3. ارديبهشت 1398 - 18:43   |   کد مطلب: 300749
کارشناس ارشد شهرسازی در گفت و گو با سراب روانسر:
خطر جدی ترافیک شهری و برون شهری، شهر روانسر را تهدید می کند
سراب روانسر: مسایل و مشکلات مربوط به حمل و نقل، به ویژه حمل و نقل درون شهری، به یکی از عمده‌ترین چالش‌های پیش روی بشر مدرن مبدل شده است.

فردین رحیمی کارشناس ارشد شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار  سراب روانسر، عنوان داشت: در شهرهای مدرن، حجم بالایی از سرمایه گذاری و هزینه به حوزه‌های مربوط به حمل و نقل اختصاص یافته و نسبت چشمگیری از زمان شهروندان صرف جابجایی روزانه‌ی درون شهری می‌شود.

 

وی افزود: افراد بسیاری به طور مستقیم یا غیرمستقیم در حوزه حمل و نقل درگیر بوده و بخش قابل ملاحظه‌ای از منابع ارزشمند و تجدیدناپذیر انرژی صرف جابجایی خودروها در مناطق شهری می‌شود، اما حقیقتی که روز به روز بر بشر مدرن مبرهن تر می‌شود این است که؛ عصر حاضر، عصر افزایش سرعت و افزایش اهمیت سرعت است ترافیک یکی از مشکلات اجتماعی در جوامع امروزی و در شهرهای بزرگ می باشد که خود ناشی از عوامل مختلف می باشد، شاید سرمنشا مشکلات کنونی، زمینه تاریخی ایجاد شبکه معابر و رانندگی در ایران و بخصوص شهر روانسر و اورامانات می باشد.

 

وی تصریح داشت: جهت رفع این مشکل نیاز به قانون، سیاست گذاری و توسعه راهها است، چرا که در قدیم تعداد وسایل نقلیه بسیار کم بوده است و عملاً مشکلات چندانی احساس نمی شد. علی الخصوص ابعاد شهرها چنان نبود که نتوان بخشی از آن را پیاده طی نمود ولی افزایش تعداد وسیله نقلیه و رشد شهرها موجب بروز فشار روی سیستم شبکه معابر میگردد که می بایست بستر مناسب جهت تردد فراهم شود.

 

رحیمی افزود: لذا احداث خیابانهای مناسب و تعریض برخی از محورهای موجود در دستور کار قرار گیرد، تا اینکه توسعه سریع موجب شود که اقتصاد رشد سریعتری داشته باشد، در مقابل راه حل توسعه و تعریض معابر به منظور حل مشکلات ترافیکی، راه کار تنظیم جهت حرکت معابر قرار دارد که به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت ترافیک،رفته رفته مورد توجه بیشتری قرار می گیرد.

 

کارشناس حوزه شهرسازی در ادامه با بیان اینکه شهرستان روانسر با داشتن جاذبه ­های گردشگری متنوع طبیعی انسانی، یکی از مقاصد اصلی گردشگران ویکی از شاه راههای اورامانات که به دروازه اورامانات در غرب کشور و استان کرمانشاه شناخته شده است که چندین سال است گردشگران زیادی را جذب خود می‌کند تصریح داشت:با توجه به پتانسیل‌های بالای گردشگری و تنوع جاذبه‌ها، اولویت بندی و شناسایی مناطق مستعد گردشگری در این منطقه، جهت شناسایی نقاط ضعف و قوت و جهت توسعه گردشگری منطقه، امری مهم و اجتناب ناپذیر به نظر می‌رسد و تحقیقات نشان می‌دهد توسعه راههای درون شهری وبرون شهری روانسر نقش بسزایی در توسعه اقتصاد شهری در روانسر، در امور شهری و نیل در جهت توسعه پایدار اقتصاد این شهرستان را دارد.

 

وی اظهار داشت: متاسفانه با توجه به ظرفیت‌های بالای شهر روانسرکه دروازه اورامانات شناخته شده می باشد، توجه به این منطقه و تجهیز زیرساخت های آن، چشمگیر نبوده که تهدید بزرگی برای شهر روانسر درآینده نزدیک خواهد بود و حال با تمام این شرایط شهر روانسر می تواند نقش تعیین کننده در ثبت جهانی اورامانات و رسمی شدن مرزها داشته باشد و باید برنامه ریزی هرچه سریع انجام گیرد که از فرصتهایی که راه توسعه گردشگری شهر روانسر دچار مشکل نشود.

 

این کارشناس در پایان افزود: باتوجه به شرایطی بوجود آمده چند راهکار که در اولویت شهرداری و شورای شهر و ارگانهای ذیربط با حمایت فرماندار روانسر می تواند صورت پذیرد:

 

1.یک طرفه کردن میدان شهداء تا میدان معلم وایجاد پیاده رو برای عبور ومرورشهروندان وبازدید کنندگان وگردشگران

2.طراحی وایجاده پیاده رو گردشگری واتصال نقاط گردشگری وبازارچه مرزی روانسر

3.استفاده از راههای فرعی منتهی به خروجی و ورودی شهر روانسربعنوان مسئله اصلی جهت برون رفت ترافیک شهر روانسر

4.ایجاد خط دوچرخه سواری برای رفت وآمد درون شهری در خیابان های اصلی وفرعی روانسر

5.تسریع درپیگیری کمربندی شهر روانسر که مهمترین مسئله شهری می باشد

6.تشویق برای سرمایه گذاری در بخش پارکینگ و حمل ونقل شهری در شهر روانسر

7. استفاده ازتکنولوژی روز دنیا و الگوبرداری از شهرهای مهم دنیا درعرصه مدیریت شهری

8.تشکیل کمیته های مختلف تخصصی مسائل شهری توسط شواری شهر و شهرداری

9.تسریع در رفع موانع اداری وهمکاری با بخشهای مختلف و سازمانها توسط شورای شهر و شهرداری

10.استفاده از نخبگان بومی و کارشناسان در حوزه های شهری، راه و ساختمان

11.همکاری سازمان های مردم نهاد جهت آموزش وترویج راهکارههای پیاده رو مداری محیط زیست و استفاده از حمل نقل شهری

12.طراحی و ساخت جاده کمربندی تندرستی وسلامت برای شهروندان روانسر

13.دسترسی آسان شهروندان به وسیله حمل ونقل عمومی به ارگانهای دولتی، بازار و نقاط گردشگری شهر

14.ثبت آثار جاذبه های گردشگری در سطح بین المللی وجهانی

15.برنامه ریزی برای شناخت شهر روانسر برای سرمایه گذاری داخلی وخارجی

16.برندینگ کردن شهر روانسر بعنوان دروازه گردشگری اورامانات