27. فروردين 1398 - 9:54   |   کد مطلب: 300560
سراب روانسر: دکتر امید قادری گفت: در هر بارندگی که پیش بیاید به لحاظ بافت تاریخی بعضی آثار و زیر ساخت های قدیمی آنها خساراتی وارد می بینند و این یک امر طبیعی است

به گزارش سراب روانسر،  به نقل از دفتر روزنامه باختر , دکتر امید قادری که حدود سه ماه پیش به عنوان مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه منصوب شد, توانسته در همین مدت کوتاه ضمن یافتن اشرافیت کاملی به حوزه گسترده کاری در این اداره کل، برنامه های اثربخش و تاثیرگذاری همچون تثبیت کرمانشاه به عنوان پایتخت نوروز ایران، پیشبردن پرونده ثبت جهانی اورامانات، فراهم کردن مقدمات کلان ایده کرمانشاه ۲۰۲۰ و … را انجام دهد در همین راستا در دفتر روزنامه باختر به گفتگو با این مدیرجوان دیار سنگ و آب نشستیم که در ادامه می خوانید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در ابتدای گفتگوی خود به تشریح اقدامات انجام شده این اداره کل در بحث کاهش آسیب سیلابها به آثار تاریخی و زیرساختهای گردشگری استان پرداخت و اظهارکرد: گرچه بارشهای سیل آسای هفته های اخیر تا حدودی به بعضی آثار تار یخی استان خسارت وارد کرده اما با اقداماتی که قبل از وقوع سیل انجام دادیم توانستیم خسارت ها را به حداقل برسانیم .
او ادامه داد: در هر بارندگی که پیش بیاید به لحاظ بافت تاریخی بعضی آثار و زیر ساخت های قدیمی آنها خساراتی وارد می بینند و این یک امر طبیعی است .
وی با بیان اینکه بیش از ۴۳۰۰ اثر تاریخی در سطح استان داریم که فاقد کحافظ و حفاظ هستند، افزود: با اینکه خسارت هایی به برخی آثار برجسته وارد شده که اگر اقدامات پیش گیرانه ی ما نبود به طبع آسیب های بیشتری به این آثار وارد می شد .
طبق اظهارات مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان، این خسارت ها حدود ۲۰ میلیارد تومان است اما خوشبختانه آثار شاخص ما آسیب جدی ندیدند .
قادری در خصوص خسارت به آثار باستانی طاق بستان اظهار کرد: طاق بستان به دلیل قرارگیری در کنار کوه و دریاچه ی طاق بستان، همیشه بدنبال بارندگی های شدید و سیلاب درگیر آبهایی بوده اما نمی توان گفت که در سیل اخیر دچار آسیب جدی شده باشد.
وی گفت : طاق بستان یکی از آثار ارزشمند استان ما است که با اقداماتی که صورت گرفته امیدواریم هر چه زودتر به ثبت جهانی برسد .
مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری در ادامه گفت: با وجود سیل های اخیر، طاق بستان از لحاظ بازدید گردشگران و مسافران نوروزی هشتمین اثر پربازدید کشور در ایام نوروز شناخته شده است .
قادری در پاسخ به سوال وضعیت ثبت جهانی اورامانات و اینکه آیا تعارضاتی بین کرمانشاه و کردستان صورت گرفته یا نه، بیان کرد:
با بررسی هایی که انجام دادیم در مرحله ی اول استاندار را در جریان اهمیت اورامانات قرار دادیم و ایشان پای کار آمدند و بسیار برای ثبت این اثر حساس شدند و همچنین شهاب نادری (نماینده مردم اورامانات) با ما همکاری کرد، در مرحله ی نخست با کمک ایشان توانستیم نامه ای را برای سازمان میراث فرهنگی کشور فرستاده و خواستار اولویت اول قراردادن اورامانات برای ثبت جهانی شدیم که البته هنوز مطالعات آنها برای این ثبت تکمیل نشده است .
قادری اظهارکرد: در مرحله ی بعد باید محدوده ای را برای اورامانات مشخص کنیم که تا به زودی این کار توسط کارشناسان انجام خواهد گرفت.
مدیر کل میراث فرهنگی استان کرمانشاه در خصوص زیرساخت های گردشگری و نبود امکانات رفاهی در بعضی از شهرستان ها افزود: خیلی از شهرستان ها مشکل مراکز اقامتی دارند مثلا جوانرود هیچ هتل و یا مرکز اقامتی ندارد. در بحث زیر ساخت ها ما هیچ محدودیت خاصی برای سرمایه گذاری نداریم و هر سرمایه گذاری که بخواهد برای ساخت هتل سرمایه گذاری کند ما تسهیلات لازم را در اختیار او قرار می دهیم و پشتیبانی می کنیم.
وی ادامه داد: درحال حاضر در نوسود قرار است مجوز ساخت هتل بدهیم و در برخی از شهرهای دیگر نیز به همچنین. اما ما غیر از هتل به دنبال بوم گردی هستیم چون براساس شاخص برنامه توسعه باید اقامتگاه های بوم گردی های زیادی بزنیم که هنوز از برنامه عقبیم .
وی ادامه داد: الان ما دو سیاست در پیش رو داریم که یکی تقویت بوم گردی ها است که یک سری موانع دارد که باید این موانع رفع شود . یک راه حل موقت هم در این ایام نوروز دادیم که خانه مسافر بود که استاندار انصافا در این خصوص پیگیری های زیادی داشتند که در این ایام حدود ۲۸۰ خانه ی مسافر را به ثبت رساندیم و این عنوان یک راه حل موقت بود .
قادری در ادامه در جواب سوال باختر به بحث شهرک بیستون و تکلیف تملک آن و مالکانی که اجازه ی هیچ ساخت و سازی را ندارند گفت : ما طرح کریدور بیستون – طاق بستان را داریم که مطالعات آن انجام شده است و مشاوره کارهای مطالعاتی آن را تمام کرده ایم . کارهای مطالعاتی به این معنی است که برای هر محدوده ای گفته شده که کاربری آن چه می شود منظور همان کریدور بیستون – طاق بستان است .
وی خاطر نشان کرد : قرار شد طی جلسه ای در کارگروه گرد شگری استان این موضوع در استانداری مطرح شود و وضعیت این شهرک مشخص گردد که پس از آن سرمایه گذاران با سرمایه گذاری با کاربری هایی که تعریف شده تکلیف را مشخص کنند .
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری در خصوص بحث مدیریت پارک جنگلی بیستون و تعارضی که مابین منابع طبیعی و شرکت توسعه گردشگری و شهرداری بیستون قرار دارد اظهار کرد: واقعیت موضوع این است که تشریفات قانونی آن در طی سنوات گذشته بدرستی رعایت نشده است و چون این تشریفات رعایت نشده تعارضاتی بین این دستگاه ها به وجود آمده است . از یک طرف منابع طبیعی مدعی است که توسعه ی گردشگری به جنگل ها رسیدگی نمی کند و سند قطعی ندارد و به یک بخش خصوصی واگذار کرده و از سوی دیگر شهرداری بیستون درخواست می کند که باید یک سری عوارض به آنها پرداخت شود که آنها درآمد داشته باشند .
این مسوول استانی گفت : ما تا حدودی به شهرداری حق می دهیم و مشکلات شان را به صورت کامل تعیین تکلیف می کنیم . ان شاء ا… پس از تصویب نقشه ی کریدور بیستون – طاق بستان که قطعیت پیدا می کند مشکلات حل می شود و قول می دهیم که همه ی این کارها را رصد کنیم و به سرانجام برسانیم .
وی در ادامه در خصوص برنامه های کاوش باستان شناسی در سال ۹۸ اظهار کرد: هنوز آمار دقیقی در این رابطه نداریم ولی رایزنی هایی با هیئت های بین المللی که برای ما بسیار مهم است شده که گروهی از دانشگاه ایتالیا برای کاوش در قلعه ی یزدگرد قرار است در این منطقه شروع به کاوش کنند که نقشه های مطالعاتی آن آماده است .
وی گفت : قلعه ی یزدگرد با مساحت ۴۰ هکتار بزرگترین محوطه ی تاریخی در ایران است که تقریبا نظیر آن را نداریم ، قطعا این اثر قابلیت ثبت جهانی را دارد ، اما غیر از قلعه ی یزدگرد قرار است فعالیتی هم در محور ساسانی داشته باشیم که این محور پایگاهش به زودی به سرپل ذهاب منتقل می کنیم تا در دل این منطقه قرار بگیرد و خبر خوب دیگر اینکه با اعتباری که استاندار به ما اختصاص دادند طاق گرا هم قرار است ساماندهی کنیم.
قادری در خصوص ساماندهی این آثار باستانی گفت که قرار است تاسیسات گردشگری را در فضای اطراف این اثر نصب کنیم .
وی سپس در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص چگونگی حفاظت از آثار تاریخی که مجموعا نزدیک به ۴۳۰۰ اثر تاریخی می باشد گفت: یگان حفاظت میراث فرهنگی فقط ۲۵ نیرو دارد که قطعا ما نمی توانیم به هیچ عنوان با این نیروی کم از این آثار محافظت کنیم و به طبع این کار را باید به نیروهای مردمی ان جی او ها و سایر سازمان های مردم نهاد و دوستداران آثار تاریخی واگذار کنیم که باید برنامه ای در این خصوص برای نیروها شکل دهیم، بالاخره تنها راه حل اساسی همین است که فرهنگ طوری شود که مردم خود از این آثار حفاظت و برای نگهداری از آنها تلاش کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در خصوص صادرات صنایع دستی و تولید گیوه و رونق و آموزش آن بیان داشت: ما در این حوزه نخست برروی برند سازی اقدام کردیم متاسفانه گیوه که یکی از صنایع دستی ما است به نام مریوان ثبت شده است . یکی از اولویت های ما در حوزه ی صنایع دستی شناسایی برندهای استان می باشد که به اسم این استان ثبت کنیم که قطعا در بازاریابی می تواند بسیار موثر باشد، اگر مرزها باز شود بازارهای خوبی داریم که مطمئنا صادرات ما را بیشتر می کند، اما در حال حاضر صادر کننده ی خوبی هستیم و در نمایشگاه های بسیاری شرکت می کنیم .
وی در ادامه افزود : یکی دیگر از کارهایی که ما انجام دادیم ایجاد مرکز خلاقیت هنرهای دستی است که با کمک یونیدو، حمام حاج شهباز خان به عنوان مرکز آن تشکیل می شود که در حال تجهیز می باشد و در دل بازار است که گردشگران بسیاری را به خود جذب می نماید .
قادری گفت : این چنین کارهایی اگر با سازمان های بین المللی انجام شود برندها به نام کرمانشاه ثبت خواهد شد ولی من معتقدم امسال هم که مقام معظم رهبری این سال را به نام ( رونق تولید ) نامیدند صنایع دستی بیشتر جواب می دهد .
وی خاطر نشان کرد : ما اعتبار یک بازارچه صنایع دستی را هم گرفته ایم که نهایتا این بازارچه ها با اعلام آمادگی شهرستان ها بر پا می شود .
مدیرکل میراث فرهنگی و صنایع دستی در پایان در مورد کلان ایده کرمانشاه ۲۰۲۰ از که ازسوی روزنامه باختر ارائه شده, اظهار کرد: سال ۲۰۲۰ میلادی از سوی سازمان جهانی گردشگری به نام سال گردشگری روستایی نامگذاری شده و قرار است که یک همایش بین المللی تحت همین عنوان در کشور برگزار شود که ما نیز به عنوان استان کرمانشاه آمادگی خود را برای پذیرفتن میزبانی این همایش اعلام کرده ایم.
وی ادامه داد: در ایران استان های مختلفی متقاضی میزبانی همایش بین المللی گردشگری روستایی هستند. که البته در سفر مونسان (معاون رییس جمهور و رییس سا زمان میراث فرهنگی کشور)، به کرمانشاه این موضوع مطرح و طی نامه ای رسمی از طرف استاندار به ایشان برای این میزبانی اعلام آمادگی کردیم .
وی در ادامه افزود : اجرای طرح کرمانشاه ۲۰۲۰ ساز و کارهای بسیاری دارد که باید بتوانیم قابلیت های گردشگری روستایی را با رویدادسازی تقویت کنیم . باید برنامه داشته باشیم و ظرفیت ها و قابلیت های گردشگری خود را در قالب روید اد گکرمانشاه ۲۰۲۰ به ایران و جهان نشان داده و اثبات کنیم.
قادری گفت : کرمانشاه ۲۰۲۰ یک رویداد است که قطعا باید در سطح جهانی باشد که بتواند گردشگر جهانی را جذب کند و ما می توانیم این کار را با همکاری همه ی دستگاه ها انجام دهیم . لازمه آن این است که ما از قبل یک سری رویدادهای محلی خود را به دنیا شناسانده باشیم مثل همین کرمانشاه پایتخت نوروزی ایران .