26. فروردين 1398 - 10:13   |   کد مطلب: 300524
سراب روانسر: فرماندار هرسین گفت: براساس ارزیابی‌های انجام شده سیل در مجموع 93 میلیارد تومان خسارت به این شهرستان وارد کرده است.

به گزارش سراب روانسر، به نقل ازفارس, امیر شاه‌آبادی گفت‌: در تشریح اقدامات انجام شده فرمانداری این شهرستان در برابر بحران سیل اخیر، اظهار داشت: با شکافتن جاده نزدیک پل قدیم چهر توانستیم بسیاری از خطرات سیل را مهار کنیم.

فرماندار هرسین با اشاره به اعلام سازمان هواشناسی مبنی بر بارش‌های سنگین 100 تا 140 میلی‌متری مورخه یازدهم فروردین‌ماه و وقوع سیلاب‌های زیاد در استان، اظهار داشت: طی 2 جلسه شورای هماهنگی بحران که با حضور فرمانداران برگزار شد و با توصیه‌های استاندار در راستای لغو مرخصی‌ها و حضور 24 ساعته فرمانداران و بخشداران در محل کار، حساسیت لازم در خصوص این بحران ایجاد شد.

وی ادامه داد: بر همین اساس نقاط آسیب‌پذیر، مسیل‌ها و پل‌های شهرستان‌های بیستون و هرسین را با شهرداری‌های این شهرها حضوری بررسی کردیم و به رفع موانع پرداختیم، همچنین با همکاری عوامل شهرداری، امور آب و جهاد کشاورزی رودخانه‌ها را لایروبی کردیم و در مجموع اقدامات خوبی انجام شد.

شاه‌آبادی با اشاره به هشدار بنیاد مسکن در خصوص تخریب احتمالی برخی خانه‌های قدیمی در شهرستان و نیز احتمال طغیان آب در حوزه گاماسیاب و دینوران و همچنین در معرض تهدید سیل بودن 16 روستای شهرستان، بیان کرد: به تمام این روستاها با همراهی بخشدار مرکزی و بخشدار بیستون مراجعه کردیم و تذکرات و هشدارهای لازم را به اهالی دادیم، البته بیشتر مردم این روستاها به محض شروع بارندگی خانه‌هایشان را ترک کردند.

وی اقداماتی همچون ایجاد و تجهیز 12 کمپ اضطراری با همکاری هلال احمر در نقاطی که احتمال آبگرفتگی داشت، استقرار و تجهیز 160 چادر در مجتمع‌های ورزشی به منظور اسکان مردم محله‌هایی به علت احتمال ریزش سنگ هشدار تخلیه دریافت کرده بودند را از اقدامات مهم قبل از شروع بارندگی برشمرد.

وی اعلام کرد: در روز شروع بار‌ش‌ها با حضور میدانی در منطقه و به محض شروع آبگرفتگی در روستای چم‌بطان‌علیا و درخواست کمک از ارتش، گردان امداد تیپ 282 شهید نیکخواه حاجی‌آباد با تجهیزات کامل به منطقه اعزام شد و همچنین سپاه و هلال‌احمر در منطقه مستقر شدند.

*توانستیم با شکافتن جاده نزدیک پل چهر بسیاری از خطرات سیل را مهار کنیم

فرماندار هرسین به طغیان رودخانه گاماسیاب بر اثر شدت بارش‌ها اشاره و بیان کرد: با طغیان این رودخانه چند روستا در محاصره آب قرار گرفتند، در بعضی روستاها با ایجاد خاکریز توانستیم مانع گسترش آبگرفتگی شویم  و در رادیو هشدارهای لازم را اعلام کردیم.

وی با اشاره به تفاوت ماهیتی آبگرفتگی کرناچی و روانسر با سیل چمچمال، تصریح کرد: در آبگرفتگی می‌توان امدادرسانی کرد، ولی در سیل هیچ‌گونه امکان امدادرسانی وجود ندارد و پس از اندیشید‌ه شدن تدابیر لازم برای پیشگیری، در زمان وقوع سیل فقط باید تماشاچی بود.

شاه‌آبادی با اشاره به عدم توجه برخی از اهالی روستاها به هشدارها و گرفتار شدن آنان در سیل، تصریح کرد: با ماشین‌های سنگین ارتش به یاری آنان شتافتیم و علی‌غم وضعیت حاد و خطرناک این مناطق، توانستیم مردم را نجات دهیم.

وی با بیان اینکه سرریز بارندگی شهرستان‌های نهاوند، کنگاور، صحنه و منطقه دینور در بیستون جمع شده بود،گفت: براساس آمار آب منطقه‌ای استان کرمانشاه دبی آب دینور‌ آب و گاماسیاب در منطقه بیستون یک‌هزار و 500 متر مکعب در ثانیه بود و به علت وجود 2 پل قدیم و جدید چهر و نیز پل خسرو(پل چم‌بطان) خروجی دبی آب 700 متر مکعب بود و در بازدید هوایی متوجه شدیم این امر سبب شده که عرض رودخانه گاماسیاب به 5 کیلومتر برسد.

فرماندار هرسین تصریح کرد: ما برای حل این مشکل چاره‌ای نداشتیم جز اینکه شمال جاده پل قدیم چهر را بشکافیم. و بدین منظور هماهنگی‌های لازم با میراث فرهنگی، راه‌ و شهرسازی، راهداری و معاونت عمرانی استانداری صورت گرفت و با بیل‌های مکانیکی ارتش با فاصله 50 متری از دهنه پل قدیم، زمین را شکافتیم و پل هیچ‌گونه آسیبی ندید که بنا بر گفته‌های فرماندار صحنه این کار سبب شد در کمتر از 24 ساعت آب در پل شهدا و کل منطقه فروکش کند، با این کار توانستیم بسیاری از خطرات سیل را مهار کنیم.

شاه‌آبادی با بیان اینکه به سبب این بارش‌ها 16 روستا درگیر سیل و هشت روستا در محاصره آب قرار گرفته و همچنین 6 روستا غرق‌آب شدند، گفت: براساس ارزیابی‌های انجام شده مجموعا 93 میلیارد تومان خسارت به شهرستان وارد شد که 25 میلیارد تومان در حوزه راه‌ها و پل‌ها، 19 میلیارد تومان ابنیه مسکونی و 11 میلیارد تومان در حوزه امور آب بود.

وی با بیان اینکه هیچ تلفات انسانی نداشتیم، ادامه داد: به هشت هزار هکتار از اراضی شهرستان خسارت وارد شد که 400 هکتار از آن‌ها کاملا تخریب شد و بقیه بین 20 تا 50 درصد خسارت دیدند

وی به عدم توان دولتدر پرداخت این خسارت‌ها اشاره کرد و افزود: منتظریم این خسارت‌ها با اذن مقام معظم رهبری از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شود.

فرماندار هرسین در پایان با اشاره به اینکه ارزیابی خسارات وارده به اصطبل‌ها و و طویله‌ها بر عهده جهادکشاورزی است، از تخریب و یا آبگرفتگی انبارهای علوفه و کاهدان‌های متعددی در این شهرستان خبر داد و اظهار داشت: با پیگیری‌های نماینده شهرستان، دستور استاندار و همکاری حاتمی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمانشاه در اسرع وقت مقادیر زیادی علوفه، جو و سبوس با قیمت تعاونی در اختیار دامداران شهرستان قرار گرفت.