آخرین اخبار

19. بهمن 1396 - 20:29   |   کد مطلب: 294236
سعید سعادتمند فعال اجتماعی_رسانه ای
نقدی بر انفعال جامعه دانشگاهی
سراب روانسر: یادداشت سعید سعادتمند :نقدی بر انفعال جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده ی روانسر در برخورد با مسایل و قضایای

به گزارش سراب روانسر، شهرستان روانسر با جمعیتی بالغ بر47 هزار نفر و با دارا بودن سه دانشگاه آزاد اسلامی، پیام نور و علمی کاربردی به عنوان یکی از شهرستان های دانشجوپذیر و علمی در سطح اورامانات و حتی استان مطرح می باشد. از سوی دیگر هوش و ذکاوت نوجوانان و جوانان این دیار و تلاش های وافر آنان در امور تحصیلی سبب شده است که در ماراتن کنکور (کارشناسی، کارشناسی ارشد و حتی دکتری) سهم شهرستان روانسر در تصاحب صندلی های دانشگاهی کلان شهرها، بسیار چشم گیر و قابل وصف باشد. با ضرس قاطع می توان گفت که در حال حاضر در روانسر در بیشتر رشته ها، فارغ التحصیلانی (دختر و پسر) که متخصص و کاربلد هستند را می توان یافت.

 

مجموعه ی پتانسیل اشاره شده در بالا سبب شده است که انتظار از جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده ی روانسر در برخورد با مسایل و قضایای پیرامون، به صورت نقادانه، کالبدشکافانه، تحلیل گرایانه و راهکارانه باشد اما آنچه که شواهد و قراین نشان می دهد چیز دیگری است و حاکی از یک نوع حالت انفعالی است. حالت انفعالی جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده که ستون و بدنه ی اصلی جامعه هستند به هیچ عنوان خوشایند نیست چراکه هر اندازه مشکلات جامعه و آسیب ها و قضایای پیرامون توسط این قشر عظیم موشکافی شود و برای آنها راهکار ارایه گردد، می توان شاهد پیشرفت، سرزندگی، هدایت بهتر جامعه و کمک به مسولان برای برنامه ریزی بهتر و خدمت به مردمان دیارمان باشیم.

 

خلاصه اینکه فعالیت جامعه دانشگاهی و قشر تحصیل کرده نباید فقط معطوف به کلاس درس باشد چراکه دانشگاه به عنوان یک نهاد مهم اجتماعی-فرهنگی زمانی می تواند یکی از اهداف اصلی خود که همانا گسترش کاربردی حیطه های علم، دانش و آگاهی به سطح جامعه است را به درستی منتقل کند که متولیان و فراگیران آن انسان هایی فعال و نقاد در سطح اجتماع و محیط پیرامون خود باشند...

سعید سعادتمند:فعال اجتماعی_رسانه ای

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی