرو مراد زاده مدیر عامل شرکت "آریا" دعوت می نماییم که در ادامه آمده است.

 

خسرو مراد زاده در گفت و گو با سراب روانسر، عنوان داشت: سالهای 79 و 80 دانشجوی ترم آخر پزشکی بودم که با توجه به ایده ها و مسائل مهمی که در ذهن داشتم، تصمیم گرفتم پزشکی را در واپسین سالهای تحصیل رها کنم و به آنچه که برایم مهمتر بود یعنی ایجاد اشتغال برای شهر و کشورم بیاندیشم.

 

مدیر عامل شرکت آریا تصریح نمود: شرکت ما تنها تولید کننده ی توپ دوختی در کشور می باشد که بیش از 12 سال است در این زمینه با تولید 300 هزار توپ در سال فعالیت می کند که برای بیش از 1700 نفر مشاغل خانگی ایجاد کرده بود.

 

وی افزود: تا اوایل سال 85 افرادی که برای ما توپ می دوختند با رغبت کار را ادامه می دادند و امرار معاش می کردند اما متأسفانه پس از اینکه بحث یارانه های پیش کشیده شد مردم و بسیاری از خانواده ها که در بعضی از خانواده بیش از4 نفر دوزنده داشتیم از این کار سر باز زدند و دور شدند.

 

مراد زاده با بیان اینکه برای شرکتی که توانسته است صدها نفر را مشغول به فعالیت نماید در استان کرمانشاه کسی دل نمی سوزاند اظهار داشت: به بنده پیشنهاد اینکه شرکت را برای ادامه کار به یکی از استان های شمالی انتقال دهم داده شد و حتی تمامی امکانات از جمله جا و مکان و تسهیلات را برعهده بگیرند اما بنده هیچ گاه اینکار را نکردم به خاطر مردم، بخاطر علاقه ی که به استان کرمانشاه داشتم.

 

وی با با بیان اینکه در سال های 87 و 90 بعنوان کارآفرین برتر معرفی شده است، افزود: در یکی از مراسمات که با حضور محمود احمدی نژاد رئیس جهمور پیشین برگزار شد به هر طریقی خود را به وی نزدیک کردم تا بتوانم حرفی بزنم و زمانی که حرفم را زدم به مشاورز خود یعنی آقای مشائی دستور داد سریع خواسته ی من را برآورده کنند و طی نامه ی به استاندار کرمانشاه خواستار در اختیار قرار دادن تسهیلات به بنده شدند اما، زمانیکه نامه را برای استاندار وقت یعنی آوردم نامه را پرت کرد و هیچ کاری از پیش نبردم.

 

نامه ی ریاست جمهوری در ادامه آمده است.

 

 

وی تصریح داشت: چگونه می توان موفق بود وقتی نگاه مسئولین اینگونه باشد، وقتی حمایت مسئول تنها نامه نگاری و بروکراسی باشد و هیچ تسهیلاتی در اختیار ما قرار نگیرد.

 

خسرو مرادزاده در ادامه با بیان این موضوع که در پاره ای از اوقات توپ را غیر مستقیم به خارج صادر می کردیم افزود: اداره ورزش و جوانان استان کرمانشاه در طی دوره مدیریت مجتبی جوهری هیچ گاه توپی را از ما خریداری نکرده اند و طی دوره ی ریاست جدید ( آقای رحیمی) خوشبختانه دو بار از ما توپ خریداری کرده اند.

 

خسرو مراد زاده مدیر عامل شرکت تنها تولید کننده ی توپ دوختی در پایان به سراب روانسر، گفت: متأسفانه صادرات پای چرخ اقتصاد کشور را لنگ کرده است و آن طرف هم فرهنگ ایرانی- ایرانی بخرد در میان مردم باب نشده است با این وجود نمی توان از سیاسیت و لابی گری غافل بود که بسیاری از موراد را زیر پا می گذارد.

 

به گزارش سراب روانسر، ظرفیت تولید شرکت آریا تنها تولید کننده توپ دوختی در کشور طی سال به 300 هزار توپ می رسد که در بسیاری از بازیهای لیگ برتر از این نوع توپ استفاده می شد و در صورت عقد قرارداد سازمان هایی نظیر ورزش و جوانان، تربیت بدنی، آموزش و پرورش، هیئتهای ورزشی نظیر فوتبال، مدارس فوتبال، ادارات دولتی و فروشگاه های ورزشی خود استان خریدهایشان را از این شرکت انجام دهند ظرفیت تولید این شرکت به طور چشمگیری افزایش می یابد و سبب اشتغالزایی در استان برای بیش از دو هزار نفر خواهد شد.

 

شایان ذکر است این شرکت برای افرادی که قصد انجام کار را دارند دوره های 45 روزه ی دوزندگی (کارگاه) را با هزینه ی خود شرکت که گاهأ به بیش از 400 میلیون رسیده است برگزار می کند.

 

تصاویر تکمیلی: