1. خرداد 1398 - 10:06   |   کد مطلب: 301398
سراب روانسر: استاندار کرمانشاه گفت: حدود 15 ماه از زلزله 7.3 ریشتری سال 96 در استان می گذرد که طی این مدت حدود سه و نیم میلیون متر مکعب کار ساخت و ساز در نقاط مختلف استان کرمانشاه انجام شده است.

به گزارش سراب روانسر، به نقل از ایرنا، هوشنگ بازوند عصر سه شنبه در جلسه بازآفرینی شهری کرمانشاه که با حضور معاون وزیر راه و شهرسازی در سرسرای جلسات استانداری برگزار شد، اظهار داشت: پس از وقوع زمین لرزه مهیب شامگاه 21 آبان سال 96، بیش از 29 هزار واحد مسکونی احداث و 66 هزار واحد نیز تعمیر و نوسازی شدند.
وی همچنین با مهم ارزیابی کردن موضوع بازآفرینی شهری، افزود: هم اکنون جمعیتی بالغ بر 370 هزار نفر از مردم شهر کرمانشاه در بافت های فرسوده و شهرک های حاشیه ای زندگی می کنند.
بازوند با اشاره به تلاش های شهرداری برای ساماندهی منازل مسکونی مستقر در بافت های فرسوده، گفت: درنظر گرفتن تسهیلات با سود مناسب می تواند راهکاری برای تشویق و ترغیب مردم برای بازسازی و بهسازی منازلشان باشد.
استاندار کرمانشاه در ادامه وجود واحدهای مسکونی نیمه کاره مسکن مهر را نیز یکی دیگر از مشکلات صنعت ساختمان استان عنوان کرد و گفت: این واحدهای مسکونی اگر درست مدیریت شوند می تواند یک فرصت و در غیر این صورت یک معضل و مشکل برای بافت شهری ما خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: یکی از معضلاتی که هم اکنون واحدهای مسکن مهر با آن روبرو هستند این است که به تعاونی های غیرتخصصی سپرده شده اند و این تعاونی ها قادر نیستند به خوبی موضوع احداث و بهره برداری آن را مدیریت کنند.
بازوند تصریح کرد: سپرده شدن واحدهای مسکن مهر به تعاونی های غیرتخصصی باعث شده که هم اکنون حدود 400 تا 500 واحد بلاتکلیف و نیمه کاره در شهر کرمانشاه وجود داشته باشد که باید سریعتر تعیین تکلیف شوند.
زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان سال 96 در 11 کیلومتری بخش ازگله و 32 کیلومتری شهر سرپل ذهاب رخ داد که 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشت. 
این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 932 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 103 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی آسیب کلی و جزئی دید. 
البته در زلزله 6.4 ریشتری یکشنبه چهارم آذر 97 هم 771 مصدوم و بیش از چهار هزار واحد مسکونی خسارت دیده، به این آمارها اضافه شد.
مسئولان ارشد کرمانشاه گفته اند که همه واحدهای خسارت دیده روستایی و شهری استان را تا پایان سال 98 تکمیل می کنند.