19. تير 1397 - 9:36   |   کد مطلب: 294580
بدلیل ورود حجم عظیمی از پساب های شهری و روستایی؛
"قره‌سو" آلوده‌ترین رودخانه ی استان کرمانشاه معرفی شد
سراب روانسر:با توجه به ورود پساب ها و فاصلاب های شهری و روستایی، رودخانه "قره‌سو" آلوده ترین رودخانه‌ ی کرمانشاه می باشد.

به گزارش سراب روانسر، جمال رحمانی، با اشاره به وجود رودخانه‌های متعدد در استان کرمانشاه، اظهار کرد:ئرودخانه‌ها شامل گاورود، سیروان، رازآور، زمکان، اروند رود، گاماسیاب، قره‌سو، سیروان و... است.

 

 

 

 

وی با بیان اینکه بسیاری از این رودخانه ها در سرشاخه‌های مختلف به هم می‌پیوندند، افزود: در نهایت سه رودخانه اصلی گاماسیاب، قره‌سو و سیروان در کرمانشاه وجود دارد.

 

مسئول اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با اشاره به درجات مختلف آلودگی که در این رودخانه‌ها وجود دارد، ادامه داد: سیروان پاک‌ترین و قره‌سو آلوده‌ترین رودخانه استان است.

 

رحمانی درباره وضعیت رودخانه قره‌سو یادآوری کرد: از بالا دست و در مسیر روانسر که سرچشمه رودخانه‌ قره‌سو است شاهد ورود آلودگی شیمیایی ناشی از سموم و کودهای کشاورزی به داخل این رودخانه هستیم.

 

وی از ورود مقداری فاضلاب به این رودخانه در مسیر روانسر به کرمانشاه هم یاد کرد و گفت: بیشترین میزان آلودگی رودخانه قره‌سو مربوط به عبور از شهر کرمانشاه است. در شهر کرمانشاه حجم زیادی از پساب و فاضلاب خانگی وارد این رودخانه می‌شود که آلودگی بیولوژیکی آن را بالا می‌برد.

 

مسئول اداره نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان کرمانشاه با بیان اینکه ورود پساب صنایع و کارخانه‌ها را به رودخانه قره‌سو نداریم، اضافه کرد: پساب صنایع به صورت مستمر و آنلاین پایش می‎‌شود و امکان ورود آن به داخل رودخانه وجود ندارد.

 

منبع: ایسنا