22. اسفند 1397 - 23:03   |   کد مطلب: 300088
سراب روانسر: رئیس اداره فرهنگ وارشاد اسلامی شهرستان روانسر از برگزاری همایش بررسی آثار و اندیشه های میرزا احمد داواشی در روانسر خبر داد.

به گزارش سراب روانسر، محمد رئوف محمدی زاده رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان روانسر با بیان این خبر اظهار داشت: در دی ماه سال جاری فراخوان همایش به اشتراک گذاشته شد و 26 اثر به دبیر خانه همایش ارسال شده که پس از بررسی توسط داوران و هیئت علمی همایش تعداد 18 اثر جهت ارائه و چاپ در کتاب مجموعه مقالات انتخاب شدند.

 

محمدی زاده عنوان داشت: مقدمات کار فراهم شده و انشاءالله در روز پنجسنبه همایش علمی_ پژوهشی میرزا احمد داواشی با حضور چهره های ادبی منطقه اورامانات و استانهای کرمانشاه و کردستان در سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار خواهد شد.

 

رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان عنوان داشت: میرزا احمد داواشی از ادبای برجسته این منطقه است که تجلیل و بازخوانی و بررسی وجوه فکری و شعری ایشان اقدامی ارزشمند برای تعالی فرهنگ است.

 

 

به گزارش سراب روانسر میرزا احمد محمدی داواشی در سال ١٢٨٤ در روانسر متولد ش،  وی انسانی خوش محاوره، دارای ذوق شعری، مسلط بر بدیهه گویی و برخوردار از حافظه بسیار قوی بوده و اشعار زیادی به زبان کُردی از او باقی است.

 

میرزا احمد داواشی تمامی اشعارش را از زمان جوانی تا کهنسالی حفظ بود و شاعری فی البداهه گوی و حاضر جواب بود که با اولین نگاه به هر چیزی، شعری پرمعنا و روان برای آن می‌سرود.

 

وی بیش از ٢٠ هزار بیت شعر به زبان کُردی و بر اساس اسلوب شعری سبک گورانی سروده است . در چند سال گذشته نیز دیوان اشعار او به چاپ رسیده است.

 

میرزا احمد داواشی در سال ١٣٥٩ هجری شمسی و در سن ٧٩ سالگی درگذشت و بنا به وصیت خودش در جوار اویس قرنی (مسیر جاده کرمانشاه -روانسر) به خاک سپرده شد.