15. دى 1396 - 11:03   |   کد مطلب: 294064
سراب روانسر: در حالی طی دو سال اخیر روانسر به یکی از کانون های اصلی تب برفکی دچار شده است که پیش تر نظیر این موارد کمتر رخ می داد.

به گزارش سراب روانسر، تب برفکی یک بیماری عفونی و دارای واگیری بالا در دامها می باشد. این بیماری، نشخوار کنندگان اهلی مانند گاو، گاومیش، گوسفند، بز و نیز نشخوار کنندگان وحشی از جمله آهو، گوزن و گراز را مبتلا میکند.

 

 

تب برفکی بعنوان مهمترین بیماری واگیر دامها محسوب گردیده و باعث مرگ و میر در دامهای جوان و بروز خسارات اقتصادی سنگین به دامداریها می گردد.

 

شهرستان روانسر از جمله عمده شهرستان هایی در غرب کشور می باشد که پیشه ی اصلی ساکنان روستاهای آن، دام پروری و کشاورزی می باشد.

 

طی سالهای اخیر خصوصأ اواخر سال 94 و ابتدای سال 95  صدها رأس دام سبک و سنگین در شهرستان روانسر بر اثر بیماری تب برفکی تلف شدند که گزارشات مختلفی در این راستا از سوی سراب روانسر، منتشر شد/ برای دیدن گزارش اینجا و اینجا کلیک نمایید.

 

علی ایحال همه ساله مایه کوبی تب برفکی در دام های سبک و سنگین در شهرستان روانسر صورت می پذیرد، با این وجود شاهد هستیم که این بیماری کماکان در میان دام های شهرستان روانسر وجود دارد و به نوعی شهرستان روانسر به یکی از کانون های اصلی این بیماری مبدل شده است.

 

طی هفته جاری، اخباری مبنی بر واگیر شدن چندین رأس دام سنگین به بیماری تب برفکی در شهرستان روانسر به گوش رسید و در این راستا یکی از دامداران دهستان حسن آباد طی تماس با خبرنگارسراب روانسر، ضمن تأیید این موضوع عنوان داشت: متأسفانه دام های سنگین ما دچار این بیماری شده اند و توصیه ما به سایر دامداران این است که هر چه سریع تر دست به کار شوند تا دام هایشان گرفتار این بیماری نشود.

 

به گزارش سراب روانسر، واکسیناسیون به موقع، تقویت سیستم مراقبت، گزارش دهی و گزارش گیری لحظه به لحظه و جلوگیری از حمل غیرمجاز دام زنده از جمله اقدامات دامپزشکی برای کنترل بیماری تب برفکی است با این وجود بایتسی دامداران هم به سهم خود، مراقبت های بهداشتی خاصی را در دستور کار قرار دهند اما آنچه که در این میان بسیار ضروری به نظر می رسد ورود اداره دامپزشکی شهرستان و جلوگیری از اتفافات سال های اخیر در خصوص تلف شدن صدها رأس دام می باشد.