9. فروردين 1398 - 10:27   |   کد مطلب: 300186
سراب روانسر: مدیر اداره هواشناسی روانسر پیرو اظهار نظرهای مختلف در فضای مجازی طی یادداشتی مطالبی را متذکر شد.

به گزارش سراب روانسر، یادداشت صابر محمدی مدیر اداره هواشناسی روانسر را مشاهده می نمایید.

 

بدون شک در این ایام خبر سیل، بارش های خطرناک ، آبگرفتگی و خسارات ناشی از آن در صدر سایر اخبار قرار دارد. دلهره و نگرانی مردم هر لحظه بیشتر و بیشتر می‌شود. ستاد بحران و مجموعه حاکمیتی مکررا اخطاریه ها و توصیه هایی در این خصوص صادر میکنند. وقوع سیل در گلستان، شیراز و... هم مزید بر علت شده و بر این نگرانی ها دامن می‌زند. 

 

بی تردید مدیریت بحران نیز، هشدارهای لازم را بر اساس توصیه های هواشناسی تنظیم میکند. از چندین روز پیش خروجی مدلها، بر بارش های سنگین روزهای یکشنبه و دوشنبه هفته آتی تاکید داشتند و هشدارهای لازم نیز بر همین مبنا استوار بوده و هم اکنون نیز آخرین آپدیت مدلهای معتبر هواشناسی کماکان بر سنگین بودن بارشها طی ایام مذکور اصرار دارند. 

 

همانطور که قبلاً نیز مکررا به آن اشاره شد‌، سامانه بارشی آتی، بعد از یک دوره پربارش و مرطوب منطقه را تحت تاثیر قرار میدهد.

 

بازه ی زمانیکه نفوذپذیری زمین به حداقل ممکن رسیده و منطقه از هر زمان دیگر آسیب پذیرتر به نظر می‌رسد.

 

بارش های پراکنده امروز نیز مانع فروکش کردن آب در سطح مزارع و رودخانه ها شده و زمینه را برای بروزخسارت بارش سنگین هفته آتی بیشتر مهیا می‌کند.

 

ناگفته پیداست که فرهنگ سازی و اطلاع رسانی در تمام زمینه ها میتواند مشکلات را بهبود بخشد، اما متاسفانه این روزها فضای مجازی برخی از افراد کم مایه را صاحب تریبون کرده و همه متخصص هواشناسی، آبخیزداری و...شده و اظهار نظر های آنچنانی و توصیه های نابخردانه صادر میکنند.

 

 

قوی بودن سیستم و بحرانی بودن وضعیت پیش رو مورد تایید مکرر سازمان هواشناسی است و اطلاع رسانی لازم را هم در این خصوص به نحو کافی انجام داده است و در کنار مردم و مسولین خواهد بود، اما برخی اظهار نظرها غیر کارشناسی و بی پایه و اساس مانع جدی درک درست مردم از وقایع پیش روست....وقوع بارش یکسال در چند روز، پایان خشکسالی، ذکر آمار و ارقام عجیب و.... از جمله شایعات منتشره در فضای مجازی است.

 

می طلبد مردم عزیز اخبار رسمی را از منابع معتبر پیگیری نمایند و صمیمانه از افراد غیر متخصص درخواست میشود نسبت به تشویش اذهان عمومی اقدام نکنند و اظهار نظر را به افراد متخصص واگذار کنند. مجموعه ستاد بحران عندالزوم ،اخطاریه و توصیه های لازم را به موقع صادر و پیگیری خواهد کرد و این اخطاریه ها نیز متعاقب جلسات کارشناسان صادر میشود. فلذا همشهریان عزیز جهت جلوگیری از مخاطرات احتمالی به توصیه های صادره توجه جدی داشته باشند. تا خسارات احتمالی به حداقل ممکن برسد. ان شاا...

 

صابر محمدی رئیس اداره هواشناسی روانسر