10. بهمن 1394 - 9:10   |   کد مطلب: 288887
سراب روانسر: دکترای جغرافیای سیاسی در پی تحرکات اخیر عربستان در منطقه، ضمن ابراز تأسف از رویارویی کشورهای اسلامی با همدیگر، فضای منطقه خاورمیانه را آسیب پذیر و شکننده دانست.

به گزارش سراب روانسر، محمد رئوف حیدری فر دکترای جغرافیای سیاسی و عضو هئیت علمی دانشگاه در گفت و گو با سراب روانسر با بیان اینکه روابط بین الملل عرصه تقابل، تنازع، همکاری، جنگ و صلح و یا به عبارتی الگوهای مبتنی بر خصومت و الگوهای مبتنی بر صلح و دوستی است عنوان نمود: امروزه یک جنگی در میان دولت های اسلامی از جانب آل سعود در حال روی دادن است که تنها به نفع دولت های غربی و تروریستی می باشد.

 

 

 

حیدری فر عنوان داشت: رژیم آل سعود که حکومت عربستان سعودی را در اختیار دارد داعیه رهبری جهان عرب و جهان اسلام را دارد و در گذشته در این رابطه با برخی از دولت های عربی همانند عراق، مصر و سوریه تنش هایی را به وجود آورده است، و امروزه دوباره شاهد هستیم، با ایجاد نا آرامی خصوصاً در سه کشور عراق، سوریه و یمن بدنبال افزایش قلمرو ژئوپلیتیکی خود در منطقه می باشد تا از این طریق بتواند از نبردبان قدرت در سلسله مراتب آن در جهان بالا رفته و وزن خود را افزایش دهد و تمامی این اقدامات و تحرکات در حالی صورت می پذیرد که عربستان سعودی به رهبری آل سعود از مشروعیت داخلی نیز برخوردار نیست.

 

عضو هئیت علمی دانشگاه پیام نور عنوان نمود: رژیم آل سعود در حال حاضر فضای جدید ژئوپلیتیکی بعد از جنگ سرد و نیز تحولات مربوط به بیداری اسلامی که برخی از حکومت پادشاهی و مرتجع عربی را با چالش مواجه کرده معادلات نو را در فضای خاورمیانه که کمربند شکننده جهان می باشد و نا امن ترین منطقه جهان، رقم زده است.

 

این استاد دانشگاه در پاسخ به سوال خبرنگار سراب روانسر مبنی بر اتفاقات و تنش هایی پیش آمده ما بین ایران و عربستان و تجمع مردم مشهد و تهران در مقابل سفارت خانه و کنسولگری عربستان و حمله عربستان به سفارت خانه ی ایران در یمن اظهار داشت: رابطه ایران با اکثر کشورهای جهان یا به عبارتی سیاست خارجی ایران از الگوهای نوع دوم پیروی کرده می کند، و نگاهی به تاریخ، به درستی گویای این امر است. و ما شاهد هستیم در طی تاریخ، ایران هیچ گاه به همسایگان خود حمله نکرده بلکه حتی خود قربانی این امر نیز بوده است. هر چند رقابت های سیاسی و ژئوپلیتیکی امری اجتناب ناپذیر و اغلب حکومت ها در جهت تأمین منافع ملی و ایجاد امنیت با هم به رقابت دست می زنند، اما بایستی عنوان نمود حوادث مشهد و تهران به شدت از جانب مردم و مسئولان نظام محکوم شد.

 

وی با بیان اینکه بیشتر این تحرکات باعث ایجاد بی ثباتی، جبهه گیری، منازعه، خشونت، بی اعتمادی، جنگ و نهایتاً بحران همانند نوعی جدیدی از جنگ سرد البته در مقیاس منطقه ای خواهد شد، ادامه داد: بعد از اتفاقات ما بین ایران و عربستان، یاری گیری سیاسی در میان کشورهای عربی و اعلام حمایت این کشورها از عربستان به مسئله تأسف بار دیگری در جهان اسلام مبدل شد، و این چیزی جز ایجاد شکاف در جهان اسلام نیست و تنها به نفع رژیم غاصب صهیونیستی و به ضرر تمامی کشورهای جهان اسلام خواهد بود که آشکار کننده بی ثباتی بوده و بر میزان تنش ها می افزاید، و در نهایت مجموعه ای از این اتفاقات، رویدادها و تهدیدات امنیتی زمینه ایجاد جنگ و ناامنی را در این منطقه از جهان به وجود آورده است.

 

حیدری فر دکترای جغرافیای سیاسی عنوان داشت: امروزه در خاورمیانه به جای رویاروی اسلام با غرب بیشتر شاهد رویاروی کشورهای اسلامی باهمدیگر هستیم. دلیلی که می توان برای این امر بیان نمود این می باشد که، به جای توجه به بزرگترین مشکل جهان اسلام یعنی فلسطین، تروریسم، جنگ های داخلی و آشوب در خاورمیانه، افزایش یافته است و دوستی پنهانی رژیم صهیونیستی و عربستان و وحدت رویه آن دو در قِبال ایران مشاهده می شود.

 

محمد رئوف حیدری فر در پایان با بیان اینکه مسلمانان باید بیدار و هوشیار باشند، عنوان داشت: اگرچه این جریان های تفرقه افکنانه نشان از بیداری نیست و باید دانست که تفرقه و اختلاف و تقابل و جنگ پروژه ای بیش نیست که آنهم توسط غرب و با هدایت آمریکا و اسراییل برای خاورمیانه به اصطلاح بزرگ طرحریزی شده است تا از این طریق بتوان تهدید اسلام را که بعد از فروپاشی شوروی بزرگترین تهدید غرب مطرح شده از بین برد و یا به عبارتی به اسلام هراسی خاتمه داد.