آخرین اخبار

25. دى 1394 - 20:47   |   کد مطلب: 288736
سراب روانسر: این روزها فضای مجازی به دستاویزی برای بسیاری از کاریران تبدیل شده است کاربرانی که خواسته یا ناخواسته اخباری را نشر و باز نشر می دهند که در مورد صحت این اخبار هیچ اطلاعی ندارند.

به گزارش سراب روانسر، واقعیت این است كه امروزه فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی فضایی را به وجود آورده كه «جامعه‌ی اطلاعاتی» در آن شكل گرفته و جامعه‌ را به سوی ساختاری مجازی پیش می‌برد. این فضا تمام ساخت‌های حیات بشری را آن‌گونه تحت تأثیر قرار داده است كه دنیای ما را در كمیت و كیفیت دچار تحولاتی عمیق ساخته است.

 

 

فضای سایبر (که در ایران از آن تعبیر به فضای مجازی می شود) واژه‌ای است که در دهه ۱۹۸۰ وارد ادبیات علمی تخیلی شد و شاغلان در زمینه کامپیوتر و علاقه‌مندان به سرعت آن را به کار بردند و در دهه ۱۹۹۰ رایج شد. در این دوره، استفاده از اینترنت، شبکه و مخابرات دیجیتال سریعاً در حال رشد بود و لفظ فضای مجازی می‌توانست بسیاری از ایده‌ها و پدیده‌های نوظهور را نمایندگی کند.

 

 در این میان، فضای تبادل اطلاعات با ابزارهایی قابل حمل مانند تلفن‌ها و رایانه‌های همراه در دسترس همگان قرار گرفت و همه‌ی شهروندان این توانایی را دارند که در تولید محتوا و عرضه‌ی آن مشاركت كنند. بخش‌های خصوصی و دولتی نیز می‌توانند خدمات مضاعف خود را در تمام طول شبانه‌روز عرضه كنند و فرصت‌های مضاعفی را برای همه‌ی شهروندان پدید آورند.

 

 

اما متأسفانه در كنار این فرصت‌ها، تهدیدهای امنیتی و اجتماعی و فرهنگی نیز به نحو فزاینده‌ای گسترش یافته است؛ از جنگ سایبری گرفته تا حملات رد خدمات و تولید اطلاعات مستهجن و خلاف اخلاق. سخن گفتن له یا علیه شخص یا اشخاصی خاص و به وجود آوردن شایعات و تهمت هایی که نمی توان به سادگی از کنار آنها عبور کرد.

 

 

این فضای مجازی که امروزه به یمن انتخابات به فضای سیاسی تبدیل شده است، بیش از هر زمان دیگری نقش بازی می کند،آنهم در شرایطی که نامزدهایی ثبت نام شده، توسط هیئت ها نظارت و بعد از آن شورای نگهبان مورد تأیید و رد صلاحیت قرار می گیرند، و هیچ یک از نامزدهای بصورت رسمی و قانونی از سوی هیچ مرجع و منبع موثقی رد و یا تأتید صلاحیت آنها اعلام نشده است.

 

با این اوصاف متأسفانه شاهد هستیم تعدادی هر چند اندک، خواسته یا ناخواسته اخباری را نشر می دهند که در صحت و سقُم آنها بایستی شک داشت اخباری که نه تنها قابل اعتماد نیست بلکه به نوعی جنگی را در فضای مجازی ایجاد می نمایید که تنها هدفشان تهمت زدن به برخی از نامزده و بزرگ جلوه داده برخی دیگر است، اما بایستی یادآور شد اینگونه اهداف غایتی به جز پلی برای سقوط آزاد بهمراه نخواهد داشت.

 

همانطور که ذکر شد اخباری در فضای مجازی نشر داده می شود که هیچ منبع موثقی از آن پشتیبانی نمی کند و به جز تهمت و افتراء هدفی را دنبال نمی کند، با توجه به اینکه ما در جامعه ای اسلامی زندگی می کنم باید عنوان داشت: "تهمت زدن" از زشت ترین کارهائى است که اسلام آن را به شدت محکوم ساخته است، آیات قرآن و روایات متعددی درباره این موضوع وارد شده است. که پرداختن به تمامی ابعاد آن خارج از توان این بحث می باشد.

 

 

تمامی تلاش مردم و مسئولان خصوصأ نامزدهای انتخاباتی چه آنهایی که رد و یا تأیید صلاحیت شده اند بایستی در راستای حفظ موزاین انقلابی-اسلامی جامعه ایرانی باشد و به دور از هر نوع حُب و بغض نسبت به سایرین صورت پذیرد تا حضور حداکثری مردم به مانند اداوار گذشته مشتی محکم بر دهان دشمنان این مرز و بوم باشد.

 

 

به گزارش سراب روانسر، تمامی اخبار و نقل و قول های که در طی هفته های گذشته بارها و بارها در فضای مجازی منوط به رد و یا تأیید صلاحیت نامزدها دست به دست می شد تنها در حدِ حدس و گمان عده ای خاص بود، که قابل اعتماد نبوده و نیست.به گفته ی عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اظهارنظر قطعی و نهایی شورای نگهبان در خصوص تمامی داوطلبان و اعلام قطعی اسامی به مراکز حوزه‌های انتخابیه توسط وزارت کشور از 27 دی الی 16 بهمن ماه خواهد بود.

 

 

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی