14. بهمن 1396 - 9:20   |   کد مطلب: 294190
سراب روانسر: در این گزارش سعی بر آن شده است تا به بررسی تعداد مدیران بومی و غیر بومی شهرستان روانسر پرداخته شود.

به گزارش سراب روانسر، یکی از مسائلی که همواره ذهن مردم را به کنکاش فرا می خواند موضوع انتخاب و انتصاب مدیران یک ارگان و سازمان دولتی است لازم بذکر است واژه ی "مدیر" در این گزارش شامل تمامی سِمَت های مدیریتی اعم از بانک، اداره، واحد های دولتی و ... می شود.

 

 

 

بی شک برای هر انتخاب، معیار و ملاک های خاصی مد نظر قرار می گیرد، اما آن چه در انتخاب و گزینش مدیران ملاک اصلی است و در دستورالعمل اجرایی ضوابط انتخاب، انتصاب و تغییر مدیران نیز به آن اشاره شده، شایسته سالاری و داشتن شرایط احراز است.

 

موضوعی که همواره ذهن را به سمت خود فرا می خواند، سیاست بومی گزینی و غیر بومی بودن مدیران است هر چند ما در این گزارش اصل را بر خدمت گزاری و مدیریت صاداقانه قرار می دهیم اما ذکر چند نکته خالی از لطف نیست.

 

طبق نظر کارشناسان و صاحب نظران، از منافع نیروهای بومی این است که به محیط کارشان آشنایی کامل دارند، دلسوز مردم هستند و از توانایی‌ هایشان، نفوذ کلام و نفوذ قدرتشان در جهت منافع عموم استفاده می‌کنند.

 

به نوعی مدیران بومی مردمان شهرستان را بیشتر از مدیران غیر بومی در تمامی جهات خواهند شناخت و در نهایت کارآیی و اثربخشی بالاتری خواهد داشت دوم اینکه زمان بیشتری کار میکنند و همیشه در دسترس هستند  و کمتر در تردد جاده از محل سکونت به محل کار با هزینه بیت المال می باشند

 

 

قطعأ برای خودِ شما هم این موضوع پیش آمده است که مدیر بومی بهتر است یا غیر بومی؟

 

بی شک در جواب این سؤال، هر شخص دلایل خاص خود را برای بومی گزینی یا غیر بومی بودن دارد اما، در شهرستان روانسر همواره شاهد درصد بالایی از حضور مدیران غیر بومی بوده ایم، و این موضوع ذهن را به سمت سوالی دیگر سوق می دهد که: آیا در شهر روانسر فردی بومی با قابلیت و توانایی مرتبط جهت تسدی، عنوان مدیریت وجود ندارد.

 

در پاسخ به سؤال پیش آمده در ذهن خوانندگان و بمنظور عدم جبهه گیری بایستی عنوان نمود: همواره و در همه ی امور عقل بر توانمندی و قابلیت حکم می کند و در موضوع برگزیدن مدیران بایستی به جهانی عاری از مرز بندی ها اعم از بومی و غیر بومی نگاه کرد، اما بار دیگر تکرار می کنیم: آیا در شهر روانسر فردی بومی با قابلیت و توانایی مرتبط جهت تسدی، عنوان مدیریت وجود ندارد؟

 

شاید برخی از خوانندگان عزیز، این جواب را در ذهن داشته باشند که قطعأ در سایر شهرستان های همجوار و مراکز استان هستند افرادی از سطح شهر روانسر که در عنوان مدیریت مشغول به فعالیت می باشد ( هر چند مجموع این افراد بسیار کمتر از میزان حضور مدیران غیر بومی در روانسر است) با این وجود در شهر روانسر مدیران غیر بومی بیش از مدیران غیر بومی عهده دار عنوان مدیریت می باشند، اما سوال اصلی این است "چرا سیاست های کلی به سمت غیر بومی بودن سوق پیدا می کند؟"

 

آنچه در جدول زیر مشاهده می نمایید درصد حضور مدیران بومی، بومی منطقه و بومی استان در سطح شهرستان روانسر می باشد.

 

 

بررسی های نشان می دهد تنها 24 درصد از مدیران شهرستان روانسر را افراد بومی شهرستان تشکیل می دهد و در این میان سهم سه شهرستان پاوه، جوانرود و ثلات 52 درصد و سهم مدیران هم استانی در روانسر نیز 24 درصد می باشد.