16. فروردين 1398 - 15:27   |   کد مطلب: 300227
سراب روانسر: بررسی روند مصرف بنزین در نوروز امسال نشان می دهد در دوره زمانی ۲۰ روزه ۲۶ اسفندماه تا ۱۶ فروردین ماه که سفرهای نوروزی در جریان بوده، به طور تقریبی نزدیک به ۲ میلیارد لیتر بنزین در ایران مصرف شده است.

به گزارش سراب روانسر،  اگرچه هنوز مصرف بنزین طی امروز (۱۶ فروردین‌ماه) ناشی از سفرهای نوروزی ادامه دارد و آمار دقیق مصرف طی روز گذشته (۱۵ فروردین‌ماه) هنوز استحصال و اعلام رسمی نشده، اما بررسی روند مصرف بنزین در نوروز امسال نشان می دهد در دوره زمانی ۲۰ روزه ۲۶ اسفندماه تا ۱۶ فروردین ماه که سفرهای نوروزی در جریان بوده، به طور تقریبی نزدیک به ۲ میلیارد لیتر بنزین در ایران مصرف شده است.

طبق آماری که تا چهاردهم فروردین ماه استحصال و اعلام شده، رکوردار مصرف بنزین کشور آخرین روز سال ۹۷ (چهارشنبه، ۲۹ اسفندماه) بوده که رکورد تاریخی مصرف ۱۳۵ میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر در این روز ثبت شد.

 

در میانه ایام تعطیلات نوروزی، بارش‌های مستمر و وقوع سیلاب در جاده های درون شهری و برون شهری، موجب کاهش سفرهای جاده‌ای و به تبع آن کاهش مصرف بنزین شد، اما با رسیدن به روزهای پایانی تعطیلات نوروز و همچنین فروکش کردن سیلاب‌ها در نقاط مختلف کشور، باز هم شاهد افزایش مصرف روزانه بنزین به بیش از ۱۰۰ میلیون لیتر بودیم.

پیش بینی می‌شود با اتمام سفرهای نوروزی، مصرف روزانه بنزین از فردا (۱۷ فروردین‌ماه) با کاهش مواجه شود؛ اما رشد مصرف بی‌رویه بنزین در سال ۹۶ و ۹۷ نشان داده اگر فکری به حال نحوه توزیع عادلانه بنزین و جلوگیری از اعطای یارانه پنهان بیشتر به مصرف بیشتر نشود، شاهد ثبت آمارهای جدید مصرف، به‌خصوص در ایام سفرهای تابستانی خواهیم بود.

همچنین رسیدگی به اوضاع ناوگان حمل‌ونقل عمومی درون شهری و برون‌شهری و ایجاد تسهیلات یارانه‌ای برای ایجاد جذابیت و ترجیح بیشتر حمل و نقل عمومی به سفر با اتومبیل شخصی، می تواند رویکرد موثری در مدیریت مصرف فرآورده استراتژیک بنزین در کشور باشد.

منبع: تسنیم