11. فروردين 1398 - 12:04   |   کد مطلب: 300192
سراب روانسر" بدلیل اعلام شرایط بحرانی در نمیه غربی کشور همچنین وقوع سیل در استان گلستان و شیراز دکتر کیومرث ملکی طی یادداشتی مطالبی را یادآور شد.

به گزارش سراب روانسر، یادداشت دکتر کیومرث ملکی مؤلف و پژوهشگر مطالعات حوزه پدافند غیرعامل و مدیریت بحران را در ادامه می خوانید:

 

"هرکس، انسان بی گناهی را بکشد، گویی همه انسانها راکشته؛ و هرکس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، گویی همه مردم را زنده کرده است" (سوره مائده آیه ۳۲).

 

هشدارها وتوصیه های اولیه درموقع احتمال رخداد سیل و سیلاب

با استناد به داده ها واطلاعات هواشناسی مطمئنا حجم عظیمی از بارش دریک زمان کوتاه و بصورت مداوم ومستمر را در جو منطقه شاهد خواهیم بود که این حجم بارش به واسطه بارندگی های چند روز گذشته که نفوذناپذیری خاک منطقه را در پی داشته است به همراه فقر تقریبی پوشش گیاهی وجنگلی، ممکن است عمق فاجعه را تشدید نماید پس مسلما طغیان رودخانه ها، آبگرفتگی معابر و ... دور از انتظار نخواهد بود. لیکن رعایت موارد ذیل به اعضای ستادبحران و شهروندان توصیه و پیشنهاد می گردد.

 

 

وظایف/ پیشنهادات و توصیه ها به ستاد بحران

 

۱.تخلیه انبارهای موادغذایی، دارویی، شیمیایی و... واقع در مسیلها

۲.آماده باش مراکز درمانی، امدادگران و ماشینالات امدادی ازجمله: اورژانس هوایی و فوریتهای پزشکی، هلال احمر، آتش نشانی، راهدارخانه ها، بیمارستانها، نیروهای نظامی و...

۳.تهیه و تدارک ژنراتورهای برق اضطراری جهت تامین برق،نانوایی های سیارو...

۴.حضور مداوم اعضای ستاد بحران درستاد، اطلاع رسانی،هشدار به تخلیه سکنه وکاستن ازعبور و مرور درمسیلها ودعوت به حفظ آرامش

۵.دپوی مواد غذایی،بویژه نان، سوخت و... توسط ستاد بحران در انبارها (نواحی غیر ازنواحی کم شیب وپرمخاطره) باحفظ دسترسی سریع به مراکز سکونتگاهی

۶.مهیا نمودن شرایط اسکان اضطراری در چندین نقطه مناسب ومختلف تحت نظارت مستقیم ستادبحران منطقه واستفاده ازظرفیت سالنهای سرپوشیده

۷.بازگشایی دریچه های اضطراری سدها قبل از رخداد سیل جهت کاهش آب در سدها، لایی روبی انهار، پلهاو...

۸.احداث سیل بندها و خاکریزها، کانالهای انحرافی جهت هدایت روانابها در بالادست و پایین دست رودخانه های حوضه آبریز

۹.حفاظت ازمنابع تامین آب شرب،برق و...

 

توصیه های ایمنی به شهروندان

۱.تخلیه منازل وسکونتگاههای واقع درحریم رودخانه های پرخطر

۲.درصورت ورود سیلاب به محدوده سکونتی، تخلیه طبقه همکف،زیرزمین، قطع برق وگاز وآب(بمحض وقوع سیل)درطبقات مذکور وحتی المقدور اسکان درطبقه فوقانی تر

۳.ذخیره موادغذایی واقلامی ازجمله: آب معدنی،خرما،کنسرو،شمع، کبریت، فندک،چراغ قوه، البسه گرم و وسایل گرمایشی،کپسول پیک نیک ودیگر اقلام ضروری به میزان مصرف حداکثر یک هفته در محل سکونت.

۴.عدم تردد خوردوها،ساکنان و... در پهنه خطر و مسیلها

 

نظربه اهمیت موارد فوق باید درنظر داشت که این موارد فعلا می توانند بعنوان مسکن، موثر ودخیل باشند ولی در کلیت امر، تخلفات ساختمانی،تصرف وتجاوز به حریم رودخانه ها،انحراف مسیل ها، تغییرکاربریها و احداث پروژه های عظیم از سالیان گذشته درحریم رودخانه ها و ادامه آن در روزگار حال، عدم توسعه پوشش گیاهی و جنگلی، نبود نگاه علمی درهدایت رواناب ها، بیشترشدن سطح نفوذناپذیری (بویژه در شهرها به واسطه استفاده از آسفالت و دیگر عایق کاری ها) و... به چنین فجایعی دامن می زند که باید از این به بعد باجدیت هرچه تمام تر باخاطیان برخورد گردد و قلع ابنیه های احداثی، عدم صدور پروانه ساخت در مسیلها در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

ناگفته نماند سوء مدیریت، نگاه بخشی و نبود نگاه فرابخشی، نگرش غیرعلمی، نبودتفکر برنامه ریزی یکپارچه نگر مبتنی بر آمایس سرزمین، تبعیت نکردن از برنامه های کلان توسعه ای صادره ازسطح ملی، بخش عظیمی از این خسارات را به بار آورده است که آیندگان را میراث دار چنین فجایعی نموده است اگر یک لحظه تصورش را بکنید هزینه های هنگفتی که بعد از وقوع بحران متحمل می شویم تابه وضعیت عادی و حالت اولیه برگردیم را در مرحله قبل از وقوع بحران صرف می کردیم و انجام می دادیم مسلما وضعیت و حالتی دیگر را شاهد بودیم. 

لذا می طلبد بانگرشی آینده نگرانه، آموزش در راس امورتربیتی و آموزشی کشور مدنظر قرار گیرد. در سیل چندروز گذشته این برای ما اثبات شد که در فرهنگ وسیستم آموزشی ماحتی پدیده‌ها ومفاهیمی که موجودات دیگر براساس غریزه به عنوان"مخاطره" می‌شناسند، به درستی آموزش داده۹ نشده است(گرفتن فیلم وعکس ازمحل خطر نمونه ای از این امر می باشد) که ای کاش درمقاطع مختلف تحصیلی چندین واحد درسی از قبیل: 

محیط زیست،ترافیک،حقوق شهروندی،مخاطرات محیطی، پدافندغیرعامل و... و واحدهای درسی از این دست، درنظام آموزشی گنجانده می شدند تا می توانستیم علاوه بر پرورش و تحویل شهروندانی کیفی به جامعه ومملکت، بلکه کاهش آثار بحرانی بلایا، مهاربحران و کنترل مخاطرات را نیز علل باشیم.

توسعه با اغماض اتفاق نمی افتد بلکه توسعه، فرهنگ توسعه ونگاه کلان را می طلبد/ کیومرث ملکی