4. اسفند 1397 - 10:17   |   کد مطلب: 299785
سراب روانسر: همایش بررسی آثار ادبی و شخصیت « میرزا احمد داواشی» بهار ٩٨ در شهرستان روانسر برگزار می شود.

به گزارش سراب روانسر، به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه؛  جلسه هماهنگی برگزاری همایش بررسی آثار ادبی و شخصیت «میرزا احمد داواشی» با حضور رحیم جعفری(حجت الاسلام والمسلمین رحیم جعفری)، پریسا محمدی(معاون فرهنگی و رسانه ای)،  محمدی راد( رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر ) و...در اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه روز پنجشنبه (٢ اسفند) برگزار شد.
جعفری، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه این همایش را بسیار ارزشمند توصیف کرد و اظهار داشت: منطقه اورامانات و شهرستان روانسر زادگاه فرزانگانی خوش نام، گرانقدر و شایسته ای در همه عرصه های ادبی، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و دین و عرفان است که باید برای معرفی آنها هر چه بیشتر تلاش کنیم.
وی تصریح کرد: چهره های ماندگار بخشی از فرهنگ هر منطقه و ملتی محسوب می شود و ضرورت دارد از مقام و شخصیت آنان به عنوان اسطوره های فرهنگی تجلیل کنیم.
معاون فرهنگی و رسانه ای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی کرمانشاه نیز در ادامه گفت: یکی از رویکردهای اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه بزرگداشت مفاخر استان است.
وی گفت: میرزا احمد داواشی از ادیبان برجسته این منطقه است که تجلیل از مقام این شاعر اقدامی ارزشمند برای تعالی فرهنگ است.
 رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر نیز بیان داشت: تمام تلاش خود را بکار  گرفته ایم و مقدمات این همایش در شهرستان روانسر انجام شده است.
 محمدی راد اظهار داشت: فراخوان این همایش با گستره استانی توزیع شده است و چاپ نمودن آثار ارسالی به همایش در قالب کتاب یکی از مهمترین اقداماتی است که در دستور کار داریم .
گفتنی است؛ میرزا احمد محمدی داواشی در سال ١٢٨٤ در یکی از روستاهای روانسر متولد شد. وی انسانی خوش محاوره، دارای ذوق شعری، مسلط بر بدیهه گویی و برخوردار از حافظه بسیار خوبی بوده و اشعار زیادی به زبان کُردی مشتمل بر غزل، قصیده، داستان و مرثیه از او باقی است.
میرزا احمد داواشی تمامی اشعارش را از زمان جوانی تا کهنسالی حفظ بود و شاعری فی البداهه گوی و حاضر جواب بود که با اولین نگاه به هر چیزی، شعری پرمعنا و روان برای آن می‌سرود و همه را به حافظه می‌سپرد.
وی بیش از ٢٠ هزار بیت شعر به زبان کُردی هورامی، سورانی و جافی سروده است و در چند سال گذشته نیز دیوان اشعار او به چاپ رسیده است.
میرزا احمد داواشی در سال ١٣٥٩ هجری شمسی و در سن ٧٩ سالگی درگذشت و بنا به وصیت خودش در جوار اویس قرنی (مسیر جاده کرمانشاه -روانسر) به خاک سپرده شد.