آخرین اخبار

7. دى 1396 - 16:47   |   کد مطلب: 294009

به گزارش سراب روانسر، از سخنان و كلمات حضرت معصومه (سلام الله عليها) چيزي به دست ما نرسيده، اما آن حضرت در سلسله سند نقل برخي از احاديث معصومين واقع شده اند؛ از جمله آن حضرت احاديثي را با سلسله ي اسنادش از حضرت فاطمه ي زهرا (سلام الله عليها) روايت كرده و به جهت شخصيت برجسته شان ، رواياتشان مورد توجه محدثان شيعه و سني قرار گرفته است كه در اين جا به بيان يكي از آنها مي پردازيم:

حافظ شمس الدين جزري (متوفاي 833هـ) از علماي اهل سنت ، كتاب ارزشمندي به نام «أسني المطالب في مناقب سيدنا علي بن ابي طالب»(ع) تأليف كرده است. ايشان ضمن بيان رواياتي در رابطه با غدير خم، حديثي از حضرت زهرا (سلام الله عليها) را نقل مي كند كه حضرت معصومه (سلام الله عليها) در سلسله ي سند آن قرار دارد .

حضرت زهرا (سلام الله عليها) در اين روايت مي فرمايند :

«أنسيتم قول رسول الله يوم غديرخم: من كنت مولاه فعلي مولاه و قوله : انت مني بمنزله هارون من موسي ـــ »؛ آيا فرمايش رسول خدا (ص) را در روز غدير خم فراموش كرديد كه فرمود: هركه من ولي و سرپرست اويم، پس علي سرپرست و ولي اوست و فرمود تو براي من همانند هارون هستي براي موسي .» (1)

اين حديث را ديگر محدثان اهل سنت مانند أمرتسري و شوكاني نيز به همين تعبير و با سلسله ي اسنادش از حضرت معصومه (سلام الله عليها) روايت كرده اند. هم چنين در منابع شيعه، علمائي نظير مرحوم مير حامد حسين و علامه اميني، اين حديث را از همين طريق ذكر نموده اند.

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی