26. ارديبهشت 1395 - 7:44   |   کد مطلب: 290293
سراب روانسر: رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان از وجود بیش از یازده هزار دامِ عشایر در مراتع شهرستان روانسر در سه سامانه ی مرتعی خبر داد.

به گزارش سراب روانسر، محمد رضا نیازی فر رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان روانسردر گفت و گو با سراب روانسر عنوان داشت: عشایر کوچ رو بمدت سه ماه یعنی از اواسط اردیبهشت ماه تا اواسط مرداده ماه حق حضور در مراتع شهرستان را دارند.

 

 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان عنوان داشت: ظرفیت پذیرش دام در مراتع بر اساس استاندار به ازای هر هکتار ۱.۳ راس دام می باشد که با توجه به وسعت سرزمینی مراتع در این شهرستان ۱۱ هزار دام در مراتع روانسر بمدت سه ماه مجاز به چرا می باشند.

 

وی با اشاره به مسیرهای ورودی  عشایر از مسیر اصلی روانسر به پاوه عنوان داشت:  18 هزار هکتار از اراضی ملی شهرستان روانسر جنگل و ۵۵ هزار هکتار مرتع می باشد که از این مقدار سه سامانه ی عشایر برای عشایر کوچ رو در نظر گرفته شده است.

 

نیازی فر این سه سامانه عشایری را  شاهو، چالابه و چشمه قلی جان دانست و تصریح نمود: این سه سامانه عشایری ظرفیت پذیرش بیش از یازده هزار دام عشایر را دارند.

 

رییس اداره منابع طبیعی شهرستان روانسر در پایان عنوان داشت: با توجه به پیشینه روستایان شهرستان به شغل دامپروری، اداره منابع طبیعی بر اساس شناسنامه ی دامداری به عشایر کوچ رو شناسنامه دار اجازه ورود به سامانه مرتعی شهرستان را  خواهد داد.