18. مهر 1397 - 8:50   |   کد مطلب: 296997
سراب روانسر: با توجه به کوهستانی بودن و شرایط خاص توپوگرافی در منطقه اورامانات بیش از نیمی از مسیرهای این چهار شهرستان حادثه ساز و خطرناک می باشد که بیشترین حادثه واژگونی و خروج از جاده می باشد.

به گزارش سراب روانسر، اورامانات شامل چهار شهرستان پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی با حدود 223 هزار نفر جمعیت در شمال غربی شهر کرمانشاه مرکز استان واقع شده و به دلیل مرزی بودن و طبیعت زیبا یکی از مناطق مهم و مقصد گردشگری غرب کشور محسوب می شود.

 

منطقه اورامانات مانند سایر نقاط استان کرمانشاه خطوط ریلی و دریایی ندارد و از حمل و نقل هوایی نیز برخوردار نیست و تنها راه دسترسی به آن به صورت زمینی و از طریق جاده است که متاسفانه بخشی از جاده های این منطقه وضعیت نامناسبی دارد.

 

 غالب جاده‌های روستایی اورامانات و همچنین جاده‌های برون شهری وضعیت مناسبی ندارند و بسیاری از آن‌ها از اوائل انقلاب تاکنون نیاز به ترمیم، بهسازی و تعریض دارند.

 

اصلی ترین محور جهت عزیمت به منطقه اورامانات محور روانسر- قزانچی به طول کمتر از 50 کیلومتر می باشد که دارای دو باند رفت و برگشت و دو لاین شانه آسفالته است و همین محور به خودی خود دارای

چندین و چند نقطه حادثه خیز می باشد که شامل موارد ذیل است:

پیچ سراب جابری، گردنه هاروره، تقاطع حسن آباد، پیچ حسین آباد، [در محدوده ی شهرستان روانسر] و پیچ ورویس، پیچ سراب یاوری [در محدوده اداره راه و شهرسازی شهرستان کرمانشاه] می باشد.

 

وجود نقاط حادثه خیر تنها به محور قزانچی-روانسر ختم نمی شود و از آن طرف در مسیر روانسر به پاوه پیچ قوری قلعه، پیچ های قلعه گاه، پیچ کاروانسرا، پیچ یاژمن و پیچ نرسیده به تازه آبادسریاس از حادثه خیز ترین نقاط منطقه می باشد که سالیانه ده ها نفر را به کام مرگ می کشاند.

 

موضوع نقاط حادثه خیز در منطقه اورامانات و مسیرهای پر پیچ و خم، در شهرستان جوانرود و علی الخصوص در ثلاث باباجانی بسیار پیچیده تر است و در مسیر جوانرود به ثلاث باباجانی علاوه بر کم عرض بودن مسیر، وجود ماشین های سنگین، دو طرفه بودن و ... می توان گردنه سرسخت و پر پیچ و تاب سیاطاهر را افزود که یکی از سخت ترین مسیرها می باشد که پرداختن به آن خارج از توان گزارش امروز می باشد.

 

 با توجه به کوهستانی بودن و شرایط خاص توپوگرافی در منطقه اورامانات بیش از نیمی از مسیرهای این چهار شهرستان حادثه ساز و خطرناک می باشد که بیشترین حادثه واژگونی و خروج از جاده می باشد.

 

به گزارش سراب روانسر شایسته است مسئولین امر، فرمانداران و نماینده مردم اورامانات موضوع ایمن سازی جاده های چهار شهرستان اورامانات را مدنظر قرار دهند چرا که سالانه صدها فقره تصادف تنها در چندین نقطه رخ می دهد و جان و مال مردم اسیر بی تفاوتی ها می گردد.