23. اسفند 1397 - 16:12   |   کد مطلب: 300112
سراب روانسر:همایش منطقه ای بررسی و تحلیل اندیشه و آثار میرزا احمد داواشی در روانسر برگزار شد.

به گزارش سراب روانسر، در این همایش که صبح امروز در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان برگزار شد حجت الاسلام جعفری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان کرمانشاه عنوان کرد: شخصیت ها و مفاخر همیشه در طول تاریخ بر معادلات فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جامعه تاثیر گذار بوده اند.

 

جعفری اظهار داشت: مناطق مختلف استان کرمانشاه و به ویژه منطقه اورامانات یکی از مناطق بسیار غنی است و مفاخر و شخصیت های بزرگی را در دامان خود پرورش داده اند که از دو سال گذشته برنامه های خوبی برای معرفی و تجلیل آنها انجام داده ایم.

 

وی اضافه کرد: هر چه بتوانیم این برنامه ها را در مناطق مختلف استان تقویت کنیم هم به حوزه فرهنگ و هنر کمک کرده ایم و هم برای عملی شدن توطئه های فرهنگی دشمنان مانع بزرگی ایجاد کرده ایم.

 

 

در ادامه حسین ویسمرادی فرماندار شهرستان روانسر با بیان اینکه چهره های ماندگار بخشی از فرهنگ هر منطقه و ملتی محسوب می شوند افزود:ضرورت دارد از مقام و شخصیت  چهرهای ماندگار به عنوان اسطوره های فرهنگی تجلیل کنیم.

 

فرماندار روانسر با بیان اینکه معرفی این اسطوره ها و فرزانگان به نسل آینده ضرورت دارد تا از بحران هویت جلوگیری کنیم ادامه داد: منطقه اورامانات و شهرستان روانسر زادگاه فرزانگانی خوش نام، گرانقدر و شایسته ای در همه عرصه های ادبی ، فرهنگی ، اجتماعی و سیاسی و دین و عرفان است که باید برای معرفی آنها هر چه بیشتر تلاش کنیم.

 

 

در ادامه نماینده مردم پاوه، جوانرود، روانسر و ثلاث باباجانی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید به مقوله فرهنگ نگاه ویژه ای داشته باشیم، افزود: در استان کرمانشاه و منطقه اورامانات، فعالیت های فرهنگی کمرنگ است و باید این گونه برنامه ها ادامه داشته باشد.

 

نادری با انتقاد از مسئولین اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار داشت: ما از منظر قانونی در حال ثبت اورامانات می باشیم اما متأسفانه اداره فرهنگ در حوزه اورامانات ضعیف عمل کرده اند.

 

وی افزود: چه مقدار بودجه به بحث فرهنگی از سوی اداره فرهنگ تعلق گرفته است؟!

 

نادری با انتقاد از وزیر و فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بنده وزیر محترم گلایه دارم چرا که جواب مطالبات ما را ندادند، این مردم باید آگاه باشند و کم کاری را یادآور شد از وجود فقر فرهنگی بدلایل عدم رسیدگی مسئولین وزارت فرهنگ بعنوان فقر فرهنگی یاد کرد.

 

به گزارش سراب روانسر، میرزا احمد محمدی داواشی در سال ١٢٨٤ در روانسر متولد شد،  وی انسانی خوش محاوره، دارای ذوق شعری، مسلط بر بدیهه گویی و برخوردار از حافظه بسیار قوی بوده و اشعار زیادی به زبان کُردی از او باقی است.

 

میرزا احمد داواشی تمامی اشعارش را از زمان جوانی تا کهنسالی حفظ بود و شاعری فی البداهه گوی و حاضر جواب بود که با اولین نگاه به هر چیزی، شعری پرمعنا و روان برای آن می‌سرود.

 

وی بیش از ٢٠ هزار بیت شعر به زبان کُردی و بر اساس اسلوب شعری سبک گورانی سروده است . در چند سال گذشته نیز دیوان اشعار او به چاپ رسیده است.

 

میرزا احمد داواشی در سال ١٣٥٩ هجری شمسی و در سن ٧٩ سالگی درگذشت و بنا به وصیت خودش در جوار اویس قرنی (مسیر جاده کرمانشاه -روانسر) به خاک سپرده شد.