آخرین اخبار

7. شهريور 1397 - 9:14   |   کد مطلب: 294774
سراب روانسر: اورامانات را می توان، مجموعه ای از ظرفیتهای لازم برای توسعه پایدار دانست. ظرفیتهای طبیعی، مرزتجاری، سرمایه های انسانی، آب و ... را می توان برشمرد که در صورت توجه و برنامه ریزی می تواند نویدبخش آینده ای توسعه یافته برای اورامانات باشند.

به گزارش سراب روانسر، سید علاالدین حیدری نوشت:

مقام معظم رهبری ( مدضله العالی):

"نظام اسلامی رونق اقتصادی بدون عدالت اجتماعی را قبول ندارد و در هرگونه پیشرفت اقتصادی کشور، باید وضع طبقات محروم به معنی واقعی کلمه، بهبود یابد "

 

اورامانات را می توان، مجموعه ای از ظرفیتهای لازم برای توسعه پایدار دانست. ظرفیتهای طبیعی، مرزتجاری، سرمایه های انسانی، آب و ... را می توان برشمرد که در صورت توجه و برنامه ریزی می تواند نویدبخش آینده ای توسعه یافته برای اورامانات باشند.

 

 

اگر توسعه پایدار را همان ایجاد تعادل میان اجتماع ، اقتصاد و محیط زیست بدانیم و یا توسعه پایدار را یک جریان چندبعدی که لازمه ی آن تسریع در رشد اقتصادی ، تحول در ساخت اجتماعی ، تغییر دیدگاهها ، کاهش تبعیض ها و مبارزه با فقر مطلق تعریف کنیم.

 

 

می توان گفت که توسعه ای پایدار است که " با مردم و برای مردم " باشد . چراکه شرط نیل به توسعه ، حضور و مشارکت مردم در آن توسعه است.

 

 

توسعه پایدار بدون فراهم نمودن بسترهای لازم آن دست یافتنی نیست.

بسترهایی همچون ؛

1- سرمایه 

2- مشارکت مردمی و حضور نخبگان

3- سیاستگذاری و برنامه ریزی 

 

بسترهای پیش گفته را می توان ابزارهای تحقق توسعه نامید و می توان گفت که هیچ توسعه ای بدون این ابزارها محقق نخواهد شد.

 

و اما مقصد توسعه کجاست ؟ و چرا توسعه ؟

 

بر اساس تمام تئوریهای توسعه و رهنمودهای بزرگان و مقام معظم رهبری غایت توسعه رشد اقتصادی است که به مردم ختم و نیازهای آنها را رفع نماید و صد البته با حفظ منابع آیندگان ( رفع فقر و عدالت اجتماعی و اقتصادی).

 

لذا همه سرمایه ها و برنامه ها باید در خدمت تحقق این توسعه قرار گیرند.

برنامه های توسعه ای زمانی موفق هستند که بتوانند فقر را ریشه کن کرده و همچنین ، باعث رونق و غنای منابع و سرمایه های آن منطقه گردند.

 

اورامانات بعنوان کانی پتانسیل های توسعه و همچنین با داشتن مردمانی با غنای فرهنگی و نیز آگاه به مباحث توسعه بستر هرگونه سرمایه گذاری و حضور در برنامه های توسعه ای می باشد.

 

مردم اورامانات پذیرای هرگونه سرمایه و سرمایه گذاری هستند و قطعا با آغوش باز از سرمایه ها و سرمایه گذاران و نیز برنامه های توسعه ی منطقه استقبال و حمایت می کنند.

 

و هیچگاه نباید تصویری غیر از این از مردم اورامانات به بیرون ترسیم گردد.

 

اما در مسیر توسعه و سرمایه گذاری در اورامانات و یا هر منطقه دیگری الزاماتی هست که باید رعایت شود.

 

1- صرف ورود سرمایه ریالی به منطقه بدون فراهم نمودن سایر بسترهای توسعه راهگشا نبوده و چه بسا همین سرمایه باعث هدررفت منابع گردد.

2- مشارکت مردم و بالاخص نخبگان در برنامه های توسعه به جهت پویایی و پایداری این برنامه ها ، شرط لازم موفقیت برنامه های توسعه است که باید مورد توجه قرار گیرد.

3- ورود هر سرمایه ای به هر منطقه ای با هدف توسعه آن منطقه باید انجام گیرد نه فقط بعنوان مکنده منابع ( طبیعی و انسانی).

4- تولید ثروت در منطقه مقصد سرمایه ، بهمراه ارزش افزوده آن باید در جذب سرمایه مدنظر باشد.

5- به فرموده مقام معظم رهبری غایت برنامه های توسعه عدالت اجتماعی و رفع فقر است نه بهره کشی و استثمار منابع.

6- حضور و مشارکت مردم در توسعه نباید تنها به عنوان نیروی کار تعریف گردند چرا که توسعه ترسیم شده چیزی جز تابلویی از آینده ای پر از فقر نخواهد بود.

7- جذب سرمایه باید به کام مردم باشد نه به نام مردم.

 

در پایان خاطر نشان می کنم که دولت محترم و استاندار پرتلاش کرمانشاه ، در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی ، حمایت از تولید و اشتغال روستایی ، طرح های سرمایه گذاری در زمینه های مختلف ( تولیدی ، صنعتی ، کشاورزی ، شیلات ، گردشگری و... ) پذیرا و بسترساز جذب سرمایه و نیز حمایت از سرمایه گذاران در استان و منطقه اورامانات بوده و راهگشای توسعه ی متناسب و متوازن این منطقه می باشند.

 

قطعا حضور هر سرمایه گذاری (بومی و غیربومی ) در منطقه با رعایت الزامات توسعه و سرمایه گذاری ، مورد استقبال مردم شریف اورامانات و نیز مورد حمایت دولتمردان پرتلاش استان خواهد بود.

 

لذا بنده پیشنهاد می دهم که متولیان امر هرچه سریعتر طی یک فراخوان کشوری و بین المللی مقدمات برگزاری همایش ( اورامانات بهشت ظرفیتها و اولویت های سرمایه گذاری ) را فراهم نمایند.

 

چرا که دروازه های اورامانات و غنای فرهنگی مردم اورامانات پذیرای ورود سرمایه ها و سرمایه گذاران توسعه مدار است.

به امید فردایی توسعه یافته برای اورامانات/ سید علاالدین حیدری

 

دیدگاه شما

در کانال تلگرامی پایگاه خبری سراب روانسر عضو شوید
مشکلات شهر را با ما در میان بگذارید
محل تبلیغات شما
تحلیل داده های آماری، پروژه های دانشجویی و مقالات پژوهشی