10. ارديبهشت 1394 - 8:07   |   کد مطلب: 284044
وزیرامورخارجه در گفتگو با پی بی اس ، ما مواد کافی برای تولید هشت بمب را داشتیم اما هرگز این کار را نکردیم ، اما چرا اسرائیل با داشتن صدها بمب اتمی تحت فشار نیست؟

به گزارش سراب روانسر، به نقل از  باشگاه خبرنگاران محمد جواد ظریف در ادامه گفت: اکنون آنها درباره زمانی که ایران برای ساخت مواد شکاف پذیری لازم برای یک بمب نیاز دارد، صحبت می کنند. این به معنای تولید بمب نیست. اینجا جایی است که جنجال به وجود می آید. وی گفت: ایران در هشت سال گذشته همه این تحریم ها را متحمل شده است و ما مواد کافی برای تولید هشت بمب داشتیم و هرگز این کار را نکردیم. ما هشت هزار کیلوگرم اورانیوم غنی شده داشتیم.

محمد جواد ظریف اضافه کرد: در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد، زمانی که آمریکا و جهان تمام فشارهای را بر او وارد کردند، او را اهریمن جلوه دادند، تلاش کردند تهدید امنیتی درباره کشوری به وجود آورند که هرگز تهدیدی علیه هیچ کس نبوده است، هشت سال! هشت هزار کیلوگرم! هشت بمب! اما حتی یک بمب تولید نشد. هیچ کس حتی این بحث را به پیش نکشید. بنابراین گریز (هسته ای) هیستری (احساس نادرست) و جنجال است اما ایران نمی خواهد سلاح هسته ای تولید کند. ما آماده هستیم فضای اعتماد ایجاد کنیم. این کار از طریق اقدامات خاصی که ما آنها را قبول کرده ایم، می تواند انجام شود. این به معنای آن نیست که من گریز(هسته ای) را پذیرفته باشم، زیرا معتقدم گریز هسته ای جنجال است و من معتقدم هیچ کس نباید گریز هسته ای را بپذیرد. مردم باید به واقعیت گوش دهند. مردم باید به علم گوش دهند و به جنجال گوش فرا ندهند.

وزیر خارجه  ایران در ادامه گفتگو افزود: چرا شما به اسرائیل فشار نمی آورید، بپذیرد هیچ سلاح هسته ای در خاورمیانه نباشد.

چارلی رّز خبرنگار پی بی اس در ادامه از ظریف پرسید فکر می کنید جهان چرا به شما اعتماد نمی کند؟ 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران گفت: به خاطر دروغ هایی که همه افراد، اسرائیلی ها انتشار داده اند و آنها تنها کسانی در منطقه ما هستند که سلاح هسته ای در اختیار دارند، تنها کسی است که در منطقه ما عضو ان پی تی نیست. همه ما دقیقا همانطور که من دیروز در گفتگو با وزیر امور خارجه مصر گفتم، می خواهیم خاورمیانه ای عاری ازسلاح هسته ای داشته باشیم. چرا شما به اسرائیل فشار نمی آورید این مسئله را بپذیرد. همه در خاورمیانه آماده هستند بپذیرند هیچ سلاح هسته ای در خاورمیانه نباشد. ما با این بازرسی هایی که انجام می دهید، سلاح هسته ای نخواهیم داشت. نتانیاهو حق ندارد بخشی از گروه منع تکثیرجهان باشد. این فرد بر روی دویست کلاهک هسته ای نشسته است که غیرقانونی است و برخلاف هر هنجار و پیمان بین المللی در زمینه منع تکثیر هسته ای تولید شده است. بنابراین ما جدی هستیم. شما باید جدی بگیرید که ایران هرگز سلاح نخواست و نمی خواهد.