آخرین اخبار

27. آذر 1396 - 15:58   |   کد مطلب: 293913
«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان گفت: اسرائیل به دنبال ساخت دیوار حائل در دو سوی شرقی و غربی خط آبی (سازمان ملل) در مرز با لبنان است. این در حالی است که لبنان این خط را مطابق با مرزهای بین المللی نمی داند.

به گزارش سراب روانسر، عون این صحبت را امروز (دوشنبه) در دیدار با «پرنیل داهلر کاردل» هماهنگ کننده ویژه جدید سازمان ملل در لبنان مطرح کرد.
کاردل که از سوی «آنتونیو گوترش» دبیرکل سازمان ملل متحد به جای «سگرید کاگ» انتخاب شد، هفته پیش کارش را در لبنان آغاز کرد.
عون در این دیدار تاکید کرد که لبنان به قطعنامه های سازمان ملل و در صدر آن قطعنامه 1701 پایبند است و بر اجرای آن نیز اصرار دارد.
قطعنامه 1701 پس از جنگ سال 2006 بین لبنان و رژیم صهیونیستی تصویب شد و هدف آن جلوگیری از تکرار درگیری و تنش بین دو طرف بوده است.
رئیس جمهوری لبنان گفت که رژیم صهیونیستی با تجاوزهای مکرر خود به لبنان که تاکنون 11 هزار مورد آن ثبت شده، قطعنامه های سازمان ملل را نقض می کند.
عون تاکید کرد که لبنان همواره در مواجهه با اسرائیل در موضع دفاعی بوده و این در چارچوب منشور ملل متحد است.
رئیس جمهوری لبنان در حالی گفت که خط آبی سازمان ملل را به رسمیت نمی شناسد که این خط پس از عقب نشینی رژیم صهیونیستی در سال 2000 از سوی سازمان ملل ترسیم شد.
لبنان می گوید هنوز بخش هایی از مناطق این کشور در مزارع شبعا در اشغال رژیم صهیونیستی است.
از سوی دیگر لبنان می گوید خط آبی خط موسوم به عقب نشینی است و کاملا منطبق بر مرزهای لبنان با فلسطین اشغالی نیست.

**مساله قدس
رئیس جمهوری لبنان در بخش دیگر سخنانش به تحولات قدس و تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در شناسایی قدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی اشاره کرد و گفت: قدس بر اساس قطعنامه های شورای امنیت و سازمان ملل وضعیت بین المللی ویژه ای دارد و آمریکا حق ندارد که به تنهایی این قطعنامه ها را لغو کند.
وی افزود: در شرایطی که قطعنامه های بین المللی شرایط ویژه ای را برای قدس تعیین کرده است، اسرائیل به دنبال اعلام آن به عنوان پایتخت خود است و شهرک سازی ها در مناطق فلسطینی را نیز ادامه می دهد.

*وضعیت آوارگان سوری
رئیس جمهوری لبنان در ادامه دیدار با هماهنگ کننده ویژه سازمان ملل در لبنان به مساله آوارگان سوری در این کشور اشاره کرد و خواستار بازگشت امن آنها به کشورشان شد.
عون ابراز امیدواری کرد که سازمان ملل تصمیمی در این خصوص اتخاذ کند.
حدود یک و نیم میلیون آواره سوری در لبنان حضور دارند. مقام های این کشور همواره خواستار بازگشت آنها به کشورشان شده اند.

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی