آخرین اخبار

25. مهر 1396 - 7:17   |   کد مطلب: 293623
یادداشت سعید سعادتمند/کارشناس ارشد روان شناسی
اعتیاد به موبایل و آسیب های پیش رو
سراب روانسر: با پیشرفت روز افزون بشر در قرن بیست و یکم و هزاره سوم، علاوه بر امراضی که علت آن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها هستند، بشر با بیمارهایی دست به گریبان شده است که عامل آن فناوری است

به گزارش سراب روانسر،  با پیشرفت روز افزون بشر در قرن بیست و یکم و هزاره سوم، علاوه بر امراضی که علت آن میکروب ها، ویروس ها و باکتری ها هستند، بشر با بیمارهایی دست به گریبان شده است که عامل آن فناوری است. یکی از جنبه های آسیب زا که تحت تأثیر فناوری اطلاعات و ارتباطات به وجود آمده است و روز به روز شاهد  گسترش آن هستیم، اعتیاد به موبایل است.

 

 

 اعتیاد به موبایل وضعیتی است که با استفاده فراوان و اشتغال ذهنی کاربران با موبایل مشخص می شود و نوعی رفتار تکانشی در استفاده از موبایل است. استفاده بیش از اندازه از موبایل در ذهن و اعصاب کاربران نوعی اعتیاد پدید می آورد که درست مانند اعتیاد به مواد مخدر، الکل، پرخوری، رابطه غیراخلاقی، بازی های رایانه ای و اینترنت، مخرب است.

اعتیاد به موبایل و استفاده مفرط از آن، مشکلاتی را برای کاربران به وجود می آورد؛ این مشکلات گاهی روانشناختی (مثلأ اضطراب اجتماعی مزمن یا انزوای اجتماعی) و در برخی موارد اجتماعی (مانند معلولیت، لکنت زبان، مشکلات مربوط به وزن و یا مشکلات زناشویی) هستند. اعتیاد به موبایل نیز می تواند مشکلی جدی برای کار و زندگی اجتماعی افراد باشد. افراد معتاد در صورتی که تلفن را به همراه نداشته باشند احساس افسردگی، شکست و تنهایی می کنند و گاهی اوقات کار و زندگی آنها بر اثر تماس های مکرر، پیام های متنی، گشت و گذار در وب و چت های آنلاین مختل می شود. همچنین اعتیاد به تلفن همراه می‌تواند بر روی وضعیت روانی افراد نیز تأثیر گذار باشد. اختلالات روحی و روانی ناشی از اعتیاد به تلفن همراه عبارتند از:1- افسردگی و ناراحتی ناشی از کارکردهای بیش از حد و معمول با تلفن همراه، 2- نادیده گرفتن فعالیت‌ها و کارهای مهم بر اثر اعتیاد به تلفن همراه، 3- وجود مشکلات بدنی از قبیل سوء هاضمه، کم‌خوابی و ... و 4- پایین آمدن اعتماد به نفس و در نهایت گوشه‌گیری از اجتماع.

در کل معتادان به استفاده زیاد از موبایل، از دوستان و خانواده فاصله می گیرند، انزوا طلب می شوند، اولویت های سنی و اجتماعی نظیر تحصیل و اشتغال را پس می زنند، هنگامی که موبایل در دسترسشان نیست به آن فکر می کنند و از دوری اش رنج می برند. شواهد نشان می دهد که استفاده مفرط از تلفن همراه، مرتبط با الگوهای رفتاری دیگر از جمله بیدار ماندن در شب، اشتغال به تبادل پیام در شبکه های اجتماعی و همچنین وابستگی عاطفی است که در ذهن کاربران ایجاد می شود. به طوریکه این افراد معتقدند که بدون استفاده از تلفن همراه قادر به زندگی کردن نیستند. مطالعات نشان داده است بین استفاده مشکل ساز از تلفن همراه با پرخاشگری، سیگار کشیدن، تمایل به خودکشی و پایین بودن عزت نفس رابطه وجود. این یافته ها، حمایت کننده ی تاثیر منفی استفاده مفرط از تلفن همراه و تاثیر منفی آن بر سلامت جسمی و روان شناختی کاربران است.

به نظر می رسد لزوم فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در جامعه برای پیشگیری از عواقب ناشی از اعتیاد به فناوری و خصوصاً موبایل در بین اقشار مختلف جامعه باید بیش از پیش مورد توجه جدی قرار گیرد و راهکارهای لازم در این خصوص نیز اعمال گردد.

سعید سعادتمند/کارشناس ارشد روان شناسی

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی