31. فروردين 1398 - 22:38   |   کد مطلب: 300673
سراب روانسر: صابر محمدی رییس اداره هواشناسی بیان داشت:روانسر از امشب تا پایان هفته هوای سردی را تجربه خواهد کرد

به گزارش سراب روانسر، صابر محمدی (رئیس اداره هواشناسی روانسر) در گفتگو با سراب روانسر بیان داشت : بدون شک تغییرات دما همانند بارش به عنوان یکی از مهمترین و تعیـین کننـده تـرین عناصـر اقلیمی، شاخص مناسبی براي ردیابی تغییرات اقلـیم بـه شمار میرود و تاثیر آن در آثار زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی غیر قابل انکار است.

وی ادامه داد:ماه فروردین با تمام فراز و نشیب ها و رکورد قابل توجه آن به پایان رسید. اردیبهشت در حالی آغاز میشود که زمزمه سرمای آن به گوش می‌رسد.

محمدی تصریح کرد: بررسی آخرین خروجی نقشه های کوتاه مدت هواشناسی نیز موید این امر است هر چند فصل زمستان با گرمای کاملا محسوس آغاز شد اما اسفند و فروردین دما بطور کاملا محسوسی کمتر از نرمال بود و بارش های مداوم و سیل آسای فروردین نیز مزید بر علت بوده و باعث تاخیر در مراحل رشد و فنولوژی محصولات کشاورزی شده و این امر محصولات کشاورزی را در برابر سرمای دیررس بهاره آسیب پذیرتر کرده است.

رییس اداره هواشناسی روانسر ادامه داد: همانطور که از قبل هم پیش بینی شده بود، هوای سرد در منطقه مستقر شده و هم اکنون نیز تا حدودی سرمای هوا در منطقه حس میشود‌. حداقل دمای شب گذشته روانسر به ۴ درجه سانتیگراد رسید که تا این میزان برای محصولات کشاورزی مضر نمی باشد. اما از امشب تا پایان هفته روند کاهش دمای شبانه تداوم خواهد داشت. دمای فعلی روانسر ۷ درجه سانتیگراد گزارش شده که حدودا ۳ درجه به نسبت به شب گذشته کاهش نشان میدهد و پیش بینی میگردد امشب کمینه دما به ۲ درجه سانتیگراد و حتی در برخی نقاط به کمتر از این میزان هم برسد. با ورود سامانه بارشی که با ریزش هوای سرد همراه خواهد بود، پیش بینی میگردد که طی روز سه شنبه در نقاط سردسیر و حتی برخی نقاط معتدله بارش ها به شکل برف نیز خودنمایی کند و با عبور این سیستم بامداد چهارشنبه، دمای کمینه به شکل قابل توجهی کاهش خواهد یافت و حتی وقوع دمای زیر صفر و به تبع آن سرمازدگی بخش کشاورزی نیز دور از انتظار نخواهد بود. اما با نگاهی خوشبینانه به نقشه های هواشناسی، اواخر وقت سه شنبه با شمالی شدن جریانات، احتمال وقوع باد محلی موسوم به زلان در منطقه روانسر وجود دارد که در صورت تحقق، وزش این باد ناجی بخش کشاورزی خواهد بود.

محمدی ادامه داد: با نگاهی با آمار سنوات گذشته، بغیر از سال ۹۴ در بقیه سالها سرمای دیرس بهاره رخ نداده است. اما در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ دمای ۱- درجه سانتیگراد در روانسر ثبت شده که خسارات زیادی در بخش کشاورزی بخصوص باغبانی به همراه داشت.
و اما در پایان و با بررسی اجمالی روند تغییرات جوی سالیان اخیر ازجمله ؛خشکسالی های متناوب، وقوع وقفه های بارشی معنادار بخصوص طی سال زراعی گذشته، ثبت رکورد های جدید در دمای بیشینه تابستان بخصوص سال گذشته، گرم شدن غیر طبیعی زمستان طی سالیان اخیر و سرماهای دیر رس طی اردیبهشت ، وقوع سیلابهای اخیر و موید ناهنجاری های‌ اقلیمی است و می طلبد بیشتر از گذشته با تغییرات و نوسانات اقلیمی سازگار باشیم.