آخرین اخبار

16. ارديبهشت 1396 - 9:51   |   کد مطلب: 292829
سراب روانسر: با توجه به اهمیت موضوع اقتصاد و رکود بازار شهرستان روانسر این بار با حضور پنج تن از رؤسای صنوف، وضعیت کسب و کار را در شهرستان روانسر پیش کشیدیم.

به گزارش سراب روانسر، اقتصاد یا ترازمان به یک نظام اقتصادی در یک منطقه جغرافیایی مشخص اطلاق می‌شود و در برگیرنده تولید، توزیع یا تجارت و مصرف کالاها و خدمات در آن منطقه یا کشور می‌باشد.

 

یک اقتصاد برآیند کلیه فرایندهایی است که فرهنگ، ارزشها، آموزش، تکامل تکنولوژیکی، تاریخ، سازمان اجتماعی، ساختار سیاسی و سیستمهای قانونی و همین‌طور جغرافیا و مواهب طبیعی را دربر می‌گیرد. این عوامل زمینه، محتوا و شرایطی را که یک اقتصاد در آن عمل می‌کند را تعیین می‌نمایند.

همانطور که در دو سطر فوق عنوان شد اقتصاد می تواند تمامی ابعاد یک جامعه را در بربگیرد و در صورت رشد اقتصادی در هر جامعه، کسب وکار رونق خواهد گرفت و موضوعی به عنوان "رکود" به چشم نخواهد آمد.

با این حال دیر زمانی است که بحث رکود بیش از پیش بر سر کسب و کار مردم سایه افکنده است و این موضوع در غرب کشور از جمله استان کرمانشاه بیشتر به چشم خواهد آمد و گواه این موضوع آمار و ارقام منتشر شده در خصوص بیکاری موجود در استان کرمانشاه و عدم تحرک و پویایی اقتصاد در این استان می باشند.

اهمیت موضوع اقتصاد و عدم رونق بازار کسب و کار در شهرستان روانسر ما را مجاب کرد تا در میزگرد ماهانه ی سراب روانسر، چرایی رکود بازار شهرستان روانسر از رؤسای صنوف این شهرستان جویا شویم که در ادامه مشروح این میزگرد آمده است.

 با رئیس اتحادیه شهرستان روانسر ؛
خیمه ی سنگین رکود بر سر بازار روانسر/ اینجا کرکره ی طلافروشان پائین و رخت بزازان کماکمان آویز است
سراب روانسر: بازار بی رونق شهرستان روانسر طی تمام فصول سال موجب شده است بسیاری از کاسبان و مغازه داران روانسری رمقی برای بالا کشیدن کرکره مغازه ی خود نداشته باشند.

به گزارش سراب روانسر، بازار شهرستان روانسر با وجود اینکه نزدیک مرز می باشد و با وجود طبیعت کوهستانی خود همواره جایگاهی برای حضور گردشگران و مسافران می باشد اما هیچ گاه رونقی ندارد و تنها چیزی که مشخص است بی رونقی این بازار است.

با توجه به اهمیت این موضوع خبرنگار سراب روانسر میزگردی را با طراحی چند سوال از پنج تن از رؤسای اتحایه های شهرستان روانسر رفته است تا چرایی این موضوع را جویا شود که در ادامه آمده است.

سراب روانسر: وضعیت کسب و کار را، طی دو سه سال گذشته در شهرستان روانسر را چگونه ارزیابی خواهید کرد؟

محمد نوری رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان روانسر: بازار طلا در روانسر از رونق افتاده است و این درحالی است که اگر بازار رونق داشته باشد طلافروشان تعطیلات هم برایشان بی‌معنا است، اما اکنون اکثر اوقات کرکره‌هایشان پایین است و هیچ موضوعی جز رکود نمی تواند بازار طلا را از رونق بیاندازد.

 طاهر مرادی رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات: متأسفانه طی دو سال گذشته بازار لوازم یدکی با کاهش مواجه شده و با آغاز سال جدید نیز همچنان بی رونقی نسبی در بازار لوازم یدکی تداوم دارد هر چند امیدوار بودیم که این موضوع به نوعی حل و فصل شود.

عثمان نوری رئیس اتحادیه صنف مشاور املاک و خودرو: مشاوران املاک همچنان نسبت به بازار سال جدید نیز بدبین هستند و پیش‌بینی می‌کنند در سال 96 هم تغییر محسوسی درتعداد معاملات مسکن ایجاد نخواهد شد.
 
هشمت حیرانی رئیس اتحادیه صنف خیاطان روانسر: رکود و گرانی اجناس موجب کم رمقی بازار شده است و این در حالی است که شهرستان روانسر با وجود دارا بودن بازارچه مرزی و نزدیک بودن به مرز نبایستی اینگونه باشد اما چندین سال است این موضوع به عینه مشاهده می شود.

خسرو عزیزی رئیس اتحادیه خواربار، آجیل و خشکبار: کسب و کار یکی دوسال است که خراب شده است و نسبت به سال های قبل افت کرده است و تنها دلیل آن عدم نقدینگی در دست مردم است.

سراب روانسر: آیا با توجه به این رکود چند ساله تعطیلی کارگاه و صنایع تولیدی کوچک و یا تعدیل نیرو داشته اید؟
رئیس اتحادیه طلا و جواهر شهرستان روانسر: پیش تر در شهرستان روانسر 20 مغازه دار در این صنف، فعالیت می کردند اما بدلیل نبود مشتری و هزینه های بالا طی دو سال گذشته، 10 درصد از اعضاء مغازه های خود را تعطیل کرده اند.

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم یدکی اتومبیل و ماشین آلات: وعده های الکی، برای دلخوشی مردم است، باید به کفِ بازار آمد و دید که چه برسر مردم آمده است در همین صنف فروشندگان لوازم یدکی، هستند جوانانی که با هزار امید و آرزو اقدام به فروشندگی خواهند کرد اما قدرت مقابله با نوسانات بازر را ندارند و طعم تلخ ورشکستگی را خواهند چشید.

رئیس اتحادیه صنف خیاطان روانسر: خیلی از کارگاه های تولیدی و خیاطی های سطح شهر روانسر دچار ورشکستگی شده اند و در طی دو سال گذشته، به عینه شاهد بحران در بازار بوده ایم.

رئیس اتحادیه صنف مشاور املاک و خودرو: باز نه تنها رونق نداشته است، بلکه با کاهش صد درصدی نیز روبه رو شده است.

سراب روانسر: آیا وعده برجام و توافق هسته ای تاثیری در حل مشکل  بی روقی بازار داشته است؟
نوری: بی شک دو، سه سال اخیر اوج بی رونقی و کمبود نقدینگی مردم بوده است و در سه سال اخیر و پس از رشد بهای طلا، مشتریان دائمی طلا در کشور رفته رفته کاهش یافته، و برخی ها خلاء ایجاد شده در بازار زیورآلات را با بدلیجات پر کرده اند.

مرادی: قطعأ باید کار اساسی و بنیادین در کشور صورت گیرد تا کلیه صنوف از جمله صنف لوازم یدکی از رکود خارج شوند چرا که با خروج رکود از بازار لوازم یدکی، بسیاری از بخش ها فعال گردیده و رونق اقتصادی در کشور ایجاد خواهد شد.

نوری: شهرستان روانسر با بیش از 55 اعضا در صنف مشاور املاک و خودرو روزی چند معامله را سرجمع ندارند و این یعنی نابودی و افت شدید کار، که بسیار قابل تأمل و نگران کننده می باشد.

حیرانی: روز به روز قدرت خرید مردم کمتر خواهد شد و مردم حتی توانایی تهیه پوشاک شب عید را هم ندارند.وعده وعیده های و امید واهی به آینده گشایشی در کار مردم نداشته و نخواهد داشت، با این وجود بایستی فکری اساسی اندیشید.

عزیزی: گرانی پلکانی اقلام ضروری مردم را از نفس انداخته است و انتظار می رود مسئولان توجه ویژه ی به اصناف داشته باشند، چرا که زندگی مردم با همین اصناف در ارتباط است و مشکل اصناف بر روی دوش مردم سنگینی خواهد کرد.

 

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی