26. اسفند 1397 - 10:38   |   کد مطلب: 300037
سراب روانسر: شهرستان روانسر با وجود طبیعت بکر و چشم اندازهای بی نظیرش، گردشگران و مسافران نوروزی بی شماری را سمت خود می کشاند.

به گزارش سراب روانسر، سراب روانسر، رَوانسَر یکی از شهرهای غربی کشور می باشد که جزء استان کرمانشاه می باشد  و در شمالغربی این استان واقع شده است، و مردمانش با زبان کوردی [لهجه سورانی] تکلم دارند.

 

 

شهرستان روانسر به  واسطه طبیعت کوهستانیش و برخی منابع خدادای که در اختیار دارد یکی از کانون های اصلی گردشگری استان کرمانشاه می باشد، حال اگر به این موضوع موقعیت جغرافیاییش را به واسطه قرار گرفتن در پیشانی اورامانات بیافزایم, بی شک برگزیدن عنوان " نگین اورامانات " برای این شهر زیبنده و شایسته است.

 

اگر شهر روانسر را شهر آب دانست، سخن به گزاف نرانده ایم و در اثبات این موضوع چشمه ها، سراب ها و رودخانه های فصلی و دائمی گواهی برا این موضوع خواهد بود.

 

با توجه به نزدیک شدن به واپسین روزهای سال 96، فرصت را مغتنم می دانیم تا به معرفی جاذبه های اصلی شهرستان روانسر بپردازیم که در ادامه آمده است.

 

جاذبه ی که قبل از همه، چشم نوازی می کند/ سراب جابری

 

 واقعیتی طبیعی در ورودی شهرستان روانسر (در مسیر جاده کرمانشاه-روانسر) است که پیش از هر جاذبه ی در صدد جذب مسافر بر خواهد آمد.

 

سراب جابری (جاوری) که در دامنه کوه ماه زرد و در ورودی شهر روانسر در مسیر جاده روانسر – کرمانشاه قرار دارد و آبدهی آن در طی فصول سال متغیر می باشد علاوه بر تأمین آب کشاورزی (یکی از شاخه های رود قره سو) در منطقه، یکی از نقاط گردشگری روانسر می باشد.

 

سراب جابری (جاوری) به تاریخ 27/12/87 در فهرست میراث طبیعی ایران به شماره 56 و در کنار سراب روانسر ثبت شد، این سراب هر چند مورد کم لطفی مسئولین قرار گرفته است اما یکی ازمنابع غنی در زمینه گردشگری و کشاورزی برای شهرستان روانسر می باشد.

 

سرابی که همواره میهمان دارد / سراب روانسر

 

مکانی تفریحی و از جاذبه‌های مهم گردشگری استان کرمانشاه که در ایام مختلف سال و به‌ ویژه روزهای تعطیل, مسافران و گردشگران بسیاری را به‌سوی خود جذب می‌کند.

 

یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهرستان سراب روانسر است. این سرآب دیدنی واقع در مرکز شهر است.

 

سرآب روانسر منشأ اصلی رودخانه‌ قرسوه است. که یکی از بزرگترین و طویلترین رودخانه‌های استان کرمانشاه می‌باشد. این سرآب از کوههای سربه فلک کشیده شاهو سرچشمه می‌گیرد.

 

منطقه نمونه گردشگری سراب روانسر واقع در مرکز شهر روانسر یکی از 50 منطقه نمونه گردشگری استان است که از دارای جذابیتهای بسیاری برای گردشگران و مسافرین نوروزی است.

 

این چشم‌انداز زیبا که در مرکز شهر روانسر واقع‌شده از سرچشمه‌های اصلی رودخانه قره‌سو در کرمانشاه است که به‌ویژه در ایام نوروز شاهد حضور مسافرانی از سراسر کشور برای گذراندن لحظاتی توأم با آسایش است.

سراب زیبا که دنیایی از طراوت، حیات و نشاط را برای ساکنان این منطقه به ارمغان آورده است، تفرجگاهی بسیار بکر و طبیعتی چشم نواز دارد که می تواند اوقات به یاد ماندنی را برای گردشگران به وجود آورد.

 

این سراب از کوه های سر به فلک کشیده شاهو سرچشمه می گیرد و قریب به 40 هزار سال قدمت دارد که در 27 اسفند سال 87 در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت و به عنوان پنجاه و هفتمین اثر ملی ثبت شد.

 

بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه عروسی در دلِ کوهستان/  غار قوری قلعه

 

غار قوری قلا یا قوری قلعه: بزرگ‌ترین غار آبی خاورمیانه با پیشینه ی ۶۵ میلیون سال از مهمترین جاذبه های گردشگری کشور بحساب خواهد آمد.

 

این غار در ۲۵ کیلومتری شهر روانسر، در دامنه کوه شاهو و مشرف بر جاده روانسر - پاوه و در همسایگی روستایی به همین نام جای گرفته است.

 

درازای این غار ۱۲ کیلومتر و ژرفای آن ۳۱۴۰ متر است و به عنوان یکی از هفت اثر طبیعی ملی ایران، به ثبت رسیده‌است. در سال ۱۳۵۵ یک گروه از غارشناسان انگلیسی و در سال ۱۳۵۶ گروه دیگری از غارنوردان فرانسوی بخشهایی از غار را بطول پانصدوپنجاه متر بررسی و اکتشاف کردند. در دهه ۱۳۶۰ نیز گروهی از غارنوردان کرمانشاهی بخشهای جدیدی از غار را تا عمق بیش از سه کیلومتر اکتشاف و شناسایی کردند.

 

 

ژرفای حوضچه‌های این غار به ۱۴ متر می‌رسد هم چنین دمای درون غار ۷ تا ۱۱ درجه است و در همگی فصل‌های سال ثابت است.این اثر طبیعی دارای تالارهای زیبا در ۱۴۰۰ متری و ۵۰۰ متری به نام‌های تالار مریم، تالار کوهان شتر، تالار مسیر برزخ، تالار بلور و تالار عروس می‌باشد. این غار یکی از زیباترین جاذبه‌های دیدنی و جهانگردیِ شهرستان روانسر می‌باشد.

 

از لحاظ زیست‌شناسی غار مسکن گونه نادری از خفاش بنام خفاش موش گوشی است. متأسفانه بازدیدهای کنترل نشده باعث آسیب فراوان به داخل غار شده و در جای جای دیواره‌ها می‌توان یادگاری و شکستگی استلاگمیتها را دید.

 

 

در جریان تسطیح دهانه غار آثاری از اواخر دوره ساسانی در کف غار کشف شد که شامل هشت عدد ظرف نقره‌ای با نقش کبک و پرندگان شکاری و درنا، تکه‌های سفال و پانزده سکه ساسانی مربوط به یزدگرد سوم است.

 

بر روی دو ظرف نیز کتیبه‌هایی به خط پهلوی میانه نوشته شده که توسط متخصصین ایرانی ترجمه شده است. ظروف نقره از نظر متخصصان ساخت منطقه اورامان بوده و محلی هستند. غارهای اطراف قوری قلعه بر اساس مطالعات باستان‌شناسی از حدود ۵۰ هزار سال پیش تا حدود ۱۲ هزار سال پیش مسکن شکارچیان عصر سنگ بوده است.

 

 

این غار ابتدا بعنوان اثر طبیعی ملی ایران توسط سازمان حفاظت محیط زیست جهت حفاظت زیست‌محیطی ثبت شد؛ و سپس بعنوان ۵۴اُمین اثر ملی توسط سازمان میراث فرهنگی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفت.

جاذبه ی در دلِ سلسه کوه های شاهو/ کاوات

 

غار کاوات از دیگر جاذبه های گردشگری و معروف شهرستان روانسر در استان کرمانشاه است که در سلسله کوه های شاهو در مسیر روانسر به سمت پاوه و نزدیک به روستای شبانکاره در دو کیلومتری غار قوری قلعه واقع شده است.

 

 

از آنجا که این غار در حال حاضر تامین کننده بخش مهمی از آب شهر جوانرود است. به همین دیدن فضای داخلی غار امکان ندارد. اما دیدن مدخل غار و حوالی آن خالی از لطف نیست.

 

در اطراف غار نیز باغات، قد علم کرده اند و سراب ها و چشمه های گوارایی خروشان هستند که تفرجگاه بسیار جالبی برای مسافران است.

 

گوردخمه یا کوشک فرهاد یادگاری از دوران هخامنشی

 

در داخل شهر روانسر و در جوار گورستان محل ، گوردخمه ای به طرف شرق و ارتفاع 35 متری از سطح قبرستان در سینه کوه کنده شده است. قسمت تسطیح شده شامل یک دیوار عمودی به عرض 3 متر و ارتفاعی در حدود 30/2 متر است.

 

بخش فوقانی این فضای ایوان مانند به عمق 10 سانتی متر و در قسمت تحتانی  در حدود 81 سانتی متر می‌باشد. در دیوار انتهایی این ایوان ، قابی مستطیل شکل به عمق 20 سانتی متر ایجاد شده که در حقیقت قاب ورودی گوردخمه محسوب می شود.  این ورودی به ابعاد 70*92 سانتی‌متر است که به اتاقکی تقریباً مربع شکل منتهی می شود. با توجه به سوراخ هایی که در دو طرف ورودی ایجاد شده به نظر می رسد که این گوردخمه دارای درگاهی بوده است. اتاق این گوردخمه به طول 43/2 متر و عرض 2 متر و ارتفاع 64/1 متر می باشد.

تصاویر تکمیلی: