آخرین اخبار

11. دى 1395 - 8:19   |   کد مطلب: 291857
سراب روانسر: نظام آموزشی ما خروجی قابل قبولی ندارد و یکی از دستاوردهای نامیمون آن گسترش روحیه فردمحوری در افراد جامعه است.

به گزارش سراب روانسر، چه بخواهیم و چه نخواهیم باید این واقعیت را بپذیریم که هر نظام آموزشی با انتخاب محتوا، مدرس، روش خاص یاددهی و انتقال مفاهیم، تجهیزات و نیز ساختار و تشکیلاتی که ایجاد می کند باعث تربیت افرادی با رفتارها، افکار و روابط خاص می شود که مخصوص آن سیستم آموزشی است.

 

حال ممکن است این برون دادها هدفنمد و برنامه ریزی شده باشند (توسط برنامه ریزان) و یا پیش بینی نشده و غیرعمد باشند (و البته محصول گریزناپذیر آن نظام  آموزشی).

 

هر چه باشد نظام آموزشی ما (رسمی و غیر رسمی) خروجی قابل قبولی نداشته است و یکی از دستاوردهای نامیمون آن گسترش روحیه فردمحوری در افراد جامعه است.

 

جهت گیری سیستم آموزشی، رسانه ها و نهادهای فرهنگی ما (تلویزیون ،سینما و...) به گونه ای است که روزبه روز افراد را به سوی استقلال (و شاید انزوای) بیشتر سوق می دهد و این واقعیت تلخ را می توان از تاکید فراوان آنها بر پیشرفت، رقابت، تجرد، شاگرد اول شدن، اهمیت ندادن به حرف و نظر دیگران، متفاوت بودن از دیگران به هر قیمت و نیز تضعیف و تحقیر زبانها و فرهنگهای مناطق مختلف از یک سو و بی توجهی به کار تیمی و گروهی، گذشت، همدلی، مشارکت و پذیرفتن اختلاف نظر از سوی دیگر، استنباط نمود.

 

نتیجه اینکه ما بیشتر از آنکه با یک جامعه مواجه باشیم با اجتماعی از انسانها در کنار هم مواجهیم که هر کس به کار خود سرگرم شده و حساسیتی به آنچه که در اطرافش می گذرد ندارد. که یکی از پیامدهای این فردمحوری و از هم گسیختگی اجتماعی تفرق و تضعیف جامعه در مقابله با بحرانها و نیز فشارهای وارد شده از جانب باندهای ثروت و قدرت است.

 

این مسئله البته در بحث تعاملات درون اجتماعی هم پیامدهای شومی داشته است و از نمونه های آن می توان به کاهش ارتباطات و رفت و آمد خانواده ها، کاهش سرمایه گذاری ها و مشارکت های گروهی، بی رحمی، کلاهبرداری، بی تفاوتی به سرنوشت و حیات همدیگر(نظیر فیلمبرداری از افراد در حال غرق یا کشته شدن) و... اشاره کرد.

 

یادداشت دریافتی از سید غیاث نعمتی/معلم و فعال صنفی

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی