18. دى 1397 - 19:25   |   کد مطلب: 298761
سراب روانسر: صبح امروز خط های ممتدی به شکل ابر و برف، آسمان منطقه ی اورامانات را در برگرفت و همین موضوع کافی بود تا عده ی دست به شایعه بزنند.

به گزارش سراب روانسر، پس از گذشت زلزله ی 21 آبان 96 در غرب کشور، بازار شایعات در استان کرمانشاه خصوصأ مناطق درگیر زلزله، دمیدن گرفت و همواره شایعات مختلفی در فضای مجازی و دنیای حقیقی مردم رد و بدل می شد.

 

صبح امروز در منطقه اورامانات [شامل چهار شهرستان روانسر، جوانرود، پاوه و ثلاث باباجانی] مشاهداتی رخ داد که موجب تعجب برخی از مردم شد (گرچه تازگی نداشت) اما بدلیل فراوانی و مدت زمان زیاد تر برای مشاهده اش بازار شایعات مجددأ گرم تر شد.

 

 

پس از وقوع این پدیده علت موضوع را از صابر محمدی مدیر اداره هواشناسی شهرستان روانسر جویا شدیم وی در اینخصوص اعلام کرد: وقتی بنزین در هواپیما می سوزد مقدار زیاد دود و بخار آب تولید می شود که چون در ارتفاع بالا حرکت میکند و دما در آن نقطه خیلی پایین است بصورت کریستال بسیار ریز یخ قابل مشاهده است و شبیه ابرهای نوع بالا ( سیروس) است که به آن دنباله ی هواپیما یا کواتر می گویند.

 

مدیر اداره هواشناسی روانسر افزود: علت احتمال ماندگاری زیاد دنباله امروز در اورامانات، حرکت هواپیما در ارتفاع بالا و پایین بودن دما در آن ارتفاع می باشد.

 

محمدی تصریح داشت: پایین بودن دمای شب گذشته کاملا محسوس بود [کمینه منفی چهار درجه سانتیگراد] و به نظر میرسد هواپیما هم در ارتفاع بالایی حرکت کرده بتا اینگونه مشاهده ی رخ بدهد.

تصاویر تکمیلی: