14. فروردين 1398 - 20:15   |   کد مطلب: 300205
یادداشت کیومرث ملکی پیرو سیل اخیر در روانسر؛
سیلی سیل را همراه شهروندان خوردیم/ برای برون رفت از بحران چه باید کرد؟
سراب روانسر: دکتر کیومرث ملکی طی یادداشتی مطالبی را در خصوص سیل اخیر شهرستان مطرح کرد و برای برون رفت زا شرایط بحرانی مواردی را پیشنهاد نمود.

به گزارش سراب روانسر، در ادامه یادداشت دکتر ملکی مولف و پژوهشگر حوزه مدیریت بحران و پدافند غیر عامل را مشاهد می نمایید.

 

به جویی که یک روز بگذشت آب 
نسازد خردمند از او جای خواب
"فردوسی"

 

ضمن تبریک مبعث حضرت رسول(ص) وعرض سلام خدمت همشهریان محترم؛ لازم میدانم که مراتب سپاسگزاری و خسته نباشید را از همه کارکنان و پرسنل خدوم ارگانهای اجرایی،انتظامی و...(امامان جمعه و جماعت، شهرداری، سپاه پاسداران،نیروی انتظامی،هلال احمر،مدیران کانالهای فضای مجازی_رسمی، نیروهای همیار مردمی و همکارانم در شورای اسلامی شهر) که در سیل اخیر تمام وقت پای کار بودند اعلام دارم.

 

 

شاید در ستاد نبودیم اما از جهاتی، سیلی سیل را همراه شهروندان خورده ایم

 

 

حفظ جان انسانها در هر بحرانی در اولویت بوده و نبود تلفات انسانی بسی جای شکر دارد(هرچند که باید از خیلی وقت قبل تر عملیات اجرایی مهار بحران انجام می گرفت)،امانباید سایر آسیب‌ها وتلفات توسط مسئولین نادیده گرفته شود بلکه باید وقایع رخ داده وخسارات بوجود آمده را مستند اعلام و توجه مدیران ارشد را به مشکلات شهرمان معطوف نمایند هرچند شاید این توجهات پس ازبحران شامل جبران مالی خسارت‌ها ‌باشد.مسئولان منطقه نباید به مدیران ارشد خود اینطور وانمود کنند که ما خسارات دیده نیستیم بلکه باید شهروندان را از مواهب و اعتبارات دولتی وملی بهره مند سازند (کمک مالی وماشین آلات به ادارات،وام و...)

 

همچنین انتظار می رود ستادبحران فقط در قبل وحین بحران فعال نباشد و بعد از بحران باشناسایی نقاط خطر وبرآورد دقیق خسارات بوجود آمده،درصدد بازسازی ورفع خطرات وآثار بحران سیلاب و...در سنوات آتی برآیند و طوری عمل نمایند که دربحرانهای دیگر بیش ازاین‌ متحمل ضرر و زیان نگردیم و این همه هزینه به مردم و بیت المال تحمیل نکنیم.

 

 

در ادامه می توان به گوشه کوچکی از آسیبهای وارده برچهره شهر اشاره نمود:

 

۱)منازل واقع در حوضه رودخانه، پلهای عبوری بر روی رودخانه عاصم آباد آسیب دیده است.

۲) خیابانهای اصلی شهر ازجمله خیابان حدفاصل میدان زمین شهری پل امام شافعی تاخیابان اصلی گل سفید دچار آسیبهایی جدی در پوشش آسفالت وزیرسازی شده اند.

۳)خسارت‌ به خیابانهای حدفاصل میدان زمین شهری به سمت استادیوم،بلوار معلم، زیرسازی خیابانهای در دست آسفالت،پیاده روها،فضاهای سبزوخیلی از مسیرهای دیگر که آسیب دیده اند قابل ملاحظه است،اماآنچه بیش از هم نگران کننده بوده و به احتمال زیاد، تبدیل به بحران خواهد شد،پی ساختمان های مسیر سیلاب بوده که نیاز به بررسی کلی دارد تا از آسیبی که سیل بر آن وارد نموده و خدایی نکرده باعث نشست ساختمانها خواهد شد،جلوگیری نمود؛لذا تشکیل کمیته‌ای فنی برای بررسی تمامی ساختمانهای مسیرسیلاب امری ضروری است.

 

باید توجه داشت که بحرانهایی چون زلزله و سیل فرصتی است دست نیافتی چون از تهدید باید به نفع فرصت سود برد،هم کم و کاستیها هویدا می شود ( مقاوم سازی،دوری گزینی از پهنه خطر و...) و هم تجربه مبارزه با بحران ایجاد می گردد.

 

دراین بین، توجه به تجربه های بدست آمده برای برون رفت از مرحله بعد از بحران به عوامل ستاد بحران توصیه می گردد:

 

۱. مراحل مهاربحران مستندسازی شود.

۲.عرض کم رودخانه و همچنین دیوارهای رودخانه عاصم آباد معضلی است که لازم است حریم مناسب مجددا تعریف گردد.

۳.شناسایی نقاط ضعف وپرخطر همراه باارزیابی دقیق خسارتها در دستورکار قرار گیرد.

۴.مطالعه رواناب و پهنه بندی سیل برای مراکز سکونتگاهی دردستور کارقرار گیرد.

۵.کاهش خسارت سیلاب و توجه اکید به نقش شیب در برنامه ریزیهای شهری و منطقه ای(ساخت وسازهای سکونتگاهی و مکانیابیها ازجمله احداث خیابان،ادارات،سیل بندهاو...)که حتی بیمه های می توانند متناسب با مکان قرارگیری سازه در نقاط ارتفاعی برآوردسالیانه هزینه بیمه و به تبع آن پرداخت خسارت نمایند.

۶.ایجاد کانالهای هدایت آبهای سطحی متناسب با دبی،شیب،طول مسیل،حوضه آبریز و...

۷.جمع آوری کیسه های شن وخاک،شستشوی خیابانها و معابر،اجسادحیوانات،سمپاشی محیطهایی که دچار ابگرفتی شده اند بویژه مکانهایی که ازقبل ظن و احتمال آلودگی داشته اند.

۸.کمک به آسیب دیدگان(اسکان و...) دربحران 

۹. لایی روبی مجدد رودخانه ها از جمله فصلی و دائمی

۱۰.ایجاد پارکینگ ماشین آلات اعم از کشاورزی و...درچندین نقطه از مراکز سکونتگاهی (متناسب باجمعیت،مساحت،فعالیت)

۱۱.بکارگیری وآموزش نیروهای زبده در سیستمهای اداری خدمات رسان و اجرایی،جهت چالاک سازی ارگانهای دخیل در ستاد بحران

۱۲.پروژه ها،زیرساختها ومراکز تخریبی و نیمه تخریبی ویا بااحتمال خطر از جمله پلها،خیابانهاو...ضروری است که سریعا نوسازی شوند و به آینده موکول نشوند.

۱۳.تهیه تعدادی جت اسکی و...برای مواقعی که مصدومان و...گرفتار در سیل می شوند وهیچ راه نجاتی حتی ازطریق بالگرد وجود ندارد.

۱۴.ایجاد مرکزاسکان اضطراری درقالب

کاربری انعطاف پذیروچندمنظوره

۱۵.ایجادکمیته تخصصی مرکب ازافراد باتخصص‌های مختلف خاصتا امورشهری و بحران

 

                     خدایا چنان کن سرانجام کار   ////   توخشنود باشی و ما رستگار

 

کیومرث ملکی عضو پنجمین دور شورای اسلامی شهرروانسر