17. آذر 1397 - 8:32   |   کد مطلب: 298185
سراب روانسر: در کمتر از یک هفته و در سه فقره استفاده از سلاح گرم، ده نفر در شهر کرمانشاه کشته شدند.

به گزارش سراب روانسر، استان کرمانشاه همواره با مشکلاتی دست و پنجه نرم می کرد، که برشمردنش دردی را داو نمی کند، اما می توان در این میان به بیکار ترین استان کشور بودن، زلزله، محرومیت مرزی، تصادفات متعددی جاده ای و اخیرآ به رگبار بستن را برشمرد.

 

در کمتر از چهار روز در شهر کرمانشاه، 27 نفر به ضرب گلوله در سه فقره استفاده ی از سلاح گرم کشته و زخمی شدند که در اداامه شرح ماجرا آمده است.

 

 

پایگاه خبری پلیس شامگاه سه شنبه 13 آذر، به نقل از سرهنگ 'محمدرضا آمویی' اظهار داشت: این حادثه ساعت 14 بعدازظهر و در شهرک الهیه به دنبال بالا گرفتن اختلافات خانوادگی میان اعضای یک خانواده رخ داد.

 

وی ادامه داد: در این حادثه جوانی 24 ساله پس از جر و بحث با اعضای خانواده خصوصا مادر 43 ساله و برادر ناتنی 19 ساله اش، با اسلحه ای که در اختیار داشته اقدام به شلیک به سمت آن ها کرده و موجب مرگ هر دو نفرشان شد.

 

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه عنوان داشت: شامگاه ۱۴ آذر در جریان برگزاری مراسم عروسی در شهرک «چمن» کرمانشاه اتفاق افتاد  متأسفانه۲۰ کشته و زخمی شدند.

 

وی افزود: در تحقیقات بعمل آمده از سوی پلیس مشخص شد در جریان برگزاری مراسم عروسی، یکی از میهمانان که سابقه شرارت و قتل نیز داشته، پس از درگیری با چند نفر از میهمانان و تهیه سلاح کلاشنیکف، اقدام به تیراندازی در مراسم می‌کند.

 

فرمانده انتظامی استان کرمانشاه خاطرنشان کرد: به‌دنبال این تیراندازی ۲۰ نفر زخمی می‌شوند که پس از انتقال به بیمارستان چهار نفر آن‌ها شامل یک زن و سه مرد جان خود را از دست می‌دهند.

 

شامگاه جمعه 17 آذر سرهنگ محمدرضا آمویی معاون اجتماعی انتظامی استان کرمانشاه گفت: حوالی ساعت ۲۰ امشب فردی با یک دستگاه خودرو پژو پارس به درب یکی از منازل روستای کله هویی می‌رود.

 

وی ادامه داد: این فرد با  به رگبار بستن اعضای یک خانواده، پدر ۴۸ ساله و دختر و پسر ۲۳ ساله را به قتل می‌رساند.

 

سرهنگ آمویی با اشاره به زخمی شدن مادر خانواده از ناحیه مچ پا افزود: تلاش پلیس برای دستگیری قاتل و کشف علت و انگیزه این قتل آغاز شده است.

 

به گزارش سراب روانسر، سرهنگ محمد رضا آمویی پیرو اتفاقات ناگوار در شهر کرمانشاه طی یادداشتی دلایلی را برای این موضوع برشمرد که در ادامه آمده است:

 

داشتن صبر و تحمل در برابر مسائل و مشکلات پیرامونی موضوع بسیار مهمی است که شاید به خوبی در جامعه به آن پرداخته نشده است پایین بودن آستانه تحمل مردم و خصوصا نسل جوان و همچنین در دسترس بودن سلاح‌های گرم و سرد برای آنها هر چند وقت یک بار حوادث تلخی را رقم می‌زند.

 

افزایش جمعیت جوان کشور در سال‌های اخیر  از یک سو و وجود مشکلاتی نظیر بیکاری، عدم رضایتمندی شغلی، عدم دریافت حقوق کافی و ... نیز از سوی دیگر باعث وارد آمدن فشارهای روحی به این قشر از جامعه شده است.

 

مشخص نبودن آینده کاری و شغلی جمعیت جوان کشور پس از دوران سربازی و تحصیل امروز به عاملی برای سرخوردگی آنها تبدیل شده است تا جایی که بسیاری از آنها عملا هیچ برنامه مشخصی برای زندگی خود در پایان این دوران شش ساله (چهار سال دانشگاه و دو سال سربازی) ندارند.

 

این بلاتکلیفی که با بالا رفتن سطح توقعات و کاهش رفاه اجتماعی نیز همراه شده باعث می‌شود تا جوان به تدریج آستانه تحمل خود را از دست داده و به جای حل منطقی مشکلات به پرخاشگری روی بیاورد. این معضلات برای افراد گروه سنی 15 تا 29 سال که حدود 24 درصد افراد جامعه را تشکیل می‌دهند با توجه به شرایط خاص سنی آنها بیشتر به چشم می‌آید و گاهی موجب بروز اتفاقات و حوادثی می‌شود که عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود.

 

برآورده نشدن سطح توقعات، عدم پاسخگویی به نیازها و فراهم نبودن شرایط ازدواج و اشتغال از یک سو و عدم توانایی در تامین هزینه‌های زندگی و برآورده کردن نیازها و خواسته‌های همسر و فرزندان از سوی دیگر همه در ایجاد  معضلات اجتماعی و سوق دادن افراد به پرخاشگری موثر است تا جایی که آستانه تحمل آنها را به شدت پایین آورده و به جایی می‌رساند که توان مقابله با کوچکترین مشکلات را ندارند.

 

این شرایط در ا‌ستان‌های کمتر برخوردار که میزان بیکاری آنها بالا و سطح درآمد پایین‌تر از میانگین کشوری است حادتر بوده و بیشتر خود را نشان می‌دهد.

 

کرمانشاه یکی از استان‌هایی است که متاسفانه به رغم وجود امکانات فراوان و برخورداری از منابع خدادادی مردم آن سطح رفاه معیشتی پایین‌ترین نسبت به بسیاری استان‌های دیگر دارند و بسیاری از جوانان طعم بیکاری را کشیده‌اند. پایین آمدن آستانه تحمل جوانان طی هفته جاری دو حادثه تلخ و تکان‌دهنده را در شهر پرجمعیت کرمانشاه رقم زد و هفت نفر را به کام مرگ کشاند. اتفاقی که می‌شد هرگز شاهد آن نباشیم.