آخرین اخبار

17. مرداد 1396 - 7:55   |   کد مطلب: 293296
سراب روانسر: خبرنگاران هیچ گاه به بیان موضوغی در رابطه با حرفه ی خود نمی پردازند، اما روز هفدهم مرداد این جسارت را به خبرنگار می دهد تا دست به قلم شود.

به گزارش سراب روانسر، 17 مرداد برابر است با سالروز شهادت شهید صارمی و به همین عنوان در این روز گوشه چشمی به سوی خبرنگاران خواهد بود.

 

بی شک رسالت خبرنگاران در همه حال صداقت و بیان مسائل در عین صراحت می باشد، و در بیان اهمیت این مهم همان کافی است که خداوند در قرآن کریم بیان می دارد: نون والقلمِ و ما یسطرون.

 

در طی تمام سال و در همه حال، رسالت و جسارت یک خبرنگار فارغ از هر فرهنگ و سرخط جغرافیایی، بیان مطالب روز بدون هیچ گونه حُب و بُغض می باشد و هیچ گاه، هیچ خبرنگاری با بهانه یا بی بهانه به خود اجازه ی نوشتن راجب به خود را نداده است، علی ایحال روز 17 مرداد این توان و قدرت را به خبرنگاران می دهد تا در این روز در چند خط برخی مسائل را نه صرفأ من باب خودآرایی بلکه در جهت تفهیم معنای خبرنگاری بیان دارند تا شاید آن نگاه غصب آلود برخی از دوستان آنگونه که نبایست (خصوصأ در شهرهای کوچک و آشنا) وجود دارد ادامه داشته باشد.

 

 

حرفه ی خبرنگاری از جمله مشاغل سخت و پر استرس جهان کنونی می باشد که طبق تحقیقات صورت گرفته، خبرنگاری در پله های ابتداییـ مشاغل استرس زا قرار دارد.

 

شاید نگاه عامه مردم به یک شخص خبرنگار صرفأ منوط به یک شخص شیک پوش و با عطر و ادکلن و کت و شلوار مارک باشد، اما این تنها یک تصور است که با آنچه در واقعیت معنا می گردد هیچ گونه همخوانی ندارد.

 

سختی حرفه ی خبرنگاری را زمانی می توان به خوبی دریافت که در یک شهر کم جمعیت همگان همدیگر را می شناسند و کار آنجایی سخت و بمراتب سخت تر می گردد که مسئولین نگاهشان به مانند لسانشان نیست و تناقض گویی ها، درگیری ذهنی تو را دوچندان می کند و تنها این وسط تو می مانی و کوهی از نفرت که گاه و بی گاه به شکایت و تهدید تبدیل می گردد.

 

بی شک حرفه ی خبرنگاری آمیخته با انتقاد و ابتکار عمل در پیشنهاد می باشد، اما گویی انتقاد آنگونه که بایستی مایه ی تحرک گردد بیشتر موجب تنفرِ مسئولی می گردد که تنها از مسئولیت خود و میزش را می شناسد.

 

اکنون که در روز هفدهم مرداد این اجازه را بر خود روا می بینیم که در روز خبرنگار، زبان به بیانِ دردهای درهم تنیده خود بچرخانیم بایتسی به مسئولین محترم یادآور شد که : رسالت یک خبرنگار بیان شفاف مسائل است، رسالت خبرنگار انتقاد به موقع و پیگیری مکرر موضوع است، رسالت خبرنگار جنگنده بودن و همیشه در صحنه بودن است ... قطع به یقین معنای خبرنگاری خارج از دایره ی تعریف خیلی از مسئولین محترم می باشد اما صرفِ اطلاع بایستی متذکر شد « من هم یک خبرنگار هستم».

 

ضمن تبریک روز خبرنگار به تمامی دست به قلمان حوزه ی خبر و رسانه، بعنوان عضوی کوچک از خانواده ی خبرنگاران بهترین ها را برای همگان آرزومندیم.

یادداشت سردبیر

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی