8. بهمن 1394 - 8:30   |   کد مطلب: 288856
سراب روانسر: تعطیلات نوروز بهانه ای برای میزبانی از مردمانی که با داشتن قابلبت ها و پتانسیل های اورامانات راه را در پیش می گیرند و به سوی نگین اورامانات راهی می شوند

به گزارش سراب روانسر، در ایران، نوروز و تعدادی از روزهای قبل و بعد از آن تعطیل رسمی بحساب می آید و بسیاری از ایرانیان در این تعطیلات به سفرهای چند روزه رو می‌آورند.

 

 

 

 

در زمان نوروز علاوه بر شهرهای زیارتی یکی دیگر از پتانسیل هایی که مردم را به سمت و سوی خود فرا می خواندجاذبه های گردشگری می باشد، که منطقه اورامانات نه تنها در سطح استان بلکه در کشور سرآمد و از جمله مناطق شاخص می باشد، که هرساله میهمانان زیادی را به سمت خود می کشاند.

 

جاذبه های گردشگری به طور کلی به تمامی منابع، ویژگی‌ها و توانمندی‌های منطقه‌ای می گویند که بتواند افراد و گروه‌ها را برای مقاصد مختلف به سمت خود بکشاند، یکی از مقاصدی که می تواند در زمینه ی مسافرتی و گردشگری مردم را به سمت خود فراخواند، منبع تفریحی است، که باعث می شود گردشگران و میهمانان نوروزی شهرهایی را انتخاب نمایند که چند روزی هر چند اندک و یا حتی چندین ساعت را بتوانند در آن شهر با فراغ خاطر و آرامش سپری کنند.

 

وجود جاذبه های گردشگری، فارغ از ایجاد محیطی شاداب می تواند برای حفظ و پایداری ویژگی‌های آن منطقه و ایجاد منافع و مصالح برای ساکنان آن منطقه، مفید واقع شود که در اهمیت این موضوع هیچ شکی نیست.

 

اما گاهی اوقات اهمیت این موضوعات بر بسیاری از افراد پوشیده می شود و یا چندان اهمیتی برای این موضوعات قائل نمی باشند جدای ازاینکه این زمینه ها نادیده گرفته می شود، میهمانانی که به نیت این منابع پا در منطقه گذاشته اند، میزبانی در خور و شأن مردم و دیار اورامانات از آنها صورت نمی پذیرد و یا اگر اقدامی انجام شود در زمانی صورت می گیرد که میهمانان فرا رسیده اند، و مسئولین در حین رسیدن میهمانان نوروزی به فکر آماده سازی شهر می افتند که این امر نه تنها قابل قبول نیست بلکه زیبنده ی و برازنده ی آن شهر و مردمان آن شهر نمی باشد.

 

راحت تر اینکه یک زمانی قرار است، میهمانی داشته باشیم و از قبل نسبت به حضور آن میهمان واقف هستیم اما چندان همتی به خرج نمی دهیم و دستی  خانه نکشیم.

 

آیا این اقدام در شأن میهمان و میهماندار می باشد ...؟!
آیا میهمان از آمدنش پشیمان نمی شود؟!
آیا نمی توان همین موضوع را در مورد میهمانان و گردشگران شهر صادق دانست؟!

 

متأسفانه زمانیکه میهمانان نورزی در شهر حضور دارند همه ساله شاهد هستیم که درست در زمانیکه شهر پر است از مسافر و گردشگر تازه جدول ها رنگ آمیزی می شود، چاله های شهر لکه گیری می شود، سرویس های بهداشتی یا وجود ندارد یا بوی از بهداشت نبرده اند، و هزار و یک کار دیگر که در اینجا مجال گفتن تمامی آنها وجود ندارد.

 

آیا اینها در خور و شأن میهمانان شهر و دیارمان می باشد ؟!!!

 

آیا مسئولین شهر نمی دانند که در فصل مسافرت های نوروزی مردم راهی مناطق اورامانات می شوند، چرا بایستی بدیهی ترین مسئولیت ها و وظایف را نادیده گرفت، آن هم در زمانیکه فارغ از فراهم شدن زمینه های و پتانسیل های اقتصادی و کسبِ درآمد برای فعالیت اقتصادی مردم، با اینگونه اقدامات ناشیانه فرهنگِ میزبانی از میهمان را زیر سؤال خواهیم برد.

 

امید است مسئولین و کار به دستان شهرستان روانسر از همین الان به فکر میزبانی از میهمانانی باشند که جز فرهنگِ میزبانی چیزی را با خود به سوغات نمی برند