25. شهريور 1397 - 15:43   |   کد مطلب: 295927
سراب روانسر:نایب رئیس فراکسیون صنایع دستی و میراث فرهنگی مجلس با بیان اینکه هر کسی وارد ایران ‌شود، الزاما توریست نیست، آماری مبنی بر افزایش ۴۵ درصدی توریست در سال ۹۷ را قابل تشکیک دانست.

به گزارش سراب روانسر، شهاب نادری در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در خصوص آماری مبنی بر افزایش 45 درصدی گردشگران ورودی به کشور گفت: هر فردی که از مرزهای کشور وارد ایران می‌شود، الزاما توریست نیست زیرا از آنجا که پول ایران ارزش خود را از دست داده، بسیاری افراد از کشورهای همسایه با هدف خرید از بازار ایران به کشور ما سفر می‌کنند.

نماینده مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس شورای اسلامی در توضیح مطلب خود افزود: در شرایط بحرانی اقتصاد ایران، عراقی‌ها عمدتا برای خرید به کشور ما می‌آیند؛ به عنوان مثال در شهرهای مشهد، کرمانشاه، ایلام و مریوان مملو از عراقی‌هایی است که به دلیل کاهش ارز ریال و بحرانی شدن شرایط اقتصادی به ایران می‌آیند و هر کالایی را خریداری می‌کنند.

ورودی به ایران افزایش داشته اما نه به قصد گردشگری و رونق توریسم

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: مسئولان در شرایطی به افزایش 45 درصدی آمار گردشگران در پنج ماهه نخست سال 97 اشاره می‌کنند، در حالیکه هیچ زیرساختی اضافه نشده یا وضعیت گردشگری بهبود نیافته است.

وی تصریح کرد: مدیران برای اعلام بیلان کاری، هر فرد ورودی به ایران را گردشگر محسوب می‌کنند در حالی که نباید چنین باشد؛ ممکن است آمار مورد اشاره رئیس سازمان فرهنگی درست باشد و ورودی به ایران افزایش یافته باشد اما نه به قصد گردشگری و رونق صنعت توریسم بلکه با هدف ضربه زدن به اقتصاد ایران.

حضور عراقی‌ها با هدف تجارت و افغان‌ها به منظور پیدا کردن کار در ایران

نادری همچنین درباره چگونگی حضور افغان‌ها در ایران و در نظر گرفتن آن به عنوان توریست ورودی به کشور، توضیح داد: ورود افغان‌ها به ایران با هدف توریستی نیست؛ بلکه آنها بیشتر به دنبال کار در ایران هستند و طبیعی است که هر از چندگاهی به کشور خود رفته و بازگردند لذا این رفت و آمد نباید در لیست گردشگران ورودی به ایران محاسبه شود.

نایب رئیس فراکسیون صنایع دستی و میراث فرهنگی مجلس با اشاره به حضور عراقی‌ها با هدف تجارت و افغان‌ها به منظور پیدا کردن کار در ایران، آمار افزایش 45 درصدی میزان توریست در کشور در 5 ماهه نخست سال 97 را قابل تشکیک دانست./