20. ارديبهشت 1397 - 12:56   |   کد مطلب: 294453
سراب روانسر: با توجه به وقوع بارش های اخیر و بمانند دو سال کذشته، برق زدگی موجب خساراتی به مزارع نخود در شهرستان روانسر شده است.

به گزارش سراب روانسر، برق زدگی یکی از مهمترین بیماری های نخود در استانهای ایلام، کرمانشاه و همدان است که توسط قارچ آسکومیستی Didymella rabiei  ایجاد می شود با این اوصاف این بیماری در بیشترنقاط ایران از روی نخود ایرانی و باقلا گزارش شده است.

 

 

 

علایم بیماری واضح است. در مزرعه نخود قسمتی مثل این است که صاعقه زده باشد و زرد و خشک شده بنظرمی رسد. این بیماری در مزرعه بصورت لکه ای دیده می شود. بارندگی شدید سبب پخش اسپور قارچ و شیوع شدید آلودگی میشود و شرایط مساعد جهت گسترش بیماری بارندگی شدید همراه با باد میباشد.

 

سالانه در روانسر 13 هزار هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت انواع نخود پائیزه، بهاره و آبی می باشد اما طی سال زراعی جاری با توجه به بارندگی های بهار طی یک ماه اخیر (اواخر فروردین و ابتدای اردیبهشت) شهرستان روانسر و رطوبت موجود همراه با باد موجب شود تا اراضی این شهرستان بمانند دو سال اخیر درگیر بیماری برق زدگی (قارچ زدگی) شود.

 

بر همین اساس کامران کریمی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان روانسر در گفت و گو با سراب روانسر،عنوان داشت: توصیه می شود کشاورزان در مزارعی که دچار برق زدگی (قارچ) شده اند رفت و آمد نکنند، چرا که ویروس قارچ توسعه می یابد.

 

شایان ذکر است (طبق اعلام هواشناسی روانسر) طی سال زراعی جاری تا به امروز (بیستم اردیبهشت) شهرستان روانسر 595 میلیمتر بارندگی را شاهد بوده است که از این میزان اردیبهشت ماه با 137 میلیمتر بارش، بعد از بهمن در جایگاه دوم قرار دارد و این در حالی است که میانگین بلند مدت بارش در این ماه (اردیبهشت ) 45 میلیمتر می باشد.