آخرین اخبار

3. آذر 1396 - 20:43   |   کد مطلب: 293789
سراب روانسر: نگذاریم زلزله،تزلزل روانی ایجاد کند

به گزارش سراب روانسر، یادداشت قهرمان رحمانی فعال فرهنگی: در پی زلزله ای که در بعضی مناطق کرمانشاه رخ داد و خسارات جانی و مالی نیز به دنبال داشت،پس لرزه هایی نیز گاه و بیگاه احساس می شود که از نظر علمی،این پس لرزه ها تخلیه انرژی های مضاعف زمین است و از انباشتگی و انفجار زلزله های شدید کاملا غیرقابل پیش بینی زمان و مکان پیشگیری می کند،امانتیجۀ این جریان،ناگفته پیداست که وقوع زلزله ای به این بزرگی حداقل حدود200 تا 300 سال دیگر در این منطقه بدلیل وجود کوههای سنگین و عدم استعداد لرزش،ممکن نیست.لذا باید این ریز لرزه ها را به فال نیک گرفت.

حال بحث بر سر این قضیه است که ما خودمان از نظر اجتماعی- فرهنگی،چقدر می توانیم مدیریت بحران روانی،اجتماعی و فرهنگی داشته باشیم.انصافاً تا شایعۀ نامعتبری مبنی بر وقوع ریز لرزه می شنویم،بعد از یک دقیقه صف پمپ بنزین و گاز اتومبیل ها در حدّ نامتعارفی طولانی می شود.

بعضاً به جریانات بی اساس دامن مضاعف می زنیم.

خب،طبیعتاً ابتدا به ساکن هر موجودی بقاست و نهایتاً مرگ.حالا کیفیت این جریان چگونه پیش برود نیز به دست کسی نیست و قاعدتاً قابل مسیر دادن هم نیست.

بحثی کوتاه که اینجا پیش می آید،دعوت به آرامش و حفظ شأن انسانی هر شهروند و کمک به دیگران است نه به دنبال بعضی هیجانات زودگذر،همدیگر را زیر دست و پا لِه کردن و فراموش کردن.

 

 

دیدگاه‌ها

با سلام/عالی بود و بجا.ممنونم
به نکته خوبی دراین اوضاع بحرانی اشاره کردین.سپاس

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی