آخرین اخبار

6. آذر 1396 - 8:36   |   کد مطلب: 293804
سراب روانسر: بانوی روانسری، طی سالهای اخیر با کشت زعفران در شهرستان روانسر، اکنون قصد دارند بصورت مکانیزه اقدام به کشت، فرآوری و ... در زمینه ی رغفران نماید.

به گزارش سراب روانسر، زعفران گیاهی است نیمه گرمسیری و در نقاطی که دارای زمستانهای ملایم و تابستان گرم و خشک باشد بخوبی می‌روید.

 

 

به گفته ی کارشناسان مقاومت زعفران در مقابل سرما زیاد است و لیکن چون دوران رشد آن مصادف با پائیز و زمستان و اوایل بهار است طبعا به هوای مناسب و معتدلی نیاز دارد.

 

 

با توجه به اینکه آب و هوای روانسر از نوع کوهستانی می باشد، شرایط برای کشت بسیاری از محصولات در این شهرستان فراهم می باشد، هر چند شایدکمتر کسی تصورش را می کرد که در شهرستان روانسر زعفران راکشت کرد.

 

 
چنور محمدی از معدود کارآفرینان کشور می باشد که با همت والا، توانست در شهرستان روانسر اقدام به کشت زعفران نماید و امروزه با امید به نگاه مسئولین، رویای فرآوری این محصول را در کارگاهی هر چند کوچک به سر می پروراند.

 

چنور  محمدی درگفت با خبرنگار سراب روانسر عنوان کرد: تا سال زارعی گذشته کشت این محصول را بصورت سنتی انجام می دادیم اما برای امسال کشت را بصورت مستقیم انجام دادیم که ضمن صرفه جویی زمان، عملکرد محصول را افزایش می دهد.

 

 

این بانوی کارآفرین با بیان اینکه جهت کشت دوباره نیاز به حضور دستگاه کشت دارد افزود: امیدواریم مسئولین بخش کشاورزی شهرستان روانسر، شرایطی را فراهم آورند که بتوانیم خودمان دستگاه کشت را خریداری کنیم.

 

 

محمدی با بیان اینکه این دستگاه هر هکتار را در حدود ۵ ساعت کشت می کند اظهار داشت: ما پیاز زعفران را  از تربت حیدریه خریداری کرده ایم.

 

 

این بانوی کشاورز ابزارامیدواری کرد که مسئولین کمک کنند تا بتواند در ماههای باقی مانده ی سال تولید و اشتغال، بیش از گذشته در زمینه ی تولید و ایجاد اشتغال فعالیت اشته باشد.

 

 

محمدی در پایان با بیان اینکه اکنون در حال تحصیل در رشته ی کشاورزی می باشد افزود: امیدواریم بتوانیم کشت زعفران را در شهرستان روانسر گسترش بدیم چرا که خاک مرغوب این منطقه، شرایط آب و هوایی، و مهم تر از همه نیاز آبی کم این محصول امیدها را در دل زنده نگه می دارد تا در  جهت فرآوری زعفران و توسعه ی این محصول گام برداریم.

 

به گزارش سراب روانسر از جمله مزایا کشت مستقیم علاوه بر صرفه جویی در زمان و کاهش هزینه کشت به کمتر از یک چهارم، تراکم کشت یکنواخت در کل مزرعه، عملکرد بالاتر، رعایت فاصله ی طولی و عرضی مناسب را شامل می شود.

 

تصاویر تکمیلی: 

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی