3. ارديبهشت 1398 - 16:49   |   کد مطلب: 300747
سراب روانسر: جاده های منطقه ی اورامانات همواره تهدیدی برای امنیت جان و مال مردم منطقه بوده و می باشد.

به گزارش سراب روانسر، در بدیهی ترین تعریف می توان اینگونه جاده را تعریف کرد؛ جاده راهی است که دو یا چند شهر یا روستا را به هم متصل می‌کند و برای راه این تعریف لحاظ شده است؛ مسیری که مابین دو نقطه ساخته شده و یا به صورت طبیعی بوجود آمده است.

 

 

هدف در این گزارش صرفأ تعریف راه نیست، هدف در ابتدا تشریح معنای یک واژه و در نهایت بیان اهمیت موضوعی می باشد، که با جان آدمها سر و کار دارد.

 

بی شک در تعریف جاده و راه که در ابتدا آمد، جای یک واژه خالی بود و آنهم چیزی بجز " بهترین" نیست، گاهی اوقات برای رسیدن به یک نقظه راههای مختلفی وجود دارد و شما به اختیار بهترین مسیر را انتخاب کرده و به  مقصد می رسید اما در برخی موارد بهترین یا بدترین معنایی ندارد و شما تنها یک مسیر را دارید و به ناچار بایستی همان مسیر [راه] را در پیش بگیرید.

 

با این مقدمه ی کوتاه به سراغ جاده های منطقه اورامانات خواهیم رفت، جاده های به طبع طبیعت کوهستانی منطقه، شاید چشم نوازی کنند اما همواره آبستن اتفاقات تلخی برای کاربران جاده ای می باشد.

 

منطقه اورامانات با دارا بودن چهار شهرستان روانسر، جوانرود، ثلاث باباجانی و پاوه در طی ایام سال همواره حجم نسبتآ بالایی از ترافیک را به دوش می کشد، از طرف گردشگر پذیر بودن منطقه، از طرفی دیگر راه ارتباطی به بخش هایی از شهرستان های کردستان و از همه مهم تر وجود مرز و تردد ماشین های سنیگن علاوه ی علت می شود تا در مورادی جاده ی باریک، و کوهستانی منطقه نتواند حجم ترافیک فعلی را بپذیرد و خطرات و حوادثی را به بار آورد که ماحصلی بجز خسارت جانی و مالی برای مردم منطقه بهمراه نداشته باشد.

 

طی دو سال اخیر به واسطه زلزله 7/3 دهم ریشتری آبان 96 و بارشهای سیلابی و فروان سال زراعی گذشته و سال زراعی جاری میزان خسارت وارد به زیرساخت های جاده ای منطقه اورامانات چند ده برابر شد و رانش ها و ریزش های متعدد جاده ای در این منطقه کوهستانی گواهی بر این موضوع است که جاده های اورامانات نگاهی همگانی را می طلبد.

 

شهرستان روانسر با توجه به اینکه در ورودی منطقه اورامانات قرار دارد به نسبت سه شهرستان دیگر همواره سهم بالایی از تردد و ترافیک را به خود می بیند و مطابق اعلام سرهنگ حیدری رئیس پلیس راهور استان کرمانشاه مسیر کرمانشاه به روانسر در طی سال یکی از بحرانی ترین مسیر های از لحاظ تصادفات می باشد.

 

همانطور که در بالا عنوان شد، سیلاب های بارشی سال زراعی جاری خسارات فراوان به زیرساخت های جاده ای منطقه خصوصأ شهرستان روانسر بهمراه داشت و در همین رابطه فرزاد محمدی رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان روانسر در گفتگو با سراب روانسر ضمن تأیید این موضوع که حجم خسارت به زیرساخت جاده ای شهرستان روانسر بسیار بالا بوده است عنوان داشت: پس از بارندگی های اخیر در چندین نقطه دچار رانش بوده ایم که مسیر روانسر به پاوه حد فاصل شهر شاهو یکی از بحرانی ترین این نقاط بوده است.

 

رئیس اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای شهرستان روانسر با بیان اینکه همچنین در کمربندی شاهو علاوه بر رانش های بی سابقه مجبور به تغییر مسیر شدیم افزود: بعد از بارش ها بر اساس اولویت در مسیرهای مختلف راهداران در حال انجام فعالیت هستند.

 

همچنین در این راستا سرپرست فرمانداری روانسر عنوان کرد: سیل حدود ۵۰ میلیارد تومان به زیرساختها از جمله راهها تأسیسات و کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرده است.

گفتنی است بارندگی های اخیر بیش از 80 میلیارد تومان به راههای پاوه خسارت زده است

شایسته است مسئولین منطقه از جمله نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی نگاه ویژه ی به زیرساخت های جاده ای چهار شهرستان اورامانات داشته باشند چرا که پیش از سیل و زلزله وضعیت راههای این چهار شهرستان چندان مناسب نبود.

تصاویر تکمیلی: