4. خرداد 1394 - 21:18   |   کد مطلب: 284377
وزیر امور خارجه ایران فردا (سه‌شنبه)‌ راهی مسقط می‌شود و از آنجا هم برای شرکت در چهل و دومین اجلاس سالانه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی به کویت می‌رود.

به گزارش سراب روانسر،  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران فردا (سه‌شنبه) به منظور گفت‌وگو با مقامات عمان در خصوص مسائل دوجانبه و اوضاع منطقه به ویژه تحولات یمن راهی مسقط پایتخت عمان می‌شود.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران ۱۹ فروردین ماه نیز سفری چند ساعته به عمان داشت و با یوسف بن علوی همتای عمانی خود دیدار و درباره اوضاع منطقه به خصوص یمن به گفت‌وگو پرداخت و از آنجا راهی پاکستان شد.

ایران پس از بحران یمن در راستای حل سیاسی این بحران اقدامات زیادی را صورت داد و طرحی ۴ ماده‌ای را ارائه کرد. در هفته‌های اخیر نیز دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در این زمینه اقدامات گسترده‌ای را صورت داد از جمله رایزنی‌ تلفنی ظریف با بان کی مون و رایزنی‌های امیرعبداللهیان معاون عربی و آفریقای وزارت خارجه ایران با نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن و خانم والری آموس نماینده دبیرکل در امور بشردوستانه و در همین راستا نیز روزهای چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته (سی ام و سی و یکم اردیبهشت ماه) آموس و همچنین نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در امور یمن به تهران سفر کردند.

امیرعبداللهیان نیز که با همتای روس خود درباره اوضاع منطقه و بحران یمن تلفنی گفت‌وگو کرده بود، دیشب به مسکو رفت تا با نماینده ویژه پوتین در امور خاورمیانه درباره تحولات منطقه و به ویژه یمن به رایزنی بپردازد.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران همچنین در ادامه سفرش قرار است پس از عمان راهی کویت شود و در چهل و دومین اجلاس سالانه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی حضور یابد.

چهل و دومین اجلاس سالانه وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی قرار است چهارشنبه و پنجشنبه (ششم و هفتم خرداد) (۲۷ و ۲۸ ماه می) در کویت برگزار شود.

 

در این نشست دو روزه آخرین تحولات منطقه به خصوص اوضاع فلسطین، سوریه، یمن و لیبی مورد بحث و گفت‌وگو قرار می‌گیرد.

 

منبع: فارس