1. اسفند 1395 - 8:05   |   کد مطلب: 292303
سراب روانسر: دورهمی بزرگ خاندان اردلان سراسر کشور با محوریت ترویج فرهنگ گفتمانی و تلاش برای توسعه و پیشرفت مناطق مختلف کردنشین کشور در سنندج برگزار شد.

به گزارش سراب روانسر، به نقل از کردپرس خاندان بزرگ اردلان از سراسر کشور در یک برنامه خودجوش و خودمانی در سنندج مقر تاریخی حکومت اردلان ها گرد هم آمدند، تا بار دیگر برای آبادانی کشور و به ویژه مناطق کردنشین ایران هم پیمان شوند.

 

 این دورهمی جمعه 29 بهمن ماه که به همت بانو شهلا اردلان و دکتر اسعد اردلان در سنندج برپا شد بیش از هزار نفر از خانواده بزرگ اردلان ها از سراسر کشور و از شهرهای مختلف حضور داشتند.

ترویج دورهم بودن از مهم‌ترین اهداف برگزاری این تجمع بود و دورهمی با مشارکت گروهی با محوریت ترویج فرهنگ گفتمانی و تلاش برای توسعه و پیشرفت مناطق مختلف کردنشین کشور برگزار شد.

در این دورهمی با تاکید بر فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی برای ایجاد فضایی گفتمانی با مشارکت فعالان اجتماعی و فرهنگی و سیاسی در بین مردم و رونق دادن به فعالیت‌های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و آبادانی کشور و مناطق کردنشین صورت گرفت.

دور همی صمیمی خاندان بزرگ اردلان در برفی ترین روز سنندج در حالی برگزار شد که این جمعیت خودجوش با قلبی مالامال از حس انسان دوستی و آشتی و خدمت به کردستان رنج مسافرت به پایتخت فرهنگی مناطق کردنشین را بر خود هموار کردند.

 در این مراسم افرادی از جمله بانو شهلا اردلان، دکتر اسعد اردلان و اردشیر اردلان با ایراد سخنرانی در اتفاق نظری معتقد بودند که برای آبادانی و توسعه همه جانبه مناطق کردنشین باید این طایفه بزرگ با همبستگی بیشتر کمر همت ببندند و در تمامی عرصه ها حضوری موثر و پویا داشته باشند و از ظرفیت های جمهوری اسلامی برای خدمت بیشتر به کردستان و جامعه ایران بهره ببرند.

لازم به ذکر است اردلان ها صاحب بیش از 700 سال حکومت مقتدرانه در حوزه کردستان ایران و بخش هایی از کردستان عراق و ترکیه بودند و در گستره خاک ایران با دانش و تجربه خود خدمات شایانی به جامعه بشریت داشته اند که در برابر تجاوزات خارجی و  استبداد داخلی ایستادگی تاریخی داشته اند و حافظ تمامیت ارضی ایران بوده اند.

لازم به ذکر است در بیشتر کتب تاریخی و در ویکی پدیا آمده است حکومت اَردَلان حکومت شمال غرب ایران در دوران ملوک‌الطوایفی از 1169–1867 میلادی. در تاریخ کردها از سلسله امیران محلی که حاکمیت در کردستان جنوبی و بخشی از کردستان شمالی، و مرکزیت منطقه جزیره را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته‌اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است. دارالملک یا کرسی آن موصل  بوده. اردلان همچنین نام طایفه‌ای است که این حاکمان به آن تعلق داشتند.

اردلان نام جغرافیایی خاصی بوده که به مرکز کردستان اطلاق می‌شده‌ است و نیز نام خاندان بزرگی است که بر قلمرو حکومت اردلان، امارات و سیطره داشته‌اند. پایتخت آنها سنه یا سنندج بود. حکام اردلان بیش از هفتصدسال درغرب ایران و مناطق کردنشین حکومت می‌کردند. در تاریخ از سلسله امیران محلی کردستان که حکومت اردلان در کردستان عراق امروزی و بخشی از کردستان ترکیه امروزی، و مرکزیت منطقه‌ای که جزیره ابن عمر گفته می‌شده و دارالملک یا کرسی آن موصل بوده، را از قرن هفتم هجری قمری به عهده داشته‌اند، با عنوان حکام اردلان یاد شده است.