آخرین اخبار

13. ارديبهشت 1396 - 13:35   |   کد مطلب: 292825
سراب روانسر: صبح امروز در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر کارگاه آموزشی مروجان کتاب جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوانان برگزار شد

به گزارش سراب روانسر، این کارگاه پیش از ظهر امروز چهارشنبه (١٣ اردیبهشت) در سالن آمفی تئاتر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر با حضور مسئولان آغاز به کار کرد.

 

 

 

 

 

در مراسم افتتاحیه جهانبخش مرادی رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن خیرمقدم به حاضرین اظهار داشت: سعی ما بر این است با حمایت وزارتخانه، آموزش و پرورش، دانشگاه ها و نهادهای فرهنگی بتوانیم زمینه را برای گسترش فرهنگ کتاب خوانی در بین کودکان و نوجوانان (به ویژه در شهرستان ها)گسترش داده و در ضمیر آنها نهادینه کنیم.

 

وی گفت: امیدواریم این برنامه آغازی باشد برای فرهنگ کتاب و کتابخوانی در شهرستان روانسر که به طور جدی به آن بپردازیم.

 

سپس معاون فرهنگی و مطبوعات در مورد ارزش کتاب  از منظر قرآن گفت و بیان داشت: هیچ چیز در دنیا به اندازه ارزش و اعتبار کتاب و کتابخوانی در تمام اقوام و ملل سایه گستر نبوده  و در قرآن کریم بسیار از واژه کتاب و (علم ) سخن به میان آمده و حجت را بر ما تمام نموده که به کتاب و کتابخوانی بپردازیم.

 

پیمان جسری در خصوص این طرح اظهار داشت: از آنجا که علاقه به کتاب و کتابخوانی باید از کودکی در انسان نهادینه شود وزارتخانه اهتمام خود را بر آن نموده که در تمام کشور با ایجاد چنین باشگاه هایی، توسعه کتاب را شروع نماید.

 

وی گفت: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راستای ترویج فرهنگ کتابخوانی کارهای بسیار ارزشمندی از جمله بحث پایتخت کتاب ٰکارگاه های ، باشگاه های کتاب و کتابخوانی، جشنواره روستاهای دوستدار کتاب و...را انجام داده است.

 

پیمان جسری در خصوص باشگاه های مروجان کتابخوانی بیان داشت: هدف باشگاه مروجان کتاب جذاب نمودن  بحث کتاب با ایجاد کار گروهی، تیم سازی و تعامل برای کودکان و نوجوانان است.

 

سپس نوری، معاون فرماندار شهرستان روانسر اظهار داشت: تحولات فرهنگی زمان بر هستند و دیربازده و ما باید با صبوری برنامه های تدوین شده را در سطح کشور پیاده و اجرا کنیم.

 

وی در خصوص فرهنگ ایرانیان گفت: ایران از دیرباز در اوج عظمت و تحول در تمام زمینه ها  بوده است، میراثی که خیلی از کشورها به آن افتخار می کنند متعلق به ایران است که در اثر تحولات تاریخ (از آتش زدن کتابخانه ها تا سلطه اعراب بر ایران) دچار عقب ماندگی فرهنگی شده ایم.

 

 نوری افزود: وظیفه ما این است که این عقب ماندگی را جبران کنیم، سخت است اما شدنی است و این رسالت بر عهده شما فرهنگ دوستان و سفیران علم و ادب است.

 

معاون فرماندار شهرستان روانسر در خصوص ارزش علم گفت: اگر عالمی یک نوشته علمی از او به جای بماند او را در برابر آتش  کفایت می کند و یگانه نورافکنی که در اختیار شماست همین کتاب است و فرزندان شما اگر در این وادی بیفتد به سلامت خواهید رسید و لباس عافیت خواهید پوشید.

 

وی گفت: سالها پیش از این، وضعیت کتابخوانی بهتری داشتیم به طوری که کتابخانه مملو از جمعیت بود با خواهش عضو کتابخانه می شدند. اما امروز صاحبان نشر و چاپ در حال ورشکستگی هستند و این یعنی ما برای این مساله بسترسازی نکرده ایم و با تحولات روز هماهنگ نیستیم.

 

نوری ادامه داد: فرهنگ زیربناست و باقی مسائل روبنای اجتماع اگر ما بتوانیم فرهنگ را اصلاح کنیم روبناها را راحت تر می توانیم تغییر دهیم.

 

پس از مراسم افتتاحیه، کارگاه تشکیل و اعضای حاضر در کارگاه کار خود را آغاز نمودند.

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی