19. بهمن 1396 - 20:29   |   کد مطلب: 294236
سعید سعادتمند فعال اجتماعی_رسانه ای
نقدی بر انفعال جامعه دانشگاهی
سراب روانسر: یادداشت سعید سعادتمند :نقدی بر انفعال جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده ی روانسر در برخورد با مسایل و قضایای

به گزارش سراب روانسر، شهرستان روانسر با جمعیتی بالغ بر47 هزار نفر و با دارا بودن سه دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و علمی کاربردی به عنوان یکی از شهرستان های دانشجوپذیر و علمی در سطح اورامانات و حتی استان مطرح می باشد. از سوی دیگر هوش و ذکاوت نوجوانان و جوانان این دیار و تلاش های وافر آنان در امور تحصیلی سبب شده است که در ماراتن کنکور (کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری) سهم شهرستان روانسر در تصاحب صندلی های دانشگاهی کلان شهرها، بسیار چشم گیر و قابل وصف باشد. با ضرس قاطع می توان گفت که در حال حاضر در روانسر در بیشتر رشته ها، فارغ التحصیلانی (دختر و پسر) که متخصص و کاربلد هستند را می توان یافت.

 

مجموعه ی پتانسیل اشاره شده در بالا سبب شده است که انتظار از جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده ی روانسر در برخورد با مسایل و قضایای پیرامون، به صورت نقادانه، کالبدشکافانه، تحلیل گرایانه و راهکارانه باشد اما آنچه که شواهد و قراین نشان می دهد چیز دیگری است و حاکی از یک نوع حالت انفعالی است. حالت انفعالی جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده که ستون و بدنه ی اصلی جامعه هستند به هیچ عنوان خوشایند نیست چراکه هر اندازه مشکلات جامعه و آسیب ها و قضایای پیرامون توسط این قشر عظیم موشکافی شود و برای آنها راهکار ارایه گردد، می توان شاهد پیشرفت، سرزندگی، هدایت بهتر جامعه و کمک به مسولان برای برنامه ریزی بهتر و خدمت به مردمان دیارمان باشیم.

 

خلاصه اینکه فعالیت جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده نباید فقط معطوف به کلاس درس باشد چراکه دانشگاه به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی-فرهنگی زمانی می تواند یکی از اهداف اصلی خود که همانا گسترش کاربردی حیطه های علم، دانش و آگاهی به سطح جامعه است را به درستی منتقل کند که متولیان و فراگیران آن انسان هایی فعال و نقاد در سطح اجتماع و محیط پیرامون خود باشند...

سعید سعادتمند:فعال اجتماعی_رسانه ای