13. آذر 1397 - 8:34   |   کد مطلب: 298152
سراب روانسر: طی روزهای اخیر تیتر یک فضای مجازی منطقه اورامانات، کسی بغیر از شخص شهردار و شهرداری های منطقه اورامانات نبوده اند.

به گزارش سراب روانسر، شهرداری معمولاً به بخشی شهری از تقسیمات کشوری گفته می‌شود که به صورت یک ابرشرکت با قدرت خودگردان یا در حیطه قضایی اداره می‌شود.اصطلاح شهرداری به معنی بدنه حاکم در یک شهرداری اطلاق می‌شود.

 

 

قدرت شهرداری، محدوده‌ای از استقلال مَجازی می‌باشد که برای کمک و تکمیل حاکمیت‌پذیری از دولت است. شهرداری‌ها ممکن است حق داشته باشند که برای افراد و شرکت‌ها مالیات وضع کنند مثل مالیات بر درآمد، مالیات بر دارایی و مالیات بر درآمد شرکت‌ها و همچنین ممکن است بودجه کلانی را نیز از دولت‌ها دریافت کنند.

 

 

در ایران شهرداری‌ها تمایل و گرایش زیادی برای ایفای اقتدار خود در حوزه‌های مختلف دارند ولی در بسیاری از موارد اقدامات آنها با حقوق ملت در تعارض هستند.

 

 
همانطور که ذکر شد، شهرداری بودجه کلانی را می تواند از دولت دریافت کند و از آن طرف با وضع مالیات های مختلف، عوارض و امثالهم ماهانه و به تناوب سالیانه پول ها زیادی را در حیطه ی اختیارات خود رد و بدل کنند و در صورت عدم حساب رسی مناسب، بسیاری از حساب ها گم می شود و در نهایت اتفاقاتی که نباید رخ بدهد، رخ خواهد داد.

 

 

شاید وجود "هزاران پرونده اختلاس در شهرداری" های کشور، مصداق بارزی برای تأیید مورد فوق باشد، تنها با سرچ نمودن واژه ی "اختلاس شهردار" می توان یقین حاصل نمود که شهرداری می تواند برای خیلی ها وسوسه انگیز باشد، البته نبایستی این موضوع را تعمیم داد و خدمات صادقانه ی شهرداران دلسوز را خدشه دار نمود.

 

 

به گزارش سراب روانسر، طی یک ماه اخیر یکی از اصلی ترین موضوعات منطقه ی اورامانات بی شک شهرداری و شخص شهردار بوده است، که در سه شهرستان روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و شهر شاهو از توابع شهرستان روانسر جنجال به پا کرده اند و به نوعی خبر ساز شده است.

 

 

شهرداران شهرهای ذکر شد، برخی مورد استیضاح برخی با تقدیم استعفا و برخی دیگر بهمراه هیئت همراه مورد بازداشت قرار گرفته اند تا دوران طلایی در مدیریت شهری شهرستان ها اورامانات ثبت شود.

 

 

طی یک ماه گذشته بارها و بار اخباری مبنی بر استیضاح شهرداران ثلاث باباجانی و روانسر از جانب اعضای شورا به گوش می رسید و همین موضوع در ثلاث باباجانی موجب شد تا اعضای شورای ثلاث باباجانی فردی دیگر را بعنوان شهردار معرفی کنند.

 

 

در شهرستان روانسر هم قضیه بیش از یک استیضاح است و حتی زمزمه هایی مبنی بر معرفی شخص خاص از جانب اعضای شورای این شهرستان به گوش می رسد.

 

 

اما گُل سر سبد شهرداران اورامانات کسی نیست، بجز شهردار جوانرود که خبر بازداشتش مانند بمب سر و صدا بپا کرد.

 

ماجرا از آنجایی داغ تر شد که  شهردار جوانرود به اتهام تخلفات اداری بازداشت شد، و در این بازداشت تنی چند از پرسنل و پیمانکاران شهرداری جوانرود شخص شهردار را همراهی می کنند.

 

 

در شهر شاهو شاید ماجرای به تلخی جوانرود نباشد اما بی سر و سامانی در شهر شاهو با گذشت ده سال از وجود شهرداری در این شهر، همچنان ادامه دارد  و در این میان استعفا حرف اول را در بخش قشلاق و منصور آقایی معرف به شهر شاهو می زند، به گونه ی که شهردار شاهو اسعفا داد.

 

 شایسته است مسئولین مربوطه در ماجرای شهرداران اورامانات ورود پیدا کنند، چرا که این مهم در منطقه تبدیل به معظلی برای شهر و شهروندان شده است.