4. ارديبهشت 1398 - 10:58   |   کد مطلب: 300780
سراب روانسر: سه‌شنبه ۳ اردیبهشت بازار طلا و ارز پایتخت برخلاف انتظارات افزایشی ناشی از سیگنال اخبار مربوط به عدم تمدید معافیت‌ از تحریم نفت ایران، وارد مدار نزولی شد. عصردیروز سکه طرح در نیمه پایین کانال ۴.۸ میلیون تومان قرار گرفت و مثقال طلای آبشده به زیر مرز ۱.۹ و نیمه بالای کانال ۱.۸ میلیون تومان بازگشت. همچنین دلار آمریکا در صرافی های بانکی در محدوده ۱۳۷۰۰ تومان و در بازار آزاد حدود ۱۳۹۰۰ تومان بوده است.

به گزارش سراب روانسر، به نقل از اقتصادنیوز؛ روز (دوشنبه) بازار طلا و ارز تهران با رشد قیمت‌ها همراه بود و تحت تاثیر خبر عدم تمدید معافیت‌های تحریمی انتظار می‌رفت دیروز نیز روی همان مدار سعودی حرکت کند. صبح دیروز (سه‌شنبه) 3 اردیبهشت، بازار با نرخ‌های بازگشایی افزایشی کار خود را آغاز کرد و در معاملات اولیه این روند افزایشی ادامه یافت. در ادامه و با فعال شدن معاملات روزانه بازار به مدار نزولی بازگشت و نرخ‌ها رفته‌رفته کاهش یافتند و تا عصرنرخ‌هایی پایین‌تر از نرخ‌های نهایی روز گذشته و نرخ‌های آغازین امروز را به ثبت رساند.

به گفته بازیگران و فعالان بازار، روز گذشته انتشار اخباری در خصوص عدم تمدید معافیت‌ها بازار را در مسیر صعودی حرکت داد، اما عصر با قطعی شدن خبر نرخ‌ها تغییر چندانی نداشتند.

صبح دیروز نیز نوسان‌گیران با فضاسازی پیرامون همین موضوع نرخ‌های اولیه را بالا بردند. اما در ادامه انتظار نوسان‌گیران برای ورود تقاضای کلان برآورده نشد. صرافی ملی نیز با افزایش نرخ خرید و فروش امکان ایجاد آربیتاژ موثر را خنثی کرد. از سوی دیگر مدیریت عرضه بازارساز نیز ابتدا روند حرکت قیمت‌ها را مهار و سپس به مدار نزولی بازگرداند.

قیمت انواع سکه و طلا

سکه امامی (طرح جدید) روز گذشته با قیمت 4 میلیون و 865 هزار تومان به کار خود پایان داد و صبح امروز با نرخ 4 میلیون و 880 هزار تومان آغاز به کار کرد. قیمت سکه در معاملات ابتدایی از مرز 4.9 میلیون تومانی عبور کرد و اما پیش از ظهر مجدداً به زیر این مرز بازگشت و این کاهش قیمت تا عصر ادامه داشت. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 7عصر) هر قطعه سکه امامی 4 میلیون و 835 هزار تومان قیمت خورد.

سکه بهار آزادی (طرح قدیم) دیروز با کاهش 50 هزار تومانی به 4 میلیون و 650 هزار تومان رسید. نیم‌سکه به 2 میلیون و 650 هزار تومان و ربع‌سکه به 1 میلیون و 700 هزار تومان رسید. سکه گرمی نیز امروز 960 هزار تومان قیمت خورد.

مثقال طلای آب‌شده روز گذشته نهایتاً نرخ 1 میلیون و 898 هزار تومان را به ثبت رساند و امروز هر مثقال طلای 17 عیار با نرخ 1 میلیون و 893 هزار تومان کار خود را آغاز کرد. مظنه طلا صبح امروز از مرز 1.9 میلیون تومان نیز گذشت ولی با فعال شدن بازار مجدداً به کانال 1.8 میلیون تومانی بازگشت. در لحظه تنظیم گزارش (حوالی ساعت 18.30) مثقال طلا رقم 1 میلیون و 880 هزار تومان را ثبت کرد.

اونس طلا در بازار جهانی امروز تا 1272 دلار کاهش یافت. عصر امروز در بازار داخلی گرم طلای 18 عیار بالای 430 هزار تومان و گرم طلای 24 عیار بالای 580 هزار تومان قیمت خورد.

قیمت دلار و ارزهای رایج

صرافی ملی صبح دیروز نرخ خرید‌وفروش دلار و یورو را نسبت به آخرین نرخ دیروز 100 تا 150 تومان افزایش داد اما تا عصر 50 تومان از نرخ‌ها کاست. عصر امروز قیمت خرید دلار آمریکا 13,700 تومان، و قیمت فروش آن 13,800 تومان بود. همچنین قیمت خرید و فروش یورو به ترتیب 15,600 تومان و15,700 تومان اعلام شد.

در بازار غیررسمی دلار آمریکا که روز گذشته با قیمتی در محدوده 13900 تومان به کار خود پایان داد، امروز حوالی مرز 13900 تومان به کار خود پایان داد.

همچنین قیمت پوند انگلیس در صرافی‌های بانکی دیروز عصر حدود 18 هزار و 100 تومان است.